horní lišta
 
 
Autor webu o sobě říká..

Autor stránek Astronomii se věnuji již od dětství, kdy mně zaujaly různé knížky a později, ještě na základní škole jsem již začal svá první pozorování a jejich záznamy.
Období, kdy jsem již pravidelně pozoroval si přesně zpětně nevybavuji, našel jsem pouze zákresy poloh Marsu z jara 1993 a zatmění Slunce 10. května 1994 (nejstarší pozorování na tomto webu).

Nejintenzivnější zájem o astronomická pozorování u mně započal od roku 1996, kdy jsem si koupil triedr 10x50 a zároveň začal hvězdnou oblohu i fotografovat. V zimě to bylo s fotoaparátem Smena na černobílé filmy, na jaře již díky získaným zkušenostem se zrcadlovkou Zenit TTL i barevně. Prvním takto zachyceným objektem byla kometa Hyakutake (fotografii můžete vidět zde).

Krokem dopředu bylo pořízení pokročilejší fotovýbavy Konica v roce 2000 (dvě zrcadlovky a tři objektivy s brašnou a telekonvertorem 2x). Následovalo pořízení paralaktické montáže GSO, jejíž výrazně vylepšenou verzi mi výhodně přenechal Martin Myslivec (jaro 2004). S Konicou a GSO jsem vytrval i po nástupu digitální fotografie (jak jinak, z finančních důvodů) až do roku 2006, kdy jsem pořídil digitální zrcadlovku Canon 300D. Ačkoli jsem ji pak splácel dva roky, znamenalo to urychlení a vylepšení snímků o zmíněnou dobu, takže to zpětně hodnotím jenom kladně. Jak si z pořízených fotografií můžete všimnout, z původního vybavení se mi podařilo nechat upravit objektiv Sigma 135 mm pro Canon, takže kromě setového objektivu EF-S 18-55 mm mohu používat tento, který od clony 4 kreslí obstojně, ale nejraději používám clonu 5,6 nebo 8. Poslední změny které stojí za zmínku v mém vybavení, obstaral triedr 15x70 (pořízen a 3 měsíce na to také poškozen v roce 2006) a zkrácená verze dalekohledu typu Newton 200/1000 (Celestron), s kterým pozoruji nejraději na paralaktice z balkónu.

Velmi výraznou roli v mém astronomickém životě hraje současná rodina, neboť mám velmi tolerantní manželku, což se na mých výsledcích projevuje opravdu blahodárně. Neméně významný vliv však má řada kamarádů v mém okolí. Poznal jsem takto kromě Martina Myslivce i další skvělé lidi, jakými jsou Milan Antoš z Jablonce, nebo v posledních letech nejvíce mně podporující Aleš Majer, s nímž spolupořádáme Astronomická setkání a pozorování oblohy pro veřejnost i individuálně. Významně mi také pomohl Honza Špulák, který mi pomohl s obohacením montáže o autonomní pointer.
Je pravda, že bez výše uvedených bych těžko dosahoval výsledků, které zde na webu můžete vidět, ale zároveň bych tím urazil zástupy dalších, jež jsem zde nejmenoval, ať už se jedná o kamarády z Liberce, Jablonce nad Nisou či vzdálenějších koutů naší vlasti nebo dokonce ze zahraničí.

Z aktivit mimo web bych určitě rád doporučil osobní setkání na jedné z jabloneckých akcí, což je buď nějaká přednáška na astronomické téma v místní knihovně, nebo setkání s místními pozorovateli v Klubu na Rampě. Více o těchto akcích vám poví stránka "Co se děje v Jablonci?".

Ať už zde, nebo na jiných webech, bylo mi ctí přinášet vám jak novinky ze světa kolem nás, tak svůj vlastní pohled na oblohu i jevy na Zemi. Doufám, že tomu tak bude ještě dlouho a že se budete rádi na tento web vracet.