back

Krásy rána 10. 9. 2004

Astronomické události
 

Stejně jako předchozí, i tento článek je výsledkem hrátek s digitálním kompaktem Olympus C760UZ.

Tentokrát jsem se zaměřil na fotografování Merkuru, ale nakonec jsem nevynechal ani Venuši, Měsíc a Saturn. Všechny snímky byly dělány na citlivost ISO 100, ostření bylo použito převážně manuální, což ne vždy dovolilo maximálně přiblížit objekty, neboť kamera neostří na nekonečno!

Nejprve tu máme tedy záběr na seskupení, které díky delší expozici vypadá poněkud mysteriózně. Levý snímek je exponován 10 sekund v 5:19 SELČ, pravý záběr je stejný, jen Měsíc do něj je vložen z jiného snímku exponovaného 0,5 sekundy.

Mysteriózní Měsíc, Venuše a SaturnMysteriózní Měsíc, Venuše a Saturn, Měsíc vložen pro lepší popelavý svit

detail seskupení Venuše-Měsíc-Saturn Fotografování tohoto seskupení bylo relativně obtížné, protože oko má velký dynamický rozsah a je schopno zachytit i ty největší rozdíly v jasu objektů. Vnímání je takové, že Saturn, ba i hvězdy v okolí, jsou bez obtíží viditelné, stejně tak je ale snadno pozorovatelný i popelavý svit i velmi jasný srpek Měsíce samotného. Zkrátka vyfotit Měsíc i s popelavým svitem a zároveň hvězdy (včetně planet) okolo je téměř nemožné.

Vlevo je kompozice dvou detailních záběrů na seskupení, kdy cílem bylo vyfotografovat Měsíc co nejkratší expozicí, při níž se však již zachytí i slabý Saturn. Jedná se tedy o neskládanou reálnou fotografii. Slabší hvězdy se snáze zachytí i při krátké expozici, je-li dostatečně "nazoomováno".

 

 

 

Další snímek již toto rozebírá v maximálním přiblížení (zoom 10x), jež tento digitál umožňuje (420 mm na kinofilm).

Popelavý svit Měsíce a detail kráterů na maximální zoom

Hitem tohoto rána však bylo blízké setkání Merkura s Regulem. Nejjasnější hvězda, srdce Lva, to je Regulus. Hvězda 1. hvězdné velikosti. Merkur postupně zjasňuje a tak měl 10. 9. 2004 již -0,4 mag. Jeví se tedy jasnější. Co mě dále nadchlo byl zřetelný rozdíl barev. Lze předpokládat, že oblačnost utlumila seeing a Regulus ukazuje víceméně reálně svou bílomodrou barvu, zatímco Merkur je zřetelně dočervena, jak jsem u něj zvyklý.

první záběr na Merkur a Regulus

svislé panoramaVýše uvedený snímek je fotografován v 5:27 SELČ,
exp. 2 sekundy, clona 3,8, ohnisko 180 mm kinofilmu, ISO 100.

 

Dále jsem se bavil panoramaty, takže je vkládám bez dalšího komentáře..

 

Máte-li zájem, nabízím snímek svislého panoramatu vlevo uvedený a snímek panoramatu ze tří snímků na výšku (dole) v plném rozlišení. Snímky však mají 1,3 MB a 1,7 MB!

Merkur a Černá Studnice - na výšku


 

Merkur a Černá Studnice - na šířku

Nyní pro srovnání uvádím dva celkové pohledy. Využito je minimálního ohniska fotoaparátu, tedy v ekvivalentu na kinofilm 42 mm.

Celkový pohledCelkový pohled a stromy

Další panorama z pěti snímků spíše dokumentuje celkový pohled na louku u nás nad barákem, kde s oblibou pozoruji a fotím. Již svítalo a tak to stálo za to. Lépe to asi spojit nepůjde...

Největší panorama - 5 snímků louky nad domem

A na závěr ukázky Měsíce s Venuší při svítání a samotná rudá záře nad loukou...

Čtvercová složenina


 

rudá záře nad loukou

 

back   Astronomické události