back kometa C/2006 P1 (McNaught) Astronomické události
 

Tak už to někdy bývá. Čekáte na nějakou opravdu jasnou kometu, a když se taková konečně objeví, máte ze začátku pocit, že to není nic moc. Ona se ale náhle rozzáří do nejvyššího lesku a je viditelná téměř na denní obloze. A vám je pak souzeno ji nevidět, protože máte neustále zataženo. - tak to jsem psal ještě 9. ledna. Náhoda tomu chtěla, že již 10. jsem ji také viděl a pak dokonce i ve dne!

Aktuální informace, 24. leden 2007

Velká jižní kometa!
Fantastické obrázky stále přichází z jižní polokoule, odkazuji stránku, kde je najdete výběr těch nejhezčích.

Pokud se podíváte na stránku snímků sondy STEREO-A, najdete tam i video průletu komety kolem Slunce. Podlomí se vám z toho taky kolena?
STEREO-A, SEICCHI images & videos.

Hodně se na začátku ledna řešilo, zda toto už je Velká kometa 2007. Myslím, že odpověděla sama. Hezčí kometu jsem asi neviděl. Pruhy v ohonu prý vznikají tak, že z komety se uvolní nejprve těžké prachové částice, které se poté rozpadají a ty lehké částice unáší sluneční vítr. V prachovém ohonu komety lze tedy pozorovat příčné pruhy, striae. Snímky těchto pruhů přicházely ještě 19. ledna i z Francie a Itálie.

Je to jedna z nejjasnějších pozorovatelných komet posledních desetiletí (kometa Ikeya-Seki 1965 měla asi -7 mag, kometa West 1976 asi -3 mag, McNaught dosáhla asi -5 mag). Na naší obloze nevypadala na první pohled nijak zvláštně ve srovnání s jasnými kometami Hyakutake či Hale-Bopp z před deseti let, ale to je vynahrazeno tím, že byla vidět na modré obloze během dne!

Kometu sledoval i korónograf sondy SOHO. Doufejme, že se objeví i další fotografie z korónografů nových slunečních observatoří STEREO (viz. jedno foto níže).

Aktuální zážitky z pozorování jste mohli sledovat na Astronomickém fóru.

 

Následují odkazy na zajímavá pozorování a fotografie, popřípadě fotky samotné, se svolením autorů..

Galerie fotografií na Spaceweather.com

16. 1.
Kometa s Venuší nad městem Perth v Austrálii, Roger Groom
Detail snímku předchozího s ukázkou nádherně zahnutého a dlouhého ohonu!



Perfektní popis Týdne s kometou najdete na webu Marka Pecky, který kometu několikrát velmi úspěšně pozoroval a fotografoval.

15. 1.

14. leden se zapsal do historie pozorování mnoha astronomů, když jsme pozorovali kometu pouhým okem v poledne. Úžasný byl ovšem i 15. leden, protože kometu se mi podařilo najít znovu ve dne a mohl jsem ji dokonce ukázat i více lidem! Vkládám zápis z pozorování:

Jestliže ráno jsem psal, že jsou cirry tak teď odpoledne je to lepší.
Ve 13:40 zazvonilo na hodinu a měl jsem mít informatiku v 6. třídě. Myslím ale, že když mě viděli s triedrem na stativu a v bundě ve dveřích učebny, bylo jim jasné, že počítače nebudou naše hobby pro tuto chvíli.
Šli jsme na západní stranu budovy školy, kde přes ulici na západ stojí kostel. Schovali jsme se do stínu střechy a zdi kostela, vlevo jsme měli díru jasné oblohy mezi cirovitou oblačností. O pár stupňů dál zas stála borovice.
Hledal jsem kometu marně více než 5 minut. Stále jsem triedr poponášel, stále přeměřoval prstama vzdálenost. Děcka se dobře bavily, ale evidentně chtěli radši být venku než u PC. No co vám budu povídat. Už jsem to vzdával, když náhle jsem pod větví borovice kometu zahlédl, ale vzápětí mi oko přeostřilo na větve a bylo po ní. Poponesl jsem náš triedr 15x70 o metr blíž a kometa byla krásně pod jednou osamoceně visící větví. Přesně na délku té větve pod ní, prostě ideální orientační bod.
Obloha byla v tu chvíli dost vymetená. Podobně hezká byla včera před jedenáctou, určitě byla čistší než včera v poledne. No - kometu jsem viděl jako včera, jen ohon byl sotva patrný a jádro méně jasné. Pokud spekulujete o zeslabení na -4 mag, pak s klidem potvrdím, že nejméně o magnitudu slabší dnes byla, to nešlo přehlédnout.
Spolu se mnou se na ni podívalo 5 kluků ze šestky a jen jediný ji neviděl. Naopak převládalo nadšení a všichni tvrdili, že pod tou větví je dobře vidět. Nevím, dětské oko a zkušenost s pozorováním jsou jiné, ale třeba ji opravdu viděli. Minimálně z toho měli radost...

