Kometární okénko – červenec 2025

Když jsem v komentářích pod minulým okénkem psal, že věřím, že se v druhé půli roku objeví ještě něco zajímavého, nečekal jsem, že to bude hned vzápětí a navíc taková pecka! Ale je to tak. Asi v Oortově mračnu nemáme dostatek vlastních komet, tak nám sem posílají sousedi něco ze svých zásob. Inu, děkujeme pěkně!

Třetí mezihvězdný objekt by měl být jasnější než dvojka, na kterou jsme tenkrát potřebovali 36″ drobečka, než se ale dostane do dosahu našich skromných kukátek, ještě to chvilku potrvá. Zatím má tato rychle letící kometa s označením 3I/ATLAS kolem 17 mag, ale do podzimu to snad vytáhne na 12. hvězdnou velikost, takže si klidně počkáme a snad se i dočkáme.

Mezitím kolem červencového novu, který nastává až 24. 7., můžeme zkouknout aktuální kometární nabídku. Ta není bůhvíjak bohatá, ale začíná se to pomalu zlepšovat.

Nejjasnější je nyní krátkoperiodická kometa 217P/LINEAR. Má kolem 13 mag, ale pro její spatření si musíte nejen ráno přivstat těsně před svítáním, ale potřebujete i popojet trochu dál za Ještěd, někam hodně na jih, nejlépe až pod rovník :þ

Pro lenochy, co nechtějí moc cestovat, tu pak mám věrnou C/2021 G2 (ATLAS), která je sice o magnitudu slabší, lze ji ale snadno pozorovat takovou běžnou čtyřstovkou i od nás, nemusíte kvůli tomu ani moc ponocovat a kousek od ní v horním cípu souhvězdí Vah můžete spatřit i planetku (3) Juno nebo hned za hranicemi v sousedním Hadu pěkné kulovky M5 a Palomar 5.

Na ranní obloze se nám konečně vymanila ze záře naší denní hvězdy kometa C/2022 N2 (PanSTARRS). Rozoučili jsme se s ní v prosinci, když měla kolem 15 mag, teď už ji máme konečně zpět, ale za ten půlrok moc nezjasnila. Spíš vůbec. Nevím, co tam celou tu dobu dělala! Do konce roku by mohla ještě přeci jenom trochu přibrat, víc než 13 až 14 mag od ní ale nečekejte. Lovte těsně před svítáním v Beranu.

Tím jsme vyčerpali nabídku jasných komet, ale máme tu ještě slušnou dávku slabotinek kolem 15 až 16 mag. V první řadě bych si dovolil nabídnout nadějnou C/2024 E1 (Wierzchos), jenž nám bude dělat radost hlavě začátkem příštího roku, ale již nyní můžeme sledovat, jak rychle zjasňuje, když se promítá po celou noc hezky vysoko na oblohu na rozhraní Draka a Herkula.

Kolem půlnoci je nejlepší čas na zteč s duchařinkami ve Střelci. Jak C/2024 J3 (ATLAS), tak zejména 65P/Gunn nevystupují od nás příliš vysoko nad obzor, proto bude lepší se za nimi vydat s poctivým půlmetrem na jih do teplejších krajin, nebo možná v případě té první počkat, až trochu vystoupá výš a zjasní v příštím roce až na 13. velikost. Bohužel v druhém případě zbývá snad jen vydržet do dalšího návratu za osm let, teď už to zkrátka lepší nebude. Už tak obtížné pozorování navíc ještě zhoršuje hustá Mléčná dráha, do které se obě promítají. Toto rozhodně není nic pro začátečníky!

Proto bude lepší se porozhlédout na ranním nebi po budoucích kráskách v podání C/2023 R1 (PanSTARRS) a C/2025 K1 (ATLAS), které nalezneme jen kousek od sebe v nohách Pegase. Obě mají nyní kolem 15 mag, ale první v příštím létě zjasní až na 13 mag a druhá by dokonce už letos na podzim a v zimě měla být triedrovou záležitostí. Dobré, ne?

Nad ránem jsou viditelné i dvě patnáctimagnitudové, ale již slábnoucí kometky. C/2023 C2 (ATLAS) přechází z Andromedy do Kassiopeji, C/2022 E2 (ATLAS) tak činí ze sousedního Persea. Obě mají už to nejlepší za sebou, můžeme se s nimi asi už pomalu rozloučit. Tímto červencový výčet končí.

Nešťastnému Moonulákovi bude ještě dvě neděle trvat, než zmizí z noční oblohy. Je teprve úplněk a zvečera navíc není kometární menu ani moc bohaté. Musíme si tak ještě počkat, až bude světlaprosté i ranní nebe. Je ale dobré být připraven, až se nedejbože kolem novu konečně zase vyjasní. Tou dobou už budeme mít v našich zeměpisných šířkách znovu i astronomickou noc! Juchůůů!

Tak ať je druhá půlka roku lepší než ta první!

Kometám zdar!

Vic KaL ◊!

PS: Chystáte se na 3I? Nebo do té doby i na některou další, kterou jste ještě nezalogovali? Podělte se v komentářích.

2 komentářů k “Kometární okénko – červenec 2025”

  1. petr kahánek

    To byly kometární hody poslední roky, takže krátký půst mi nevadí.Aspoň mám motivaci šetřit na větší dalekohled.

  2. Vic

    Ono se zdá, že máme kometární sucho, ale je to jen tím, že zrovna není vidět žádná hodně jasná vlasatice. Těch slabších, co se dá v obyčejném půlmetru pozorovat, je stále dost. Od začátku roku jsem zalogoval už 12 nových kousků a počítám, že teď v červenci přidám ještě pár dalších. Takže ano, šetřit na větší kukátko dává rozhodně smysl, stejně tak jezdit pod tmavou oblohu.

Odpověď