Kometa 12P/Pons-Brooks nejblíže Slunci
Ještě než nám za dva týdny začne kometa mizet na jižní obloze a bude úhlově blíže Slunci, je na čase se na ni zaměřit v dalším pokračování seriálu našich fotografií a zážitků z jejího pozorování.
Stejně jako Kubu trápila oblačnost, měl jsem zvečera po příjezdu do Bryce Canyon City oblaka na západě i já, ale v nadmořské výšce 2350 metrů jsem si mohl dovolit fotit i těsně nad obzorem, nehledě na nulové světelné znečištění tím směrem (oblaka nízká a řekl bych že i vysoká byla černá). Později se u komety docela projasnilo, ale to už skoro zapadla.
Zde ještě snímek z druhé sestavy – Canon R6Mk2 se Sigmou 24 mm, f3.5, ISO 800, 30 sekund. Zvířetníkové světlo bylo patrné dobře i přes světla hotelů a aut a kometa měla bočně viditlený ohon délky několika stupňů v triedru 8×42.
Doufám, že 27. 3. se mi kometu podaří nasnímat přímo z kaňonu nebo jeho okolí. Přeji krásný den do Česka a jdu spát :-)
—
A máme tu pokračování 27. 3. odpoledne Central Standard Time, tedy před půlnocí Středoevropského času. Zkusil jsem poskládat snímky z širokoúhlého záběru na hvězdy a 23 snímků ořízl a zvýraznil kometu a galaxie. Kvality Kubových rukou výše to nedosahuje, ale zase to ukazuje, jak se tu dá fotit i pod 10° nad obzorem. Zajímavý je rovněž rozdíl ve sklonu galaxií vůči obzoru (zde na zeměpisné šířce 37°).
Martin Gembec