Opravdu sváteční obloha, kvůli které se vyplatilo cestovat

Inverzní charakter počasí způsobil o Vánočních svátcích a po nich vyjasnění nejen na severu Čech. I přes vytížení veškerými návštěvami se proto vyplatilo pozorovat, fotit a také cestovat a ulovit si nějaký ten Vánoční astro-zážitek.

S ránem 25. 12. se na Liberecku vyjasnilo. Takové počasí naštěstí vydrželo i do noci a kdo zaváhal a nikam nevyrazil nebo alespoň nepozoroval z domova, mohl pouze litovat. Obloha byla se setměním opravdu výjimečná – Vánoční a navíc s parádním seeingem (jak už popsal Aleš s MaGem v předešlém článku).

V 18:52 dokonce spadl bolid. Svědek z astrofora ho pozoroval od Jindřichova Hradce a popsal ho jako 3 až 4 sekundy trvající jasně žlutý bolid s viditelným rozpadem na několik kusů. K této události ale došlo asi pro většinu lidí příliš brzy, a tak ho zřejmě nikdo od nás z KaL neviděl.

Dan: Později večer jsem se vydal alespoň na skok na kraj Jizerek na Karlov ulovit fotku zasněžené krajiny se zimními souhvězdími. Na místo jsem dorazil asi v půl osmé. I v tuto dobu občas oblohu rozzářil nějaký slabší meteor. Při focení občas prolétalo nějaké letadlo, ale jinak byl vcelku klid – bez různých Starlinků a dalších satelitů na oběžné dráze, které by byly očima vidět. Tím se otestovala poměrně dobrá příležitost vyhnout se satelitům v zimních měsících, kdy je Slunce hluboko pod obzorem. Hlavní cíl – zimní krajina – se snad vydařil, a to i přesto, že se zimní oblohou a mlhovinami, které se zde hlavně v okolí Oriona nachází, ještě nemám moc zkušeností.

Zasněžená krajina se zimními souhvězdími. Canon 6D mod, Sigma 24 mm f/1.4 Art; obloha: 5 panelů, 6×30 s, f/4.5, ISO 3200; popředí: 2 panely, 2×30 s, f/4.5, ISO 3200; Karlov, 25. 12. 2024, Daniel Kurtin

Na závěr se nabízelo udělat i nějakou celooblohovku, která by zdokumentovala tamní stav oblohy. Pochopitelně je zde nejlepší sever a severovýchod, tímto směrem se totiž nachází neobydlené hory. Naopak horší je zde bohužel tak důležitý jih, kde svítí Lučany se Smržovkou, dále na západ jsou pak vidět také světla Jablonce a Liberce. Zdá se, že na severozápadě je dokonce světlo z polských sjezdovek.

Celooblohový snímek složený z 50 fotek. Canon 6D mod, Sigma 24 mm f/1.4 Art; Karlov, 25. 12. 2024, Daniel Kurtin

Dan: Znovu jsem se vydal pozorovat o tři dny později, 28. 12. na Kozákov. Ač jsem byl nakonec sám, tak jsem si to moc užil. Nad inverzí bylo příjemných +5 °C a prakticky bezvětří. Po nějakých těch krajinách došlo i na pozorování přes 10″ Dobson. Zhlédl jsem si po delší době klasické zimní objekty a později i nějaké galaxie ve vycházejícím Lvu. Zážitek vtipně doplnili pozorovatelé z hotelu, kteří říkali něco ve smyslu: ,,Péťo, zkus to vyfotit mobilem, to tam uvidíš i jiný galaxie“ a později ,,A vidíš tenhle pás? To něco je, ale teď nevím co.“ Později tam byli i Němci, patrně čekající na konec roku. Těm jsem ale moc nerozumněl. :)

Pár mobilovek pro radost a na památku.

Mým dlouhodobým cílem bylo vyfotit nějaký hlubší pohled na Oriona a okolí, což jsem si tuto noc splnil. Z asi hodiny a čvrt dat vznil poměrně pěkný obrázek, který jsem se vzhledem k tomu, že je toho v této oblasti k vidění opravdu mnoho, pokusil doplnit i o nějaké popisky. Pochopitelně by výsledek mohl být i lepší, ale od oblohy, kterou pokrýval airglow a v závěru snad i slabá oblačnost, se asi nemůže očekávat nic moc lepšího.

Orion a okolí s mlhovinami. Canon 6D mod, Canon EF 50 mm 1.8; 74×60 s, f/4.5, ISO 2000; Kozákov, 28. 12. 2024, Daniel Kurtin

PS: Děkuji své mamce, že mi půjčila auto. :)

Pozn.: Čeká se na doplnění od MaGa a Kuby.

Odpověď