back

Bouře s kroupami 30. 5. 2005

Astronomické události
 

30. května se strhla poměrně silná bouře, která byla doprovázena nezvykle velkými kroupami. Článek byl aktualizován 20. června dodáním fotografií přímo z akce.

Bouře jsou velice nebezpečné. Existují i nebezpečí, o nichž možná nevíte, jak naznačuje snímek na konci článku s popisem!

Konečně mám dvě fotografie přímo z akce - když padaly kroupy v největším počtu. První snímek zachycuje i padající kroupy jako bílé úzké čárky, zvláště v levé části snímku. Tlustá stopa mírně zahnutá a krátká v levé střední části snímku je také kroupa, která se odrazila od parapetu v době stisku spouště.
Na druhém snímku je pohled ze vchodu kde křesílko je zcela zapadáno kroupami a opět je vidět jak padají.

 

Následující fotografie odkazují na velké verze přímo z foťáku vč. EXIF (~1,5 MB / jedna), proto nabízím ke stažení také ZIP (380 kB) se všemi 6-ti záběry 800 x 600.

 
Skupinka krup zbyla vedle domu i nějakých čtvrt hodiny po dešti   Kroupy se povalovaly v trávě a u zdí i v pískovišti
 
Krásné soustředné vrstvy - kroupa dvakrát klesla a zase byla vynesena nahoru, než spadla   Několik krup jsem schoval v igeliťáku do mrazáku a nafotil později
 
Detail největších krup (2,5 cm velikých)   A opět krásná vnitřní struktura

Bouře vznikla v oblasti Ještědského hřbetu a postupně se zmohutněla nárazem na Jizerské hory. V Jablonci byla již desítky minut před deštěm pozorovatelná mohutnějící oblačnost a záblesky. Po třetí hodině již byly vidět čarové blesky. Později začalo pršet stále intenzivněji a hlavně s podezřele velkými kapkami. Podezření se vyplnilo vzápětí, kdy začalo krupobití s největšími kroupami jaké jsem kdy viděl. Nebylo extrémně silné, ale i tak napadlo dost krup. V průběhu krupobití jsem některé schoval do mrazáku a snažil se vyfotografovat. Po krupobití, které určitě trvalo přes 5 minut, spíše 10 minut, ještě pršelo. Vypadalo to na kompaktní bouři s pravidelně rozloženými srážkami. Déle po skončení deště se ještě jednou zablýsklo velice blízko domu. Byl to za celou dobu jediný blízký záblesk, slyšel jsem z něj pouze intenzivní dvojitý hrom. Blesků nebylo mnoho, max 1 za 15 - 30 sekund.
Kroupy jsem vyfotografoval jak venku (když mi soused půjčil foťák - déle po bouřce - asi 1/4 hodiny) a pak v detailu i ty z mrazáku. Podobně velkých bylo asi 10 %. Drtivá většina měla kolem 1 cm.

Přidávám krátkou animaci z radaru (zdroj: Radarové oddělení ČHMÚ)

 

Na snímku vpravo je záběr z radaru v 15:00 SELČ. Dobře rozpoznatelné je silné srážkové pásmo (s kroupami) nad Prahou a vznik bouří na severu Čech (křížkem Jablonec nad Nisou).

 


To co vidíte na snímku je sice úžasné, ale velmi nebezpečné zároveň. Událost, která je zde zachycena naznačuje, že s bleskem je nutno počítat téměř vždy! Bouřka je nebezpečný jev, neriskujte!!!

Kane Quinnell s oblibou fotografuje blesky. Na snímku výše je ale silný tzv. kladný blesk ("positive lightning", "bolt from the blue"). Jedná se o relativně vzácný bleskový výboj pocházející z vrcholu vzdálené bouře. Narozdíl od něj klasické "záporné" blesky pochází ze spodní základny a míří přímo k zemi. Tento blesk však může cestovat na vzdálenost více než 10 km od centra bouře. Tímto bleskem protéká až desetinásobek proudu běžného záporného blesku, tedy 340 000 A a trvá desetiny až setiny milisekund. Tyto blesky jsou velmi horké a pokud se s nimi setkáte osobně, nemáte šanci přežít!

Jak dopadl sám fotograf? "Byl jsem před domem a sledoval bouři (14. ledna 2005, Old Toongabbie, Austrálie), která byla několik kilometrů daleko. Nastavil jsem foťák na 4-sekundové expozice, postavil jej na zadní nárazním auta a doufal v nějaké snímky blesků z mraků v dáli. Nepršelo a na 1/3 oblohy byly směrem k severu vidět hvězdy, takže jsem se cítil v bezpečí. Jak jsem se mýlil.. NEPODCEŇUJTE BOUŘE - MOHLY BY VÁS ZABÍT!
Několikrát jsem cvaknul snímek bez blesku a najednou, když jsem opět stiskl spoušť, vyletěl jsem asi po půl sekundě nejméně dva metry do vzduchu a současně slyšel strašný hrom a zároveň jsem zahlédl obrovský záblesk před sebou.
Neuvědomoval jsem si, jak velké štěstí jsem měl a okamžitě běžel nahrát snímek do počítače. Viděl jsem, že postranní blesk musel jít asi dva metry ode mně. Odhaduji, že hlavní kanál měl v průměru 1,5 až 2 metry a zasáhl kůlnu v mé zahradě. Celý páteční večer jsem byl vzrušený z tohoto silného zážitku.."

Kane Quinell měl štěstí, nepokoušejte ho také..

 

back   Astronomické události