Jak jsme naposledy pozorovali očima kometu A3
Od chvíle co jsme poprvé viděli kometu C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) uběhly už skoro dva týdny, ona od té doby vcelku hodně zeslábla, a my měli také pořádně špatné počasí. Včera večer mělo být hezky, ovšem jen na pár místech v celé republice. Shodou náhod u nás byly tyhle místa dvě, jedno na Frýdlantsku (to byla ta horší volba) a nebo poté skoro celé Krkonoše, jelikož přišla inverzní oblačnost. S ohledem na Turów jsme se nakonec shodli že večer vyjedeme do Krkonoš. Rozhodovali jsme se mezi dvěma místy, a to mezi Vrbatkou nebo chata Dvoračky a poté pokračovat až na Lysou. U mě doma jsme se rozhodli pro druhou variantu, jel jsem já, Martin, Aleš a Dan.
Na chatu Dvoračky jsme mohli přijet kolem 17:30 poté co jsme pořádné potrápili Martinovo auto v té strmé cestě nahoru, spojka nám smrděla pod nos ještě 5 minut, o chvíli později vycházíme, a nacházíme se v oblačnosti. Viditelnost byla přibližně 60-80 metrů, nebyla extrémně hustá. Cesta nahoru byla vcelku příjemná, v oblačnosti bylo takové teplo že jsem až na Lysou šel v tričku, proti nám chodily davy lidí kteří šli nejspíše ze západu Slunce ovšem my měli jiný plán. Po cestě jsme potkali nějakého pána s foťákem, ptali jsme se kdy ta mlha končí, říkal že za přibližně 50 metrů. Měl pravdu, v 18:07 jsme nad našimi hlavami už viděli modrou oblohu. Jen co jsme se dostali nad mraky, viděl jsem nějakou tečku, tak říkám: „To je letadlo ne?“, s tím že mi obratem došlo že ta jasná tečka není letadlo, ale Venuše která byla 7° vysoko.
V 18:16 jsme se konečně dostali do naší finální destinace, asi tak 500 metrů vzdušnou čarou od vrcholu Kotle, a asi 1km od vrcholu Lysé hory, na místě chvílemi pofukoval vítr, ale nic hrozného, už jsem si ale musel vzít i mikinu. Martin instantně postavil do okolních borovic Canon R6 Mark II s Sigmou 8mm f3.5 kterou fotil timelapse oblohy společně s přelévající se oblačností pod námi. Mezitím Dan zmizel dále po cestě, a my s Alešem si připravili věci na koukání a focení, já si svoje 6D s Sigmou 24mm postavil vedle Martina R6 Mark II a čekal na noc.
Zatím co Aleš postavil u cesty triedr Delta 15x70ED. Během toho jsem pořídil také pár dokumentačních fotografií přes iPhone, no posuďte sami, já bych řekl že dost dobrý. Ještě jsme kometu pozorovali právě přes triedr 15×70 a ohon jsme viděli v podstatě přes celé pole, zatím co Martin na 135mm odhalil ještě podstatně delší ohon. Očima kometa byla vidět jako slabý mlhavý flíček, dokonce i s ohonem přibližně nějakých 5°.
Jen co začala noc, hned jsem nafotil první panorama, připadal jsem si jak na La Palmě nebo na Tenerife, pode mnou ta hustá oblačnost, nádherné nebe (tam by bylo ještě lepší) a k tomu ta kometa. Pořídil jsem tam tuto panoramu 6×6 (12 panelů) na Canon 6D s Sigmou 24mm f1.4, což je výborná kombinace právě pro tento typ fotografií. Panorama je vytvořena z jednocvaků, a nakonec to vypadlo docela dobře, v planetáriu jsme se shodli že to vypadá jak na APOD :-)
Po dofocení jsem se posunul výše na takovou menší louku, kde tedy foukalo asi tak 4x více než o těch 10 metrů dole na svahu, už nebylo takové teplo, ale i tak pořád příjemně. Rozhodl jsem se nafotit celooblohové panorama které by se nádherně vyjímalo na sféře planetária, ale hlavně, mohu z tohoto panoramata vytvořit více než jednu fotku, což jsem vlastně i udělal a vznikla další dechberoucí fotka. Obloha se snad ještě zlepšila, ale už se k nám hnala vysoká oblačnost od Německa a já ještě naštěstí stihl zachytit kometu mimo mraky. Samozřejmě bych to nebyl já, aby mi nespadl do fotky nějaký meteor nespadl, meteory padaly, ale tak 4-5 za hodinu, tenhle byl asi ten nejjasnější za celý večer, odhadoval bych ho tak na 0.5 – 1.5mag, na obě panoramata jsem ho přidal, aby byla fotografie o něco zajímavější.
Osobně jsem došel k závěru že tento výlet určitě stál za to, a já tam pořídil jedny z nejlepších fotografií které jsem kdy pořídil, a ještě nejspíše nejlepší celooblohovku kterou v planetáriu máme. Z Lysé jsme začali sházet okolo 21:10, sice to byl krátký výlet, ale stál za to, tohle je noc na kterou jen tak nezapomeneme. Díky moc za výjezd pánové, a hlavně Martine za odvoz.
Kuba
—
Já děkuji Kubovi za skvělou reportáž a fotky. Doufám, že se zde objeví ještě některá z povedených fotek od Dana, mezitím přidávám něco svého, i když po té salvě přdchozích fotek jsou ty mé spíš do počtu ;-) MaG
—
S křízkem po funuse se se svými výtvory hlásí i Dan.
28 října, 2024, 19:17
Paradni počtení, díky. Inverze jsou neskutečný zážitek a opravdové astronomické žně!
29 října, 2024, 05:20
Díky za pěkný report z krkonošské inverze.Je to tak za inverze jsou ta nej pozorování ale já teď co jsem „oprášil“ astro po mnoha letech ne a ne inverzi zažít. Tak to mám aspoň od vás z KAL zprostředkovaně.