Kometa Jacques a Iridium ráno 9. srpna 2014
Poslední ráno s poměrně tmavou oblohou, kdy Měsíc právě zapadal a zároveň začalo svítat. Teď už nám kometu a Perseidy z oblohy smázne superúplněk 2014, když 10. srpna bude Měsíc v úplňku a zároveň v přízemí. Ve 3:31 na mě blesklo Iridium 57 opravdu krásným silným zábleskem o jasnosti −7 mag. Hned poté jsem zkusil přes dalekohled nasnímat kometu C/2014 E2 (Jacques). Ta je velice snadno viditelná jako mlhavý obláček v Perseovi a dal se obtížně vytušit i kousek ohonu.
Iridium 57, −7 mag, 9. 8. 2014, foto: Martin Gembec
Na snímku přes objektiv Canon 17-85 mm (f4/17mm) vidíme záblesk družice Iridium č. 57. Jasnost záblesku byla předpovězena na −6,8 mag a vizuálně se jednalo o oslnivý záblesk, takže jasnost jsem ochoten potvrdit. Podařilo se mi zakomponovat vhodně nedaleké souhvězdí Býka s hvězdokupami Plejády a Hyády. Výše je výřez ze snímku, jehož celý záběr vidíme pod textem (na klik 50 %).
Kometa Jacques byla nejlépe viditelná po třetí hodině ráno, když vystoupala už hodně vysoko nad obzor a zároveň Měsíc před úplňkem začal klesat k obzoru. S tím, jak zapadal, začlo svítání, ale kolem 3:50 byly podmínky téměř ideální. Až zmizí z oblohy Měsíc, může být stále velmi zajímavou kometkou pro binokuláry. Její jasnost je nyní nejspíš kolem 7 mag a moc klesat nebude, protože se blíží k Zemi.
Kometa C/2014 E2 (Jacques) 9. 8. 2014. Canon 30Dmod, ED80/600 (f402 mm), 6×120 s, ISO800.
Z fotografie je patrné, že jsem musel bojovat s gradienty a nakonec jsem jej zatím vzdal. Dále je patrné, o kolik slabší je ohon než hlava komety. Délka ohonu na snímku je přes jeden stupeň, ale na snímcích lepších astrofotografů dosahuje délky až 8 stupňů.
Kometu fotografoval také Dalibor Oršulík z Liberce. Díky delší sérii expozic má hvězdy protažené do čárek, protože kometa pomalu letí mezi hvězdami. Díky složení expozic dobře vynikly struktury v ohonu.
Dalibor dodělal ještě animaci pohybu komety mezi hvězdami, o tu vás rozhodně nemůžeme ochudit.
Martin Gembec