Kometární okénko – duben 2025
Konečně tu je dubnový úplněk! Ne, nechystám se ho obdivovat :^] Od teď ale už bude orbitální žárovka zas rychle ustupovat z večerní oblohy a my budeme moci opět začít pořádně pozorovat. Zkraje měsíce se na ranním nebi objevila jasná kometa a stala se z ní rázem Miss dubna, bohužel tu s námi dlouho nevydrží, tak nesmíme moc otálet.
To příjemné jarní překvapení, kvůli kterému každé ráno vstávám o půl páté, dostalo označení C/2025 F2 (SWAN) a z ranní oblohy se nám postupně do konce měsíce přesune do příjemnějšího času na večerní nebe. Už nyní přešla z Pegase do Andromedy a i když by měla zjasňovat až k páté hvězdné velikosti, úhlově se bude neustále přibližovat ke slunci, takže pozorování se stane čím dál obtížnější. Po průchodu perihelem na začátku května nám fofrem zmizí na jižní oblohu a už ji od nás nespatříme. Nejprve rychle zjasnila až na 8 mag a byla snadnou triedrovou záležitostí, nyní si vybírá, zdá se, slabší chvilky, když o více než magnitudu opět zeslábla, tak uvidíme, jaký bude její další vývoj. Každopádně nečekaně oživila kometární nabídku a nás tím moc potěšila, za což jí z celého srdce velice děkujeme.
Dál totiž už není moc o čem psát. Ostatní komety už nejsou tak zajímavé. Jde vesměs o stejné kousky co minule, jen zase o něco slabší. Na druhé příčce v kometární hitparádě co do jasnosti je stará známá C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), co do snadnosti pozorování ji ale zřejmě předčí C/2021 G2 (ATLAS). První zmíněná má sice stále zhruba 12 mag, ale stala se z ní velice difúzní mrška, která se navíc promítá do bohatých oblastí Mléčné dráhy na rozhraní Delfína a Labutě, takže je i ve větších kukátkách obtížně vykoukatelná. To druhá vypadá jako malá kondenzovaná kulička a i když nad ránem ve Vahách nevystoupí ani 30 stupňů nad obzor, dá se pozorovat při jasnosti kolem 14 mag i v trpasličím desetipalci.
Sledovat se ale stále vyplatí ztřeštěnou 29P/Schwassmann-Wachmann, jestli zrovna neprovádí nějaké nepřístojnosti. Zatím se zdá, že je v klidu, tak na ní toho teď asi moc nevykoukáme, ale člověk nikdy neví, kdy se zase zblázní a nečekaně zjasní. Miřte zvečera do předních tlapek Lva.
Komety slabší než 15 mag nemám teď v dubnu zatím napozorované, nebyl jsem pod slušnější oblohou, tak se ani nebudu pouštět do žádných větších akcí. Zmínit bych ale mohl aspoň pojmenování dosud bezejmenné P/2023 S1 (PanSTARRS), kterou stále najdeme v Raku, a sám jsem zvědavý, jak nám po konjunkci se sluncem zeslábla C/2023 C2 (ATLAS), kterou jsme mohli pozorovat loni na podzim jen velmi nízko nad obzorem.
Výhled na květen není zatím moc optimistický, kromě návratu C/2022 N2 (PanSTARRS) na scénu nic zajímavého neočekávám, ale to ani minulý měsíc nebyla prognóza moc dobrá a hle, máme tu jasnou SWANku. Tak kdo ví, co bude. Zatím se můžeme těšit tím, co máme. A já se budu těšit na komentáře z vašich lovů tady dole pod článkem.
Kometám zdar a těm jasným obzvlášť!
Vic KaL ◊!