Fotografie
Řazení fotografií je v časové posloupnosti. Čas je SEČ. Použité náčiní - Konica Autoreflex-T, Konica FC-1, objektiv 3,5/28 mm a jeden snímek 1,8/52 mm. Film Fuji Superia 200 ASA. Expozice 15 - 30 sekund.
Na závěr snaha o kompozici snímků abychom měli možnost udělat si celkový dojem. Upozorňuji vás že snímek značně zkresluje. Šíře je více než 120° a výška horních partií odpovídá pohledu přímo nad hlavu (zenitu).
Výslednou digitalní kompozici pro vás stvořil Martin Myslivec, díky :-)
Aktuálně 20. 11. 2003
22:50 SEČ - No co mám dodat? Kdo neviděl neuvěří, nepochopí, bude zklamaný...
Já si připadal buď jak ve Finsku, pak zas jak na Aljašce a taky vám řeknu - mě to přišlo, že je to stejně jasné jak na fotkách.
Záře byla zhruba od Pegasa po Blížence. Po 22:15 vypadala jako tzv. koróna - jev na který jsem se vždy těšil ale myslel sem že je vidět jen z Finska (od zenitu - cca Kasijopeje - až k severnímu a ostatním blízkým částem obzoru sahalo množství (řádově deset) jasných pruhů rozbíhajících se z jdnoho bodu či fleku). Ve stejné době byly krátké paprsky zelené barvy někde v Býku až Rybách. Nemám více slov.
Nevím, čím jsem si to zasloužil že i v Jablonci se na nejhezčí fázi vyjasnilo. Snad tou vytrvalostí v minulých letech.
Díky (nevímkomu, snad bohu...).
Pochopitelně sem něco zkusil objektivem 28 mm ... uvidím zítra.
21:10 SEČ - Musím uznat že dneska viděl polární záři asi každý kdo byl poblíž TV, mobilu, internetu či oblohy. Já jen lituju toho počasí tady na severu. Červená stále nespatřena, zelená teď začla slábnout..
20:35 SEČ - Potvrzuji polární záři z Jablonce nad Nisou. Máme tu mizerné počasí. Až nyní je asi tak oblačno, ale je to zamlžený. Jinak polární záře je úžasná. Potvrzuji pozorovatelnost kolem 19:00 SEČ i nad jihem asi ve vysce 40 - 60 stupnu! Je to zvláštní. Zase velká polární záře a my měli zpočátku zataženo a i ted to za moc nestojí..