back Geminidy 2007 Astronomické události
 

Můj oblíbený meteorický roj prošel letos tvrdou zkouškou. Letos i přesto, že nesvítil Měsíc, viděl jsem jen velmi slabou aktivitu, oproti zkušenostem z předchozích let. Nakonec se zpětně ukázalo, že problém byl v zataženém nebi v době maxima, protože pouhých pár hodin po něm už aktivita výrazně klesala. I to málo, co jsem spatřil mně nicméně nezklamalo.. A navíc - mám z letošního roku asi nejhezčí fotku meteoru, jakou jsem kdy mohl pořídit.


Geminida jasná asi jako nedaleký Mars (na snímku nahoře vlevo) proletěla pomalu nad souhvězdím Oriona.

Letošní Geminidy byly podle zpráv odjinud opět velmi hezké. Padlo i několik super jasných bolidů. Jinde v ČR i na Slovensku, kde bylo v době maxima jasno, viděli pěknou aktivitu tohoto roje. Frekbence dosahovaly až ZHR 150. To činí obvyklý počet 1 - 2 meteory za minutu, jako už jsem zažil v minulosti i já.

Letos jsem tedy pozoroval až 15. 12. nad ránem, kdy se po 4. ranní vyjasnilo i u nás na severu Čech. Lehl jsem si do spacáku a i přes -5 °C celkem pohodlně hlídal oblohu nade mnou. I přes velkou snahu jsem za hodinu viděl jen 18 Geminid, v drtivé většině však byly jasné, takže to stálo za vidění. Dále byl celkem aktivní roj ze souhvězdí Vlasy Bereniky, viděl jsem tři rychlé meteory bílé barvy, všechny jasné kolem 0 - 1 mag.

Nejlepší počasí panovalo večer téhož dne. To jsem vyfotil kometu 17P/Holmes, tehdy stále dobře viditelnou okem, jasnou asi jako nedaleká hvězdokupa h a chí v Perseu. Nakonec jsem kolem 22. hodiny vyhledal i kometu 8P/Tuttle a poté se s poslední baterií pustil do chytání Geminid. Problém byl, že za celý večer (cirka od 18 hodin) jsem žádnou neviděl. První Geminidy jsem si všiml až kolem 22. hodiny, když jsem se chystal prohlédnout si detailně kometu Tuttle. V době samotného focení Geminid jsem však neviděl žádnou. Přitom záměr byl jasný. Celý večer jsem čekal, až souhvězdí Oriona vleze do mezery mezi stromy a chtěl jsem vyfotit tuto část oblohy společně s dalšími zimními souhvězdími. Nedaleko byl také Mars, tak jsem jej tam také nakonec zakomponoval. Nakonec mně však celá situace dost mrzela, protože jak jsem již uvedl, Geminidy nepadaly, ačkoli foťák poctivě cvakal jeden minutový záběr za druhým. Vzhledem k předchozímu focení jsem věděl, že do půl hodiny je po baterii, bylo přeci jen už dost chladno. Když se blížila půl jedenáctá, už jsem ani příliš nedoufal, natož abych tomu věnoval zvláštní pozornost. Přesto, pečlivě zachumlán do kvalitního spacáku, užíval jsem si teplíčka a díval se zhruba k hlavě Oriona, když se to stalo. Oblohou se začal pohybovat meteor. Letěl docela pomalu, v jednu chvíli i zasvítil, což vypadalo zvláštně, asi jako kdybyste Mars posadili na konec stopy, která by za ním zůstávala. Stopa však v mžiku mizela a meteor zeslábl, aby vzápětí opět zjasněl a pohasl. Vše se odehrálo samozřejmě v jedné sekundě.
Byl jsem v docela velkém šoku, protože už jsem to nečekal. Vzpamatoval jsem se rychle, ale zmohl se jen na zkontrolování času. Hodiny ukazovaly 22:28. Vůbec jsem nevěděl, co mám dělat, expozice před chvílí začala.. mám ji dofotit celou minutu? Co když něco selže? Dojde baterie? Naštěstí jsem věděl, že i po vybití baterií umí foťák uložit poslední fotku a pak se vypne. Skončila expozice, vylezl jsem ze spacáku a doplazil se pod foťák. Když jsem to na displeji viděl, sedl jsem si zpět a uchvátil mně zvláštní pocit, jaký člověk zažívá běžně v jiných životních situacích. Nemohl jsem zkrátka uvěřit, že se to všechno stalo. Že bylo jasno, že jsem si nastavil určitou kompozici a přesně do ní mi meteor spadl, v podstatě přesně tam, kam jsem chtěl. Nadto byl celkem jasný. Bylo to úžasné.
Pak jsem si lehl a začal dělat další fotku. Už jsem ale cítil, že tuto noc s pozorováním končím. Baterie docházely a vnitřní baterky také. Cvakl poslední snímek a foťák se už neprobral. Baterie se definitivně vybila. Bylo to vážně velké štěstí.

15. 12. 2007, 22:28 SEČ. Canon 300D + Canon EF-S 18-55 mm (28 mm@3,5), ISO 1600, expozice 60 sekund. Na montáži GSO s motorem zapnutým v RA. Snímek byl zpracován v Deep Sky Stackeru (odečten průměrný darkframe), dále ve Photoshopu (srovnáno pozadí - potaženy křivky).

 

back   Astronomické události