back Geminidy 2000 nezklamaly Astronomické události

Jak se vše seběhlo...

13. 12. 2000, 17:30

Počasí nad ČR se poněkud vylepšilo, takže mnozí budou moci něco pozorovat. Tady v Budějovicích je právě asi skorojasno, Venuše září nádherně nad jihozápadem, Jupiter se Saturnem nad jihovýchodem. Snad bude něco vidět.

13. 12. 2000, 22:30

Pozoroval jsem od 19:43 do 22:03. Počasí bylo postupně horší. Do 20:05 bylo jasno v zenitu a asi 20-30 stupňů od něj, s tím, že se do této jasné díry nasouvala vysoká oblačnost. (MHV - mezní hvězdná velikost jsou nejslabší okem viditelné hvězdy - cca 4 mag).
Oblačnosti i nadále přibývalo a od 20:35 do 20:50 bylo prakticky zataženo a prosvítal jen Jupiter a Saturn. Poté se situace opět zlepšila natolik, že byly vidět hvězdy do 2 mag a to trvalo až do 21:45. Poté se ješte více zahustila vysoká oblačnost a byly vidět jen hvezdy 1. velikosti a kolem 22:00 už jen Saturn, Jupiter a Měsíc.
Za celou dobu jsem viděl 19 meteorů, z toho jistých bylo 18 Geminid. Zajímavé byly dvě spršky mezi 20:22-28 (4 meteory) a 21:48-50 (5 meteorů). Jasných meteorů bylo pomálu, bolid žádný. Ty nejhezčí kousky mely -1 az -3 mag.

14. 12. 2000, 5:30

Pozorování se nakonec zdařilo, byly vidět desítky geminid. Situace s oblačností byla v celém státě dost proměnlivá, nicméně na dost místech se dalo dobře pozorovat. Vysoká oblačnost navíc způsobovala nádherné malé halo kolem Měsíce.
Již po 2. hodině se začaly mraky rozpouštět a hned jsem spatřil jeden meteor. Při zjišťování stavu oblačnosti ve 2:25 to byly 3 kousky během 20 sekund. To už bylo docela jasno a tak jsem vyburcoval Martina Diviše a přesvědčil ho, že musíme za město. Než jsme se však vypravili viděl nejprve on 6 meteorů za 10 minut a já pak 3 asi za 10 minut.

Výprava začla před třetí ráno a nebyla vůbec moc slavná, protože vzápětí se přihnala vysoká oblačnost a bylo vidět tak leda krásné halo kolem Měsíce a nejjasnější meteory. Jenže ve 3:23:25 zaznamenal Martin Diviš k mé veliké smůle úžasný bolid. Bylo to snad shodou okolností, když jsem mu večer vyprávěl o krásném bolidu Leonid 98. Říkám mu nyní ospale, že si asi chvíli zdřímnu, když je tak moc zataženo, ať mi řekne, až uvidí bolid. O pár minut později si už jen smutně mohu povzdechnout, že jsem jej vůbec nezahlédl... Ale že stál za to! Měl podle Martina asi -8 až -12 mag, aspoň se ho tedy tak snažil přirovnat k nejjasnějším Iridiím a Měsíci. Hrál doslova barvama, hlavně červenou a zelenou a jinak nádherně "prskal", tedy rozpadal se. Protože to bylo za tenkou oblačností, nebyla pozorovatelná svítící stopa po přeletu, ale dráha na obloze byla kolem 30-40 stupňů zhruba od zenitu k SZ obzoru. Martin do té doby pochopitelně nic podobného neviděl, takže z toho byl úplně u vytržení.

Protože stejný bolid shodou okolností pozorovali také lidé z Prahy, pokusil se z těchto dvou (bohužel poněkud neurčitých) pozorování udělat Petr Scheirich rozbor jeho letu. Proto si dovoluji přidat ještě výsledek jeho skvělé výpočetní a kreslířské práce - dráhu vzhledem k mapě ČR :-)

Mapka vytvořená Petrem Scheirichem má dokumentovat směr pádu bolidu geminid

Další slavná kapitola naší malé výpravičky se započala psát po 4:30, kdy se pomalu ale jistě začala odsouvat oblačnost. Náhle začala padat spousta Geminid. Martinovi byla zima a tak se zahříval tak, že kolem mně, ležícího na dekách, poskakoval a pak i pobíhal :-) To ho sice zahřálo, ale mezitím přišel hned o 7 pěkných meteorů během snad 5 minut. Nicméně i tak jsme celí šťastní na zhruba polojasné obloze viděli každou chvíli nějaký meteor, až se tomu nechtělo věřit. Nakonec jsme něco po páté, když se opět zhoršilo počasí, mohli pozorování ukončit. Samozřejmě nás to nemuselo mrzet, protože za nezměrnou trpělivost, s níž jsme o minulé noci přistoupili k pozorování Geminid, byli náležitě odměněni.

Nakonec jsme spočítal, že jsme dohromady viděli 70 meteorů, z toho já sám +/- jeden právě 60 (asi 58 Geminid). Co dodat na závěr? Nakonec jsem rád, že se alespoň přesně opakoval loňský rok, kdy na Leonidy to moc nevyšlo a vše zachránily také právě Geminidy 1999...

Další podrobnosti o meteorickém roji Geminid hledejte na: http://comets.amsmeteors.org/meteors/showers/geminids.html

Geminidy jsem v hojném počtu pozoroval také v roce 1999.


back   Astronomické události