back Meteorický déšť Leonid 1999 Astronomické události

Leonidy měly mít maximum 18.11.1999 ve 2:08 UT, kdy mělo nastat ostré maximum, možná i meteorický déšť.

Počasí bylo vcelku přívětivé (až na den maxima), proto jsem zkoušel pozorovat více nocí.

Úterý 16. listopadu 1999
Přivstal jsem si před čtvrtou ranní s tím, že bych vyrazil obhlédnout pozorovací stanoviště. Jenže venku bylo zataženo, tak jsem zůstal doma a zkusil počkat. Před půl šestou se oblačnost začala trhat. Mraky rychle přecházely, bylo asi tak polojasno, foukal silný vítr a bylo velmi mrazivo. Podle internetu asi tak -7 stupňů Celsia. Souhvězdí Lva bylo již vysoko nad jihovýchodem a přesto jsem žádnou Leonidu neviděl .. frekvence se v té době pohybovala kolem 10 meteorů za hodinu.

Noc ze středy na čtvrtek 17./18. listopadu 1999
Přes den přecházela území ČR studená fronta, která však pomalu vyklízela své pozice a vše se začalo tvářit nadějněji. V noci mělo být oblačno až zataženo, tak jsme si po loňské zatažené obloze přáli letos aspoň tu oblačnou :-)
Až do půlnoci bylo přes stále více řídnoucí oblačnost možné pozorovat Měsíc i Jupiter. Bohužel od půlnoci se zcela zatáhlo a jen tu a tam se zjevila menší díra. V 1:01 jsem si díky kamarádům mohl připsat první letošní Leonidu. V další díře byly v 1:43 a 1:44 viděny další dvě. V tu chvíli jsem se rozhodl přeci jen vyrazit kousek do tmy a tak se naše čtyřčlenná skupinka pomalu šinula za město mezi 2:05 a 2:35. Cestou se na chvilku roztáhla obloha při západním obzoru a já tam o chvíli později viděl svou první  letošní Leonidu. Po příchodu na pozorovací stanoviště jsme především jeden druhému nalévali  optimismu, neboť bylo beznadějně zataženo.

Zima nebyla velká, oblačnost ano .. a naše čtyřčlenná skupinka čekala

Naštěstí nebyla nikterak velká zima, snad stupeň pod nulou. Ve tři čtvrti na tři se začalo na západě opět jasnit a na chvilku se tam dal vidět Jupiter. Štěstí v neštěstí této zatažené "noci Leonid" se na nás přeci jen malinko ušklíblo, neboť mezi 2:46 a 3:06 jsme měli možnost postupně sledovat kousek souhvězdí Býka, Blíženců, Oriona a Vozky. Ale hlavně - padaly Leonidy a bylo jich moc ...! Na přibližně 1/20 jasné oblohy jsme každou minutu viděli alespoň jeden meteor. V místech bez oblačnosti byla MHV vcelku solidní, přes 5,5 mag., ale Leonidy byly většinou dosti jasné a nedaly se přehlédnout. V této době jsem  si připadal jako v pohádce, protože tolik meteorů jsem opravdu nečekal. Měl jsem aspoň díky menšímu kusu jasné oblohy čas zaznamenávat viděné meteory. Předběžně jsem si spočítal, že právě padá asi 1500 meteorů za hodinu a mohl tak s úsměvem prohlásit, že právě pozorujeme část z "meteorického deště" Leonid! Nepřízeň počasí se po třetí ráno projevila zcela a tak jsme mohli po 3:06 přestat koukat. Beznadějně zatažená obloha nás ve 3:30 donutila se sbalit a vyrazit opět domů. Cestou jsem bedlivě sledoval nadějné díry na obloze až jsem měl opět chvilku štěstí. Ve 3:45 se nad námi kolem zenitu  trošku oblaka protrhala a stihli jsme zaznamenat 3 skutečně jasné meteory. Jeden byl takřka oslepující a dle mých pozorování Iridií jej odhaduji aspoň na -8 magnitud. Definitivně zataženo bylo v Českých Budějovicích až do rána. Zůstal jsem vzůru jen co kdyby náhodou .. a mezitím sledoval události na internetu. Tak jsem se dověděl, že ve středních Čechách se prakticky úplně vyjasnilo na dobu maxima a měli tak možnost pozorovat skutečně úžasné divadlo, kdy padaly i dva tři meteory za sekundu. Hodinová frekvence byla skutečně asi 1800 meteorů za hodinu a maximum nastalo mezi 3:00 a 3:10 SEČ. Ještě teď smekám před lidmi, kteří maximum předpověděli na 3:08 ...

Pátek 19. listopadu 1999
Protože Murphyho zákony platí někdy naprosto dokonale, bylo tento den od jedné ráno úplně jasno. Hned na počátku pozorování z balkónu jsem měl to štěstí vidět jednu z nejkrásnějších Leonid. Poměrně jasný meteor proťal oblohu od Prokyona k pásu Oriona a zanechal krátkou stopu. Moc toho pravda nepadalo, ale má trpělivost byla odměněna deseti pozorovanými meteory v době mezi 0:59 a 1:59 SEČ.

Leonidy 1999 - souhrn

Dlouho netrpělivě očekávaný meteorický déšť se dostavil. Maximum nastalo mezi 2:00 a 2:10 UT, kdy dosáhly frekvence 5000 +/- 1100 meteorů za hodinu (Ideální - Pozorovaná se se blíží 1800 meteorů za hodinu). Většina meteorů byla slabších, bolidů bylo relativně málo. Nad ČR bylo nejlépe ve středních Čechách, kde bylo možno vidět stovky meteorů. Na Moravě bylo spíše zataženo nebo dokonce sněžilo. V Č. Budějovicích jsme celkem zaznamenali 37 meteorů, z toho já sám 30. Počasí bylo 16.11. slušné, 17.11. mizerné, 18.11. alespoň "děravé" a 19.11. výborné.

Další podrobnosti o meteorickém roji Leonid hledejte na: http://comets.amsmeteors.org/meteors/showers/leonids.html

Poznámky z pozorování meteorického roje Leonid najdete i z let 1998 a 2000.


back   Astronomické události