back 2002 - Poslední meteorický déšť Leonid? Astronomické události
 

Několik fotografií...

Zdravím všechny. Ještě se krátce fotograficky vracím k uplynulému divadlu s Leonidami. Snímky především dokreslují atmosféru pozorování. Na některých snímcích jsem našel několik slabých leonid, přestože expozice jsou pod 5 minut. Žádný bolid mi bohužel přes zorné pole zrovna nepřeletěl, přestože pár opravdu jasných se vidět dalo.

Já a Orion, při teplotě 10 - 12 stupňů jen v tričku :-) Jupiter a leonidy Měsíc za mraky při pokusu zachytit leonidu Jedna krátká leonida u Jupiteru a větví stromu
Hrátky s Orionem - bylo jasno a docela teplo... V době maxima leonidy a Jupiter Snaha zachytit Měsíc a leonidu
vyšla napůl
  Jedna kratší Leonida poblíž Jupiteru   a větví

Pět slabých leonid (?), expozice 5 minut Měsíc za mraky směrem k Nitře
Na snímku jsou tři slaboučké leonidy A na závěr opět fotogenický Měsíc

Meteorický déšť 19. listopadu nad ránem

Protože předpověď pro Jablonec nebyla příznivá a s Moravou jsem si taky moc jistý nebyl, rozhodl jsem se to risknout a jel jsem až na Slovensko. Nakonec jsem skončil u obce Levice, což je na jihovýchodním konci Podunajské nížiny. Dnes už mohu říct, že přestože jsem si nevybral špatně, pak to že bylo nakonec v maximu roje skorojasno, bylo velké štěstí.
Počasí bylo báječné. Jasno, jen občas přešel průsvitný oblak. Ale po čtvrté ráno se začlo zatahovat více a před pátou už bylo skorozataženo. Naštěstí po páté se od západu ještě jednou oblačnost roztáhla až na skorojasno. Jak se ukázalo, maximum nastalo naštěstí až kolem čtvrt na šest a tak jsem jej viděl v celé kráse.

Zde jsou pro zajímavost některé napozorované intervaly. Netvoří souvislou řadu, protože jsem taky jenom člověk a musel jsem si dát oddech. MHV byla zpočátku asi 4 mag, později se schoval Měsíc za oblaka a stoupla tak místy až k 5 až 5,5 mag.


čas          počet  počasí   MHV
2:30 - 2:45      5      SJ     4
2:45 - 3:00      7      SJ     4

3:10 - 3:20      4       O   2-4
3:25 - 3:35      5       J     4
3:35 - 3:45      7      SJ     4

4:05 - 4:10      7      SJ     4
4:10 - 4:15      5      PJ     4
4:15 - 4:20      2      PJ     4

5:00 - 5:05     15       O     4
5:05 - 5:10     45      PJ     4
5:10 - 5:15     53      SJ   4,5
5:15 - 5:20     49      SJ   4,5
5:20 - 5:25     33      SJ     4
5:25 - 5:30     23      SJ     4
      

Později jsem se již balil a šel zpět na nádraží. Proto jsem viděl meteory již jen namátkou, ale i po půl šesté se jednalo alespoň o 5 za minutu a dokonce za svítání v 6:03 jsem ještě vzhlédl a viděl 2 jasné meteory v odstupu 1 sekundy.

Celkově musím říci, že jasných meteorů byla řada, možná celá polovina (pravděpodobně díky měsíčnímu svitu výběrový efekt). Velmi krásné byly pády dvojic či trojice meteorů v tutéž dobu případně dokonce růzými směry od radiantu. Je třeba poznamenat, že místy byl déšť meteorů velice silný.

Konkrétně v 5:06 to bylo 5 slabých meteorů u radiantu v rozmezí 4 sekund, v 5:11 21 meteorů v mém zorném poli během 15 - 20 sekund, dále v 5:18 asi 10 kusů v deseti sekundách a ještě v 5:29 to byla sprška 12 meteorů za 10 sekund.

V tabulce nejsou započteny meteory, které jsem nemohl vidět, když jsem přetáčel film na foťáku (cca 15 sekund intervaly).

Situace měsíc předem ...

Slovo Měsíc bude v souvislosti s Leonidami 2002 padat asi často a snad i proto už nyní, měsíc před návratem roje, uvažuji, co nám přinese. Se zájmem jsem si prohlédl stránky na internetu, které k tomuto tématu přinášejí mnoho podrobností.
Přehledné informace nabízí například server Spaceweather.com, odkud jsem vybral alespoň graf, ukazující kdy a jaké množství meteorů lze očekávat za 15 minut při měsíčním svitu dle předpovědí tří různých vědeckých týmů.

Předpovědní grafy

Pro připomenutí situace, z které předpovědi vycházejí, si opět můžeme prohlédnout trasy jednotlivých meteorických proudů roje vůči zemské dráze tak, jak je určili mimo jiné tým Asher a McNaught. Je zřejmé, že Země má projít dvěma vlákny, z nichž jedno bude zajímavé pro Evropany, druhé pro Američany (v době obou maxim bude nad Evropou a Amerikou přelétat ISS, takže tři lidi v kosmu to vše možná uvidí oboje). Je třeba pouze dodat, že Měsíc bude nad ránem přezařovat mnoho slabších meteorů, neboť bude těsně před úplňkem, ale alespoň nad západem, daleko od radiantu. Netřeba asi dodávat, že předpovědi v letech předchozích vyšly z hlediska časového prakticky přesně na minutu, počty meteorů se mohou pohybovat od 200 do několika tisíc za hodinu.

Proudy částic roje Leonid v roce 2001 dle Ashera & McNaughta         Proudy částic roje Leonid v roce 2002 dle Ashera & McNaughta
David Asher & Robert H. McNaught (copyright 2000, all rights reserved)

Vzhledem k tomu, že vlákna z let 1767 a 1866 jsme si mohli "prohlédnout" už loni a víme, jaké množství meteorů bylo spatřeno, lze pro letošek očekávat ještě více meteorů, neboť je protínáme prakticky středem. Na pár minut tak možná stoupne hodinová frekvence na 3-15 tisíc částic, které nám ale zredukuje Měsíc tak na třetinu skutečně spatřených. I tak se nechme překvapit, mohlo by to stát za to. Ale nejen 19. listopadu nad ránem je šance něco vidět!

Velmi mnoho podrobností nabízí stránky Mezinárodní meteorické organizace: http://www.imo.net/leo99/index.html

Podrobnosti o předpovědi týmu kolem Lyytinena najdete na stránkách: http://www.ursa.fi/ursa/jaostot/meteorit/leoeng02.html

Mnoho podrobností v angličtině o meteorickém roji Leonid nabízí stránky: http://comets.amsmeteors.org/meteors/showers/leonids.html

Listopadový roj Leonid jsem pozoroval také v letech 1998, 1999, 2000 a 2001.

 

back   Astronomické události