Kometární okénko – duben 2025
Konečně tu je dubnový úplněk! Ne, nechystám se ho obdivovat :^] Od teď ale už bude orbitální žárovka zas rychle ustupovat z večerní oblohy a my budeme moci opět začít pořádně pozorovat. Zkraje měsíce se na ranním nebi objevila jasná kometa a stala se z ní rázem Miss dubna, bohužel tu s námi dlouho nevydrží, tak nesmíme moc otálet.
To příjemné jarní překvapení, kvůli kterému každé ráno vstávám o půl páté, dostalo označení C/2025 F2 (SWAN) a z ranní oblohy se nám postupně do konce měsíce přesune do příjemnějšího času na večerní nebe. Už nyní přešla z Pegase do Andromedy a i když by měla zjasňovat až k páté hvězdné velikosti, úhlově se bude neustále přibližovat ke slunci, takže pozorování se stane čím dál obtížnější. Po průchodu perihelem na začátku května nám fofrem zmizí na jižní oblohu a už ji od nás nespatříme. Nejprve rychle zjasnila až na 8 mag a byla snadnou triedrovou záležitostí, nyní si vybírá, zdá se, slabší chvilky, když o více než magnitudu opět zeslábla, tak uvidíme, jaký bude její další vývoj. Každopádně nečekaně oživila kometární nabídku a nás tím moc potěšila, za což jí z celého srdce velice děkujeme.
Dál totiž už není moc o čem psát. Ostatní komety už nejsou tak zajímavé. Jde vesměs o stejné kousky co minule, jen zase o něco slabší. Na druhé příčce v kometární hitparádě co do jasnosti je stará známá C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), co do snadnosti pozorování ji ale zřejmě předčí C/2021 G2 (ATLAS). První zmíněná má sice stále zhruba 12 mag, ale stala se z ní velice difúzní mrška, která se navíc promítá do bohatých oblastí Mléčné dráhy na rozhraní Delfína a Labutě, takže je i ve větších kukátkách obtížně vykoukatelná. To druhá vypadá jako malá kondenzovaná kulička a i když nad ránem ve Vahách nevystoupí ani 30 stupňů nad obzor, dá se pozorovat při jasnosti kolem 14 mag i v trpasličím desetipalci.
Sledovat se ale stále vyplatí ztřeštěnou 29P/Schwassmann-Wachmann, jestli zrovna neprovádí nějaké nepřístojnosti. Zatím se zdá, že je v klidu, tak na ní toho teď asi moc nevykoukáme, ale člověk nikdy neví, kdy se zase zblázní a nečekaně zjasní. Miřte zvečera do předních tlapek Lva.
Komety slabší než 15 mag nemám teď v dubnu zatím napozorované, nebyl jsem pod slušnější oblohou, tak se ani nebudu pouštět do žádných větších akcí. Zmínit bych ale mohl aspoň pojmenování dosud bezejmenné P/2023 S1 (PanSTARRS), kterou stále najdeme v Raku, a sám jsem zvědavý, jak nám po konjunkci se sluncem zeslábla C/2023 C2 (ATLAS), kterou jsme mohli pozorovat loni na podzim jen velmi nízko nad obzorem.
Výhled na květen není zatím moc optimistický, kromě návratu C/2022 N2 (PanSTARRS) na scénu nic zajímavého neočekávám, ale to ani minulý měsíc nebyla prognóza moc dobrá a hle, máme tu jasnou SWANku. Tak kdo ví, co bude. Zatím se můžeme těšit tím, co máme. A já se budu těšit na komentáře z vašich lovů tady dole pod článkem.
Kometám zdar a těm jasným obzvlášť!
Vic KaL ◊!
20 dubna, 2025, 10:00
SWANka se nám pomalu přesouvá na večerní oblohu. Minulou noc se mi ji teda ještě zvečera nepodařilo vyduchařit kvůli vzdálené oblačnosti nízko nad obzorem, ráno to bylo přeci jen snazší, i když ani tak to nebyla procházka růžovou zahradou a byl jsem rád, že jsem měl po ruce 16″ dobsonek. Na triedr to už teď teda rozhodně není.
