Kometární okénko – květen 2025

Období dešťů je, zdá se, za námi, modely hlásí tři jasné a konečně i bezměsíčné noci před námi. A i pak dál po novu, který nastává 27. 5., by to nemuselo být úplně marné, tak je tu čas na další kometární okénko. To bude ale celkem krátké, řekl bych. Stejně krátké jsou už i májové noci. A nejsou zatím ani moc teplé! Hernajz! Příroda se asi spikla, jinak si to nedovedu vysvětlit.

Aby měla nejjasnější kometa 14 mag, to není úplně normální. Papírově tu jsou sice i jasnější kousky, ale to možná na digitálních snímcích. Vizuálně to je jiná písnička. Smutnější.

Pokud chcete vidět nějakou kometu, miřte o půlnoci 35 stupňů nad jihem do souhvězdí Vah. Tam najdete nyní nejsnáze viditelnou vlasatici – C/2021 G2 (ATLAS). Nic menšího než třístovku bych na ni nebral. Je sice slušně kondenzovaná, ale 14 mag a naše česká obloha dělají své. A tím to vlastně hasne. To je vše.

Ale přeci jenom když byste vyrazili víc na jih a vzali byste aspoň poctivého půlmetra, zkuste určitě i patnáctimagnitudovou C/2024 L5 (ATLAS), která dlí v Poháru a kloní se rychle zvečera nízko nad jihozápadem k obzoru, případně ještě o něco níž v ocasu Hydry ležící podobně jasnou C/2023 T3 (Fuls). Další šance už nebude.

Hned po konci soumraku zkontrolujte také pomalu se loučící 29P/Schwassmann-Wachmann, zda neprodělala nějaký nový (silnější) outburst. Slabou rozplývající se obálku z minulých výbuchů už ale asi neuvidíte. Ale tahle mrška se neloučí na furt, ta se po konjunkci se Sluncem zase v závěru roku objeví.

Nad ránem je pak v dospěláckých teleskopech k vidění trojice kometek, z nichž C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) v Lištičce je díky bohaté Mléčné dráze, do které se promítá, prakticky neviditelná, tak raději prubněte o něco slabší, ale možná přeci jen nakonec snadnější C/2023 C2 (ATLAS) v Pegasu nebo C/2022 E2 (ATLAS) v Perseovi. Obě však mají už dost přes 15 mag, nevystupují zas tak moc vysoko nad obzor, takže vyžadují opravdu kvalitní oblohu.

Do vizuálního dosahu amatérských přístrojů se pomalu dostávají i další kousky, zatím jsem je ale neměl na rozdíl od výše uvedených možnost pozorovat. Zálusk mám zejména na C/2024 E1 (Wierzchos) vysoko v Draku, C/2023 R1 (PanSTARRS) níž v Pegasu a C/2024 J3 (ATLAS) úplně dole ve Střelci. Tam je ještě i 65P/Gunn, ale tu jsem už viděl v roce 2017. Ani jedna z nich se ještě nepřehoupla přes hranici 16 mag, tak není kam spěchat. První z nich by to měla v lednu vytáhnout až na 5. hvězdnou velikost, další dvě se za rok vyškrábou aspoň na třináctku. Máme se tedy na co těšit.

Suché léto holt musíme nějak překlepat. Nebo aspoň můžeme doufat v objev nějaké jasné novotiny. Cassi určitě nelení a hledá :þ, stejně tak i další lovci komet a automatizované přehlídky. Tak uvidíme. Nejpozději za měsíc nazdar!

Vic KaL ◊!

Odpověď