Byly to nevšední zážitky. Přeji jasné nebe vám i jižanům, myslím, že to bylo důstojné rozloučení s denní kometou 2007!

14. 1.

Přikládám své vlastní fotografie z dopoledních a poledních hodin!
Nejprve se podívejte na fotografii, kde zdánlivě nic není, jen blízký telefonní kabel. Hledejte kometu uprostřed dolní části snímku. Tak nějak vypadala na denním nebi při pohledu pouhým okem - skoro se ztrácela v jasném nebi poblíž Slunce. (11:23 SEČ).

kometa McNaught ve dne, čas 10:44 SEČčas 12:22 SEČ
Canon EOS 300D + Sigma 135 mm zacloněno f/8, exp. 1/4000 sekundy, ISO 100, na kliknutí výřezy 1:1

Fotografoval se mnou i Aleš Majer
Canon EOS 300D + SW 100/500, exp. 1/4000 sekundy, ISO 100, kolem 12:15 SEČ, ©Aleš Majer

Pozorovali jsme západ slunce i kometu, ale ta byla vidět jen občas..
Lovci komet - Tom Havlík, Aleš Majer, Martin Gembec a Martin Mašek, foto MaG&AM

Na závěr ještě panorama západu Slunce, vpravo v dáli Bezděz..

A ještě snímek komety a Merkura 14. ledna, z Itálie.
Chybět nemůže odkaz na skvělou fotografii Martina Myslivce z Hradce Králové.

13. 1.
Večerní záběr Stefana Seipa
Perfektní denní fotografie Stefana Seipa
Excelentní fotka zároveň s Merkurem a zapadajícím Sluncem, Matss, Německo

11. 1.

Kometa McNaught v korónografu sondy STEREO B ! (Přístroj Heliospheric Imager). Hned na prvním snímku této nové sluneční observatoře je vidět naprosto skvělá kometa McNaught. Na snímku je vidět výřez z celého pole přístroje. Ohon má na snímku délku asi 7 stupňů, má krásnou strukturu a koma je saturovaná i přesto, že doba expozice byla pouze 1 sekunda, což je nejkratší možná expozice přístroje HI.

10. 1.

Tento večer byl jediný, kdy u nás na severu byla kometa na několik minut viditelná. Vynořila se z mraků ve škvíře, aby se opět do mraků ponořila po necelých deseti minutách. I tak ji se mnou stihlo pozorovat několik lidí. Byl to ohromný zážitek, protože nejsme zvyklí vídat komety na světlém, ještě modravém nebi po západu Slunce. Působila na mně jak přízrak. Byla viditelná jasná koma a ohon asi stupeň dlouhý, v triedru ještě o něco delší, cca 1,5 až 2 stupně. Celé pozorování bohužel nebylo na čisté obloze, ale přes cirry, jak ukazují fotografie. Jinde měli větší štěstí, ale i tak jsem byl nesmírně spokojený.

kometa McNaught 10. 1. 2007, čas 16:44 SEČ, Canon 300D + Sigma 8/135 mm, 1/30 s, ISO 100
kometa McNaught 10. 1. 2007, čas 16:50 SEČ, Canon 300D + Sigma 8/135 mm, 1/15 s, ISO 100
kometa McNaught 10. 1. 2007, čas 16:52 SEČ, Canon 300D + Sigma 8/135 mm, 1/15 s, ISO 100



Kometa McNaught a Vyšehrad. Za poskytnutí fotografie jsem vděčný Standovi Danišovi. Bohužel mu vyšel jediný snímek, než se vybila baterie. Olympus C750-UZ, f=250mm (na kinofilm), clona 3.2, ISO 200, čas 1/10s. 17:01 SEČ.



Skvělé fotky Mikkela Steina z Osla v Norsku - viz. i ta výše uvedená, thanks Mikkel ;)
Fantastické video Vidara Martinsena z Norska (wmv 8,8 MB)
Kresba Petra Skláře
Popis pozorování Timo Karhuly ze Švédska je milý..

9. 1.
Pěkná kresba(!) podle triedru 10x50

8. 1.
Denní fotografie z Austrálie, Terry Lovejoy
Snímek Canonem 300D + 300mm objektiv, M.P.Mobberley, UK
Fantastické snímky z Alp, Alessandro Dimai

7. 1.
Animace z fotek pomocí DSLR a 100mm objektivu, Jäger+Rhemann, Rakousko

5. 1.
Snímek přes 8" astrograf, Jäger+Rhemann, Rakousko

 

back   Astronomické události