20 dubna, 2025, 21:30
Ahoj, tak kometu SWAN se mi podařilo po prvím pozorování 4.4. vidět ještě jednou a to 13. 4. a bylo to jak přes kopírák – Stejné místo, stejný čas(půl páté)i stejně dobrá obloha.Jediný rozdíl – svítil zapadající úplněk ale asi moc neškodil když byla v 6″ reflektoru vidět stejně jak minule. S ohledem na svit Měsíce měla asi větší jas než minule 9 mag. (?).Pak už nebylo jasno.Až po dnešek kdy byla v Beskydech hodně průzračná obloha – SQM-L až 21,38 MSA. To jsem mj. lovil planetky a kromě Flory jsem si na dalších „vylámal zuby“. 12″ dobsnem se hledají blbě,lepší je menší dalekohled…
27 dubna, 2025, 08:00
Já si minulou noc málem vylámal zuby na SWANce. Ani s půlmetrem není vyhráno. Podařilo se ji vyduchařit na stále ještě dost světlém pozadí v 22.00 SELĆ jen 5° nad obzorem jako nenápadný mlhavý obláček. Zkoušel jsem různá zvětšení, nejlepší bylo nakonec asi 135×.
Prakticky zmizely i 29P a P/2023 S1, na které bylo potřeba oroštovat přiblížení, co to šlo, aby se něco vůbec ukázalo. Naopak překvapila C/2022 E2 (ATLAS), že je pořád viditelná, i když je teď také hodně nízko. A vidět byla v Havranu i C/2024 L5 (ATLAS), za kterou jsem před tím musel do Alp. Teď už vylezla o něco výš, ale pořád to není žádná sláva. Nakonec nejsnazší je stále C/2021 G2 (ATLAS), co má tak 13,5 mag, což je teda trochu ostuda, že nemáme nyní nic výraznějšího. Ale tak už to je.
28 dubna, 2025, 08:00
Tentokrát byla C/2025 F2 (SWAN) z polských Jizerek snazší. Ideální čas na pozorování nastal mezi 21.45 a 21.55 SELČ, kdy bylo už relativně tmavé pozadí, ale kometa stále ještě nad přízemní vrstvou sajrajtu. I tak to nebylo v 20″ nic jednoduchého, je zkrátka už po ní.
Podobně obtížně se nyní jeví i 49P/Arend-Rigaux, která se nachází sice o trošku výš v Býku, ale je zas mnohem slabší (14 mag). Proti tomu byla patnáctimagnitudová C/2022 QE78 (ATLAS) v Blížencích úplná brnkačka.
28 dubna, 2025, 13:17
Ahoj,včera jsem zajel na své horské poz. stanoviště v Beskydech. Obloha výborná – 21,40 MSA (max.)i seeing nadprůměr.Jel jsem na takové všeobecné pozorování ale musel jsem zkusit dle tipu výše C/ 2021 G2 (ATLAS) ve Váhách. I když jsem čekal až bude vysoko a dokonce poprvé použil kometární filtr vidět ve 12″ se mi ji nepodařilo. Akorát na daném místě občas probleskl světlý flek ale to už možná byl vliv sugesce.Důležité je jet na celonoční pozorování odpočinutý a ještě lepe i vyspaný-ne jak o noc dřív -utahaný a svědomím že jdu ráno do práce. V neděli to byla paráda.
29 dubna, 2025, 08:00
G2 by měla být ve 12″ vidět. Je malá a kondenzovaná, filtr na ni spíš nepomůže, si myslím. Chce to zvětšit, co podmínky dovolí, minimálně tak 250×.
Jinak potvrzuju viditelnost C/2023 C2 (ATLAS). Dnes ráno jsem ji v 20″ odhadl na 15,5 mag. Tma byla v Jizerkách dobrá (SQM-L 21.68), ale seeing nestál za moc.
29 dubna, 2025, 12:57
Dnes v noci jsem zkoušel P/2010 H2 Vales, ale neúspěšně. Nějaká duchařina tam asi byla, ale nepovažuji to za úspěšné pozorování.
29 dubna, 2025, 14:00
Tahle kometa byla objevená v roce 2010 díky zjasnění během jejího rozpadu. Od té doby ji nikdo neviděl, i když mnozí tvrdí opak. Tak není divu, že jsi nebyl úspěšný. V kometárním okénku ji ostatně ani neuvádím.