back

C/2006 M4 (SWAN)

Astronomické události

Stránka obsahuje informace o nenadálém zjasnění a moje pozorování. Zatím ne všechna.
Aktuálně doplněno:
snímek z 25. 10. komety a M 13 dohromady
snímky z 2. 11.

Kometa zjasnila náhle mezi 23. a 24. říjnem na 4 mag, je tedy viditelná nejlépe večer pouhým okem. Ještě lepší bude pravděpodobně v triedru, kde by měl vyniknout ohůnek.

Kometa má poněkud divné jméno, protože byla objevena na snímcích přístroje SWAN, který je součástí sluneční observatoře SOHO umístěné 1,5 mil. km od Země směrem ke Slunci. Přístroj SWAN je schopen detekovat kometu díky velkému vodíkovému oblaku, který kometu obklopuje.

2 a 3. 11. 2006
Na obloze již opět úřaduje Měsíc. Je to škoda, protože bylo dva večery po sobě vcelku čisto a jasno. Kometa však mezitím zeslábla na své původní parametry, tedy asi na 6 mag. Ohon je stále trošku viditelný, vyžaduje to však velkou námahu a boční pohled. Ani fotografování mnoho nepomáhá, obloha je Měsícem příliš přezářená. Přikládám zpracované fotografie z večera 2. 11. 2006

 
Fotografie vznikla zprůměrováním 18-ti expozic po 30-ti sekundách. Canon EOS 300D + Sigma 4/135 mm, ISO 1600.

Tak se mi dostala do ruky fotografie od Libora Richtera. Použitým náčiním byl Canon 350D s refraktorem SW 70/500 mm. Expoziční doba snímků je 3 a 5 minut na ISO 1600. Libor se pokusil o pointaci na kometu.
Ty detaily v ohonu jsou neuvěřitelné. Jediné s čím se Libor nechce smířit jsou roztřepené hvězdy, ale to je u takto obtížného ohniska pochopitelné. Přeji mu ještě lepší záběry a děkuji za poskytnutí fotografie.

26. 10. 2006
Dnes se na obloze vyskytovalo dost vysoké oblačnosti a tak jen relativně podivná průzračnost nebe nad severozápadem mě přeci jen vyhnala ven na kontrolu vzhledu komety. Především jsem si pak chtěl ověřit, jak dobře či špatně mohla vidět kometu moje žena, která zůstala včera doma a měla "za úkol" ji sledovat okem a triedrem 10x50.
Ukázalo se, že i zde, na obloze nasvětlené v dáli Libercem a částečně Jabloncem, lze kometu pozorovat jak okem bez dalekohledu, tak jako mlžinku s ohonem pomocí triedru. Pozorování okem však bylo obtížné a bylo třeba použít boční vidění. Ohon jevil v triedru 10x50 délku asi 2 stupně, což mně zprvu překvapilo na použitý přístroj a kvalitu oblohy, ale podle zpráv, které jsem později četl ze světa, jevil se ohon skutečně delší.

25. 10. 2006
Ráno mně přivítala zatažená obloha jen s úzkým pásem jasného nebe nad jihozápadem. Zprávou dne se však pro mně stalo zjasnění komety C/2006 M4 (SWAN). Nejenom, že jsem to nečekal, ale navíc jsem po shlédnutí předpovědi počasí zjistil, že přes den se vyjasní a možná to vydrží i do večera. Ještě jsem dal zprávu kamarádovi Alešovi, že kometa zjasnila a pak už jen v práci trnul při pohledu na stále jasnější a hlavně čisté nebe.
Ještě večer nebylo nic jisté, na jihozápadě už bylo vidět vysokou oblačnost, ta se zde však na dlouhé hodiny zarazila a my zažili jedno z nejhezčích pozorování. Aleš mně vzal do Hodkovic a společně jsme již za pokročilého soumraku viděli kometu pouhým okem. Hned první pohled na ni triedrem 15x70 mi bral dech. Ještě nebyla tma a už byl vidět ohon minimálně stejně dobře, jako při posledním pozorování. To bylo skvělé zjištění, které pak za tmy vrcholilo nádherným pozorováním i focením této nečekaně zjasnělé kometky.


Expozice 3 min mezi 19:33 a 19:36 SELČ. Canon EOS 300D + Sigma 4/135 mm, ISO 800.

Za tmy se dala vidět vpravo od Herkulova květináče ne nijak extrémně jasná, ale dobře patrná, lehce mlhavá hvězdička. Přímým viděním se kolem ní daly vidět i mým horším zrakem ještě hvězdy 4,8 mag. Možná to bylo přítomností oněch okolních hvězd, možná byl ohon příliš slabý, každopádně okem bez dalekohledu prokazatelně viditelný nebyl.


Expozice 15 sekund až 2 minuty, sloučeno v Registaxu. Canon EOS 300D + Sigma 5,6/135 mm, ISO 800.

Zato v triedru byla kometa ohromující. Veliká, s centrální téměř stelární kondenzací obklopenou jasnou kulovitou obálkou a ještě slabší vnější obálkou. Velikost komy byla zcela jistě nad 10´, kloním se spíše k hodnotě půlky měsíčního kotouče, tedy 15´. Ohon byl vidět pouze ten iontový, ale byl opravdu úchvatný. Kometa mi trochu svým vzhldem v dalekohledu připomínala Hyakutake z roku 1996, viděnou však tehdy podobně krásnou pouhým okem. Od doby komety C/2002 C1 (Ikeya-Zhang) se jednalo v tomto tisíciletí jistě o druhou nejhezčí kometu, jakou jsem viděl. Ohon jevil vlasovou strukturu, která byla na první pohled dobře viditelná na fotografiích, ale náznaky se daly tušit i okem v dalekohledu, zvláště přes Newton 200/800.

 
Fotografie 3 min + 5 min, složeno na kometu (proto hvězdy 2x).
Snímek je zvýrazněn za účelem zobrazit maximální délku ohonu, která činí 5°.
25. 10. 2006, 19:33-19:36 + 19:53-19:58 SELČ, Canon EOS 300D, Sigma 4/135 mm, ISO 800.

Ohon komety byl dobře viditelný v délce 2° a bočním pohledem pak ještě kousek dál, asi třístupňový. Na fotografii jsem jej po zvýraznění dohledal až do délky 5°. Jak jsem si mohl vyzkoušet, jednalo se pravděpodobně o moje nejlepší snímky komety od velkých komet z let 1996 a 1997. Bylo to dáno jak perfektně tmavou oblohou, tak především poprvé naplno využitou nejlepší dostupnou technikou, kterou nyní mám - digitální zrcadlovkou Canon EOS 300D a objektivem Sigma 135 mm, to vše na montáži s možností (relativně) přesné pointace na hvězdy. Přiznám se, že ten pokrok za těch deset let od komety Hyakutake, kdy jsem zakoupil bazarový Zenit TTL a fotil ze sklopné desky z Merkuru, je pro mne šokující..

Doplňuji dva snímky spojené do jednoho - kometu a hvězdokupu M 13 v Herkulovi.


Kometa SWAN a M 13. Expozice 2 a 3 min, 25. 10. 2006


back   Astronomické události