Kometa C/2020 M3 (ATLAS) v hlavě Oriona
V noci na 19. listopadu byl čas i na komety. Větší kometa M3 ATLAS se přesunula do hlavy Oriona a je tak bez problémů viditelná i na horší obloze. My jsme ji však mohli pozorovat na velmi dobré obloze Frýdlantského výběžku, takže to byl opravdu pěkný zážitek. V triedru 8×42 se jevila velká nejméně 15 úhlových minut a dost možná až k 26′. Fotograficky se to potvrdilo. Ve velkém dobsnu bylo hezky vidět centrální zjasnění i velká koma. Kometa C/2020 S3 (Erasmus) se vyhoupla nad obzor až těsně před svítáním. Protože ve výšce do pěti stupňů bylo jasno a nad tím už vysoká oblačnost, neměli jsme ideální možnost ji pozorovat. Ale když zrovna nebyla za pruhem oblačnosti, tak byla viditelná i malým triedrem jako trochu rozmazanější hvězda. Na fotografiích byl hned vidět i kousek ohonu.
Titulní obrázek byl složen na kometu. Na celkovém záběru přes 8cm EDčko je vidět hlava Oriona i s Meggiiným motýlem a kometa M3 ATLAS. S reduktorem to je snímáno v ohnisku 400 mm Canonem 6D. Složeno v Pixinsight 71 expozic po 1 minutě při ISO 3200. Pozadí jsem ponechal – nachází se tam velká bublina ionizovaného vodíku, která je vpravo od komety ostře ohraničena. Dobře je to vidět i na celkovém záběru souhvězdí.
Oriona jsem snímal Canonem 30D modifikovaným s objektivem Sigma 35 mm zacloněným na 2,8. Vzhledem k přecházející vysoké oblačnosti je problém s gradienty pozadí a složeno je jen 9 expozic po 2 minutách při ISO 800. Trochu je objektiv nakřivo a tak je kresba vlevo dost špatná. Přiclonění na 2,8 jinak na Canonu 6D ukazuje na výbornou kresbu.
Kometa Erasmus byla snímána za velmi obtížných podmínek. Složil jsem 10 snímků po 30 sekundách.
Za svítání se vynořila z oblaků i Venuše a úplně ráno i Merkur.
Martin Gembec