Konjunkce komet za svitu Měsíce
Letošní léto je bohaté na výskyt pěkných komet v severozápadní části oblohy. Slábnoucí velká červencová kometa C/2020 F3 (NEOWISE) se nyní pohybuje Vlasy Bereniky, přičemž nedaleko v témže souhvězdí se nachází ještě stálice letošního roku, pomalu slábnoucí kometa C/2017 T2 (PanSTARRS) a s touto kometou se navíc nyní těsně setkává i kometa C/2019 U6 (Lemmon). To bylo důvodem, proč jsme výjimečně fotografovali komety i za silného svitu Měsíce před úplňkem. A doufejme, že to ještě není vše, protože kometa NEOWISE projde kulovou hvězdokupou M53 a všechny tři komety by mohly jít na konci první srpnové dekády zaznamenat v jednom zorném poli objektivu fotoaparátu.
První se na setkání komety NEOWISE s okolními galaxiemi (především jehlou NGC4565) zaměřil už poslední červencový den Aleš Majer. Snímek je v titulce článku a fotografii doplnil: „Při uklízení jsem narazil na stařičký Sonar 300/4 od Zeisse, tak jsem ho oprášil a zkusil před půlnocí cvaknout kometu doma ze zahrady, než mi zapadla za stromy. Ohonem prochází galaxie NGC 4559 a vlevo dole je „jehla“ NGC 4565.“
Pokračování nabídl večer 1. srpna, kdy se stihlo vyjasnit na Českolipsku, kam jsem shodou okolností plánoval jet za kolegou Ivanem, který má v Brništi dobré místo k bydlení s výhledem na oblohu (škoda jen projíždějících aut). Přes silný svit Měsíce před úplňkem se mi podařilo posbírat sadu expozic pro snímek komety NEOWISE i setkání komet T2 a U6.
Když jsem jel na Českolipsko, viděl jsem, že to je dobrý nápad s ohledem na počasí, protože na Liberecku kometu přikrývala hustá vysoká oblačnost. Potvrdil mi to Aleš Majer, který se přesto pokusil snímat kometu ze zahrady i Roman Hujer, který musel oželet přechod GRS na Jupiteru, který jsme s Ivanem shodou okolností v tu dobu krásně pozorovali. Když jsem pak dostal data od Aleše, rozhodl jsem se s vámi podělit, protože to dobře ukazuje na dvě věci – někdy se nevzdáváme, ani když nemá cenu snímat a je vidět, že někdy nepomůže prostě ani sebelepší počítačový postup, když vám ve snímcích chodí mraky a navíc nemáte flaty.
A dostali jsme obrázek z La Palmy pořízený Martinem Maškem, na kterém jsou vidět všechny tři komety i některé další deep-sky. Skvělá práce.
Martin Gembec