back Zatmění Měsíce 21. ledna 2000 Astronomické události
 

Zatmění Měsíce, bezesporu jedna z nejzajímavějších událostí na obloze. Nastalo ráno 21. ledna a počasí bylo k lidem, kteří si přivstali aby zatmění pozorovali, opravdu kruté. Po celou dobu částečného i úplného zatmění bylo nad Českou Republikou zataženo.
Také já jsem zatmění netrpělivě očekával, bohužel již předchozího dne se zatáhlo a nic nenasvědčovalo o náhlém zvratu. A tak se stalo, že jsem po třetí ráno pustil počítač a začal využívat možností internetu co to dá.

Mohlo by to vypadat trochu divně, ale živé obrázky z kamer na internetu, pravidelně obnovované, nám Dědeček, jak přezdíváme naši 486-tku, načítal a dokonce i s podporou Javy. Bohužel se ukázalo, že prográmek Windows Media Player je nad jeho síly, a tak jsme neměli možnost sledovat přímý přenos z NBC. No snad jindy :-)
Podívejme se tedy, jaké obrázky nám poskytly jednotlivé Live kamery na internetu ...

Jako naprosto skvělá se jevila kamera z Michiganu v USA. Vynikající byl především teleskop, přes nějž byl Měsíc snímán, v průměru 20 cm. Nevím, co měl Michigan společného s naší zemí, nicméně zatímco před zatměním zde bylo jasno, brzy po začátku zatmění se zatáhlo. Bez nadsázky mohu prohlásit, že jsme přišli o nejlepší obrázky zatmění přes internet.

V Michiganu se tedy zatáhlo, ale naštěstí se podařilo nalézt jinou kameru snímající průběh částečného zatmění. Alespoň tedy do té doby, co se dalo zdejší obrázky načítat. Opět šlo o USA, tentokráte QuickCam Color VC, dalekohled Meade ETX 90.

Naprosto tragická situace byla v době úplného zatmění. Nejenom že bylo venku zataženo, ale ke všemu jsme nemohli ani na internetu stáhnout kloudný obrázek ... Snad alespoň snímek ze Švýcarska v době středu totality potěšil.

Jako doplněk na závěr si můžete ještě prohlédnout záběry z USA - The Virginia Living Museum.

Jak vše vlastně probíhalo nad našimi hlavami a za krásně ocelově modravě černými mraky si můžete zrekapitulovat z následující mapky.

Další úplná zatmění Měsíce jsem pozoroval přímo okem v letech 1996, 1997 a 2001.

 

back   Astronomické události