Kometární okénko – leden 2022
První kometární okénko roku 2022 je zde, i když tradiční lednové počasí nedává mnoho nadějí, že by se něco z toho, co bude dále uvedeno, dalo během novoluní pozorovat. Pojďme si alespoň zrekapitulovat, co by se dalo vidět, kdyby se přeci jen vyjasnilo.
Svůj přehled stavím zásadně na vlastních čerstvých pozorováních z předchozích nocí, ale tentokrát se vydařila jen ta na dnešek, a to ještě ne zcela, tak budou moje záznamy doplněny o údaje různě ze světa.
Zvečera prakticky ještě za světla je kupodivu šance chytit nízko nad obzorem adeptku na kometu roku 2022 – zatím stále nenápadnou C/2017 K2 (PanSTARRS), ale mnohem lepší je si na ni počkat až do rána, kdy přeci jenom vystoupá výš nad obzor. Bude tu ale s námi až do září a bude ze stávajících 11 mag příjemně zjasňovat, tak není kam spěchat.
Jednu z posledních šancí ale máme naopak u 57P/du Toit-Neujmin-Delporte. Po prodělaném outburstu slábne a mizí ve večerním soumraku. Kdo ji neviděl, tak ať si pospíší, neboť další šanci bude mít až v roce 2034, protože příští návrat za šest let nebude příliš nadějný. Uváděných 12 mag mi přijde příliš optimistických, ve 400mm kukátku to je při 230× jen nenápadný difúzní flíček.
Dále máme na večerní obloze ještě trojici jasných krátkoperiodických kometek, z nichž nejhezčí je rozhodně 19P/Borrelly v ocasu Velryby. Má kolem 9 mag a je pěkně kondenzovaná, takže je v dosahu i triedrů. Větší dalekohledy ukáží i protaženou komu do tvaru kapky. Ohon je tedy zatím vizuálně spíš nevýrazný. Hlásí se tak o titul Miss leden 2022.
Podobně jasná je i pár stupňů výš v Rybách se nacházející 104P/Kowal. Jen je mnohem rozplizlejší, nemá žádné výrazné jadérko. Je tak lepší použít větší aperturu, zejména pak v případě, že nedisponujete kvalitní oblohou. Každopádně jde o hezké zpestření kometárního menu na začátku roku.
A do třetice tu máme už od loňska „neviditelnou“ 6P/d’Arrest. Ta je nejen stále velmi difúzní, ale také ze všech tří při kulminaci nejblíže k obzoru, což z ní dělá přeci jen poněkud obtížný objekt i přes udávanou 10. hvězdnou velikost. Zkuste a (ne)uvidíte.
Podobně se ztratila z dohledu už i 29P/Schwassmann-Wachmann. Obálka se po minulých outburstech nenávratně rozplynula a dokud si zase nepšoukne, moc toho k vidění nebude. Minulou noc jsem měl co dělat, abych na její pozici něco vyduchařil. Tušitelné tam cosi je v 16″ zrcadle až pří zvětšení 400×. Přesunula se do souhvězdí Býka, bývala by se dala pozorovat hezky celou noc.
Spravit si chuť ale můžeme vzápětí na krásné kuličce v souhvězdí Blíženců – C/2019 L3 (ATLAS). Bojuje o naší přízeň a o status nejhezčí kometky s krátkoperiodickými vlasaticemi už pár měsíců a s potěšením mohu konstatovat, že ještě chvíli bude. Nemá sice žádný ocas, ale i tak ji to sluší.
Chvostík nedávno měla, ale už o něj asi přišla (nebo já ho aspoň nevidím) 67P/Churyumov-Gerasimenko. Má jen jasné protažené jádro a velkou difúzní komu. Ta lépe vynikne při malém zvětšení na tmavé obloze. Jinak je ale snadno viditelná i v malých binokulárech nedaleko pěkné dvojhvězdy ι Cancri. Jasnost 9 mag stejně jako u její sokyně L3 výše mluví za vše.
Poněkud stranou, ale neprávem stojí pomalu slábnoucí mámivá 4P/Faye. Nevím, jak to dělá, ale kdykoliv na ni namířím, promítá se na nějakou hvězdičku. Ono není divu, prochází bohatým polem Mléčné dráhy v Jednorožci. Vypadá pak jako mlžinka se stelárním jadérkem, ale to je právě jen klam.
Nad ránem pak máme šanci spatřit ještě C/2019 T4 (ATLAS), která sice v Hydře nevystupuje moc vysoko nad obzor, ale s jasností kolem 12,5 mag by to neměl být problém. Od listopadu jsem ji pro nepřízeň počasí neviděl, tak nevím, jak aktuálně vypadá.
Stejně tak jsem ještě v tomto návratu neměl šanci pozorovat 9P/Tempel, která by měla do jara vyšplhat na 12 mag. Zatím je nízko za svítání ve Vahách a nikdo ji, zdá se, neměří.
Ze slabších kousků s jasnostmi kolem 15 mag mám v zásobě ještě povážlivě slábnoucí 132P/Helin-Roman-Alu v Rybách, stagnující 110P/Hartley v Raku a zřejmě se rozpadající 108P/Ciffreo ve Vozkovi.
To je pro dnešek vše. Pokud se v lednu ještě vyjasní, zkusím doplnit článek o aktuální info.
Vic KaL ◊!
12 ledna, 2022, 14:08
Při hrozbě silného mrazu jsem v úterý večer (11. 1.) vyrazil do Turnova na hvězdárnu raději vypustit vodu, aby nezamrzla. Nedalo mi to a i přes již velmi silný svit Měsíce (fáze 69 %) jsem otevřel kopuli a namířil štěrbinu nad JZ. Byl jsem rád, že jsem okem našel Deneb Kaitos. Od něj jsem hledáčkem 9×50 doskákal na pozici komety 19P/Borrelly a k mému překvapení tam při pohledu do 16″ RC při zv. 108x byla. Žádná vypalovačka, ale byla. Otočil jsem tedy přístroj i na C/2019 L3, jejíž polohu jsem si pamatoval z předchozího dne, kdy jsem ji doma sledoval binarem a také tam svítila. Dokonce ještě výrazněji než předchozí, byla také od M0 o poznání dále. 67P už jsem nezkoušel neb teplota -7 °C nebyla příjemná ani v kopuli. Takže jasnější komety se dají vidět i na obloze značně zaneřáděné měsíčním svitem.
12 ledna, 2022, 15:00
Také pozoruji, když je jasno. Měsíc neměsíc. Nejvíc se mi líbí C/2019 L3 (ATLAS), protože je hezky kondenzovaná, jen o něco méně výrazně se mi pak jeví 67P/Churyumov-Gerasimenko. Je dobré si ovšem počkat na půlnoc, kdy jsou na obloze nejvýše.
19P/Borrelly doplácí teď na svoji polohu, 104P/Kowal navíc na velkou rozplizlost a 4P/Faye k tomu ještě na bohaté hvězdné pole okolo.