Tip na pozorování – přechody stínu Titanu
Dne 23. března 2025 dojde u Saturnu k přechodu roviny prstenců, a přestože to nebude zrovna vhodné období pro jeho pozorování, budeme moci sledovat poměrně zvláštní a vzácné interakce mezi planetou a jejími většími měsíci, včetně Titanu. Hlavní Saturnovy měsíce obíhají víceméně rovnoměrně, což znamená, že se v tomto období jejich dráhy jeví jako velmi úzké elipsy nebo v místě průsečíku roviny prstence jako přímka. To umožňuje měsícům přecházet přes Saturnův disk a také otevírá vzácnou možnost pozorovat přechody měsíčních stínů, které jsou výraznější.
Uzavírání prstence 2023–2025 (credit: NASA)
Oběžná doba Titanu je 15 d 22 h 54 m, což znamená, že podobné okolnosti nastávají přibližně každých 16 dní. Pokud však dojde k časovému posunu, kdy přechody nastávají v době, když je pro nás Saturn pod obzorem nebo za denního světla, může projít celý cyklus potenciálních tranzitů Titanu, aniž bychom některý z nich pořádně viděli. Letos v červenci měli možnost tranzit Titanu pozorovat naši kolegové v Americe. Podmínky ani tam nebyly ideální, přesto se na fóru Cloudy Nights objevilo pár pozitivních výsledků.
Přechod Titanu 16. 7. 2024 (Credit: M. Rosolina – Cloudy Nights)
Wes Stone popisoval pozorování následně: „Jsem v jižním Oregonu, takže Saturn byl na obloze poměrně nízko. V půl druhé ráno jsem vstal a odpotácel se ven, abych na něj namířil svůj předem vychlazený 10“ Dob. Seeing nebyl vůbec špatný, dostal jsem se na zvětšení 275x při kterém jsem byl schopen Titan vidět. Několik vteřin byl vzduch stabilnější, pak následovalo rozmazání. Přesto jsem si udělal náčrtek a seeing se kolem půl třetí ráno (9:30 UT) výrazně zlepšil, Saturn se v té době nacházel asi 32° vysoko. Titan byl šedou, ale výraznou tečkou, která se skutečně jevila jako disk, severně od jižní polární oblasti. Stejně jako při předchozím tranzitu se zdálo, že se nachází v zeměpisné šířce, kde byl Saturnův disk jasnější, což vytvářelo slušný kontrast.“
Credit: W. Stone – Cloudy Nights
Přechodů Titanu se u nás ve střední Evropě dočkáme příští rok, ale již nyní od listopadu 2024 bude úhel sklonu Saturnu takový, že se objeví stín Titanu přecházející přes disk planety. První, téměř „tečný“ přechod stínu Titanu nastane 4. 11., kdy se ovšem jen část stínu dostane do jižní polární oblast Saturnova kotouče. Daleko výraznější úkaz nastane 20. 11. a další dva přechody nastanou v prosinci – první na Mikuláše (6. 12.) a druhý nám zpestří advent 22. 12. Přechody tmavých kontrastních stínů jsou daleko výraznější, což může potvrdit každý, kdo někdy sledoval tranzity stínů Jupiterových trabantů. Takže k pozorování přechodu stínu Titanu by měl stačit kvalitní 4“ dalekohled. Důležitý bude hlavně seeing, tedy obraz v dalekohledu ovlivněný aktuálním stavem atmosféry. Všeobecně jsou v našich podmínkách na tento fenomén méně náchylné refraktory (čočkové dalekohledy, ideálně s APO či ED objektivem), které se v zimním období i rychleji temperují (vyrovnání teploty při umístění dalekohledu ven na pozorovací místo).
Níže jsou grafické simulace přechodů stínů Titanu do konce roku 2024. Časy jsou orientační a mohou se v rámci ČR trochu lišit.
Credit: Aleš Majer by WinJUPOS
31 října, 2024, 18:13
Díky za velice zajímavý příspěvek k Saturnu.Hodně mě zajímalo kdy se prstenec uzavře a nebude vidět-teď už vím.Tento ukaz není v životě často k vidění.Jednou za 15 let?