Kometární okénko – červen 2020
Noci kolem letního slunovratu jsou krátké a příliš světlé, což pro pozorování slabších objektů, jako jsou komety, zrovna není ideální. Protože se ale po propršelém červnovém novu hezky vyjasnilo a zdá se, že pěkné počasí chvíli ještě vydrží, máme tu tradiční kometární okénko. Pojďme se tedy podívat, co je na obloze vidět v malých dalekohledech do průměru 20″.
Zvečera se nám hezky srovnala hned pětice kometek kolem rektascenze 12 h. Vezměme to odspodu, od nejnižších deklinací. Nejdřív nám totiž zapadne nevýrazná 88P/Howell. Ačkoliv má jasnost kolem 12 mag, není vůbec snadná, zejména pro svoji „nížku“ nad obzorem během soumraku a pak také pro velmi difúzní vzhled.
Lépe na tom je 246P/NEAT, která je sice o poznání slabší (14 mag), ale zato o dost výš a mnohem kondenzovanější. Obě periodické kometky se nachází v souhvězdí Panny, druhá navíc v zajímavé oblasti nedaleko galaxie M58 a Siamských dvojčat (NGC 4567+4568), takže se i snadno hledá.
Ještě víc na sever na hranici Velké medvědice a Vlasů Bereniky najdeme stále dobře viditelnou C/2019 Y1 (ATLAS). Ztratila už hodně ze svého bývalého lesku, při jasnosti kolem 13,5 mag je ale stále v dosahu menších kukátek.
Zcela bez problémů viditelná je pak trvalka v podání C/2017 T2 (PanSTARRS). Přešla do souhvězdí Honicích psů a právě míjí galaxii M106. Je viditelná i v triedrech, ale větší apertura nezaškodí. Ukáže jasnější jadérko s výraznou mlžinkou okolo, což v součtu dá jasnost kolem 9,5 mag.
Poslední z pětice kometek v řadě nad sebou – C/2019 N1 (ATLAS) – se veze ještě o 12 stupňů severněji ve Velkém vozu. Není moc výrazná, drží se kolem 14,5 mag, ale pro běžný „půlmetr“ i na obloze sotva přelézající 21,0 MSA bez problému pozorovatelná.
Zbývají ještě dvě kometky. První z nich je slábnoucí (14 mag), ale stále dobře viditelná C/2018 N2 (ASASSN) v Žirafě, druhou pak velmi pomalu zjasňující C/2017 K2 (PanSTARRS) vysoko v hlavě Draka. Ta zatím nepřelezla ještě hranici 15 mag, ale vyhlídky do budoucna jsou nadějné, takže kdo si počká, ten se dočká.
A dočkáme se snad i dalších pěkných kousků. A to už mnohem dřív než v roce 2022 v podání kádvojky. C/2020 F3 (NEOWISE) prolétá v těchto dnech koronografem sondy SOHO a C/2019 U6 (Lemmon) už má také namířeno na severní oblohu. O nich i o dalších si ale povíme až v příštím okénku za měsíc…
Kometám zdar!
Vic KaL ◊!