|
Polární záře 6. dubna 2000 |
|
Tato fotografie vznikla úmyslně, ale je vlastně obrovským štěstím, že je na ní i polární záře ze 6. 4. 2000.
Fotil jsem tehdy záblesk družice Iridium 3, který je v pravé části snímku. Jeho jasnost byla úctyhodných -7 mag.
Když jsem se na počátku května 2000 díval na internetu na fotogalerii záblesků družic Iridium Martina Klímy ze Sezimova Ústí, všiml jsem si, že má v této galerii také fotku téhož Iridia ze 6. 4. 2000. A u ní měl uvedeno, že vlevo dole této ČB fotky je světlý oblak - náznak polární záře z této noci. A tehdy mi došlo, že fotka, kterou jsem považoval za zkaženou je ve skutečnosti příliš červená proto, že jsem vyfotil také polární záři, kterou jsem pozoroval, aniž bych o tom věděl …
Fotografie byla klasickou vyjetinou z minilabu a proto byla příliš žlutá. To mě tehdy mátlo nejvíce. Poté co byla vyvolána v reálných barvách, polární záře skutečně vynikla.
Jasná záře po celém pravém okraji fotografie je způsobena odrazem světel města od stěny paneláku, z jehož schodiště byl snímek pořízen. Naopak červený oblak vlevo je prokazatelně polární záře... Uprostřed snímku najdete lichoběžník hvězd - hlavu souhvězdí Draka.
Zenit TTL, objektiv 1.8 / 50 mm, 22:33:50 SELČ, expozice 15 sekund, Kodak 200 - 7
Od 6. dubna 2000 jsem pak již pravidelně sledoval dění na Slunci a v zemské magnetosféře a by jsem odměněn - pozoroval a fotil jsem polární záři 1. dubna 2001 !
|