back

Slunce v Coronado P.S.T.

Astronomické události
 

Pohled na Slunce přes úzkopásmový h-alfa filtr je osobitým zážitkem. Vidíte "nové" Slunce, pokryté filamenty, máte-li na to štěstí a vidíte protuberance, pokud je Slunce aspoň trochu aktivní. Vydržíte-li dívat se několik desítek minut až hodiny, poznáte, že Slunce je nesmírně aktivní. Protuberance mění svůj tvar i velikost, některé mizí a jiné se objevují.
8. dubna 2006 jsem s radostí přijal pozvánku na pozorování Slunce přes Coronado P.S.T. (40/400mm) i přes refraktor Zeiss 110/1650mm Soukromé hvězdárny Dr. Artura Beera v Liberci. Byla to teprve moje třetí zkušenost se Sluncem v h-alfa, ale jednoznačně to byla zkušenost nejlepší.

Snímky Coronada PST, průměr 40mm a Refraktoru Zeiss AS 110/1650mm.


Protuberance v předvečer naší návštěvy, 7.4.2006 - fotoaparát Nikon Coolpix E3500 za okulárem Coronada P.S.T. 40 mm. ©Pavel Vála.

Pozorování slunečního povrchu a zvláště protuberancí je krásný zážitek i přes takto malý dalekohled. S fotografováním je to horší. Mnohem lépe se fotí přes malé kompakty, které dobře pasují za okulár. Přesto jsem se o snímky nakonec pokusil také s EOSem 300D a objektivem 15-55mm nastaveným na 24mm. Výsledky nejsou špatné díky tomu, že jsem mohl zpracovávat RAWy, které ukazují mnohem více podrobností, než JPG snímky se stejnou technikou i exp. časem. Pro srovnání pak přidávám snímky Martina Maška pomocí plně automatického aparátu Kodak.

 
Jeden RAW, odečten DF a FF, upraveny úrovně, převedeno na JPEG.   Tři snímky, složeny a doostřeny v Registaxu, zvýrazněny úrovně, převod do JPEG.
 
 
Dva snímky - různě upraveny. Složeno v Registaxu, úrovně v prvním snímku beze změny, v druhém upraveny. Převod do JPEG.
 
 
Snímky SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) - přístroj MDI (skvrny) a EIT 304 (protuberance).
 
 
Snímky Martina Maška, Kodak EasyShare CX 7220.

S odstupem času se mi sešly snímky od dalších dvou přátel, kteří tam s námi pozorovali.

Jeden záběr vznikl kinofilmovou zrcadlovkou Zenit a je tak velmi zajímavým srovnáním s našimi digipokusy, navíc velmi kvalitní. Tento snímek je od Tomáše Havlíka, několik dalších verzí najdete na jeho webu.


Upravená fotografie, Zenit-E s obj. Helios 58mm afokálně za Coronadem 40/400 zv. 20x. Clona 2, exp. 1/125 s.

Druhý snímek mi přišel právě teď a jedná se o čerstvý pohled na aktivní oblast č. 10 904 a okolí. Jsou vidět filamenty, skvrna a protuberance. Tento zatím asi nejlepší pohled "malým" Coronadem je přímo od jeho majitele Pavla Vály a zatím není nejlepší, jaký věřím, že jednou pořídí. Je to zkrátka běh na dlouhou trať a i ten dalekohled by to chtělo větší.


Upravená fotografie, afokálně Nikon Coolpix 3500 (kompakt), foceno 17.8.2006 ve 12h 15min. SELČ (zaostření auto). V projekci za Coronadem (zvětšení cca 8 x). Upraveno v Picture Manager a Adobe Photoshop 7.0 (nadržování).


back   Astronomické události