back Quadrantidy 2002 Astronomické události

Zvláštní meteorický roj. S železnou pravidelností se objevuje na počátku ledna. Na chvilku zazáří a zase zmizí. A většinou je u nás velká zima. Jak tomu bylo tentokrát?


    Upraveno dle obrázku P. M. Baghnalla

Maximum roje připadlo zdánlivě příznivě na 18:50 SEČ. Byl tedy brzký večer a navíc tma. Dokonce bylo jasno, ale to nejhorší - radiant byl kousíček nad obzorem a brzy měl vyjít úplňkový Měsíc. Padalo tedy málo meteorů, avšak pokud ano, měly dlouhou stopu. Takové meteory jsou velmi krásné. Někdy jen tečně proletí zemskou atmosférou a zase zmizí. Takových kousků bylo ale asi vidět proklatě málo. Proč? Já se díval na balkóně 10 minut, 10 minut za oknem balkónu a 10 minut venku na prostranství u baráku - a neviděl jsem žádný meteor. Přítelkyně měla více štěstí, zahlédla jeden jen tak zpoza okna během asi 5 minut :-) A měl opravdu dlouhou stopu, vlastně ani nebyl vidět její začátek.

Ještě jeden pokus jsem učinil mezi 23:30 a 23:45 ale opět bezvýsledně. Unavený jsem se vrhl do postele jak zmlácený pes a už jsem nevstal. Dobrá bilance, že?

Další dějství se ale ještě psalo. Můj kamarád studující v Českých Budějovicích byl mnou totiž na poslední chvíli, ale přesto včas zpraven, že bude cosi padat a jal se to zkusit také pozorovat. Těžko soudit, jak to dokázal, ale vydržel pozorovat od tří do čtvrt na pět! Údajně prý proto, že neviděl ani Leonidy ani Geminidy 2001, ale někdy si říkám, jestli jsem ho za svého pobytu na jihu Čech příliš nezkazil :-) Bylo totiž asi -15 stupňů, ale nechme hovořit jeho...

3. / 4. ledna 2002
Ještě že mám kamarády, kteří na mně myslí! Jinak bych totiž letošní Kvadrantidy úplně zmeškal.
Když mi Martin Gembec poslal přes ICQ zprávu, že dnes v 18:50 SEČ mají maximum, strašně jsem se lekl, honem jsem se navlékl do teplého oblečení (málo), popadl karimatku a vyrazil do polí (bylo něco před půl šestou). Naivnost svého počínání jsem si uvědomil až na pozorovatelně, když jsem si všiml, že radiant je ještě kdesi pod obzorem. Chtěl jsem to tedy zkusit znovu až nad ránem -- no nevydržel jsem to: vyrazil jsem už ve 2:40, když jsem před tím z balkónu (kde jsem nejprve nějakou dobu testoval, jsem-li dostatečně oblečen), zahlédl 2 krásné meteory. Jednalo se o Kvadrantidy, jasností něco mezi Siriem a Saturnem (omlouvám se: odhadům jasnosti se teprve učím :-). Zvláště mne překvapila jejich malá rychlost - nepodařilo se mi nikde najít, jak rychle Kvadrantidy létají, možná to někdo víte (43,1 km/s - pozn. MG) - která jim spolu s jejich jasností propůjčovala majestátní vzhled. Na pozorovatelně jsem tedy ležel od 2:58 do 4:17 (teplota -16° - dva poznatky: 1. troje fusky nestačí, 2. spacák je prima věc, pokud se ho ovšem člověku podaří zapnout), za tu dobu jsem však viděl pouze 4 další meteory. Pozorovací podmínky nebyly ideální, z jedné strany přesvětloval oblohu Měsíc, z druhé sídliště Máj. Jasností i rychlostí byly takřka totožné se dvěma výše popsanými kousky, ovšem až na ten poslední: jasnost asi tak 2,5, velmi rychlý a velmi krátká stopa - asi jako Perseida. Stopa však přitom směřovala do radiantu, takže se jednalo o Kvadrantidu. Právě ta rozdílná rychlost různých meteorů téhož roje mne zaráží - nevíte nikdo, čím to je? (domníváme se po určitém rozboru, že to byl spíše meteor sporadický - pozn. MG)
Omlouvám se, že jsem se takhle rozepsal prakticky o ničem a zdravím všechny lovce meteorů.

Martin Diviš, České Budějovice

Další podrobnosti o meteorickém roji Kvadrantid hledejte na: http://comets.amsmeteors.org/meteors/showers/quadrantids.html


back   Astronomické události