Večerní Merkur a ranní Slunce
Ačkoliv večer 24. 4. nenabídl tak průzračnou oblohu, jako ten úterní, přesto jsem po západu Slunce vyrazil na lov Merkuru. V podstatě jsem vzal do ruky stativ s fotoaparátem, na krk si pověsil triedr a přešel asi 200 m na jižní stranu Žižkova vrchu, odkud mám výhled na západ. Měsíc, Jupiter a Venuše svítili vysoko nad obzorem, ale nad Ještědským hřebenem byla nepříjemná oblačnost. Přesto jsem Merkur poprvé zahlédl ve 20:31 SELČ při zametání oblohy triedrem 10×50 ještě dost vysoko nad pásem oblačnosti. Pouhým okem jsem jej spolehlivě detekoval ve 20:48, ale Mars jsem neviděl již ani v triedru.
Ještě za pokročilého soumraku jsem zkusil kometu Lovejoy, ale v 10×50 jsem ji zametáním nenašel, musel jsem sáhnout po větším triedru 15×70 ED, abych viděl mezi hvězdami slabou mlžinku. Holka už nám slábne a Měsíc před první čtvrtí a městská obloha ji evidentně nedělají dobře…
Merkur 24. 4. 2015, foto: Aleš Majer
Následující ráno jsem vzal na zahradu 60mm LUNT a na Slunci mě zaujal pás protuberancí, který vypadal jako číro a dával tak Slunci trochu punkový vzhled. Zkusil jsem ho pro ilustraci vyfotit. Dobře je zmíněné číro vidět na snímku sondy SDO.
1 května, 2015, 08:59
Večer 30.4. jsem opakovaně z téhož místa pozoroval přiblížení Merkuru k otevřené hvězdokupě Plejády – kolem 21 hod. na ještě poměrně světlé obloze se celá M45 společně s Merkurem pohodlně vešla do zorného pole triedru 15×70 (4,4°) a byla to působivá podívaná…