45P ulovena!
Letošní návrat slavné „Československé“ komety 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova není pro pozorovatele na severní polokouli vůbec příznivý. V našich zeměpisných šířkách se promítá pouze nevysoko nad severozápadní obzor, kde se za soumraku pohybuje souhvězdími Býka a Blíženců. Spatření této komety od nás je tedy takový malý challenge.
První pokus jsme učinili s Vicem večer 18. 5., kdy jsme vyjeli na Košovy vyzbrojeni 20″ dobsonem a 11″ SCT. Bylo totiž jasné, že i přes odhady jasnosti kolem 7 mag přicházející z USA bude kometa těžkým oříškem. V místě pozice komety jsme v oranžové „břečce“ viděli hvězdy 6,9 mag, ale po kometě ani památky.
Druhý pokus jsem učinil 22. 5. doma z vikýře na střeše, kam jsem umístil 100mm APO binar (zjistil jsem totiž podle kompasu, že v azimutu pozice komety mám průsek mezi stromy a vidím obzor), pozorováni však zhatila přicházející oblačnost. Stejně by to bylo marné jak jsem se přesvědčil o pár dní později…
Třetí pokus dne 25. 5. jsem vyrazil na kopec v Jablonci do ulice Lesní stezka s pěkným výhledem směrem na Ještěd. Opět s APM binarem. Oblast s kometou (poblíž M 35) se promítala do mezery mezi mraky a sledoval jsem ji až do západu do mraků ve 22.40 SELČ. Střídal jsem zvětšení 24x a 60x, viděl hvězdy cca 7 mag, ale kometu nikoliv. Bylo jasné, že od nás to na binar nebude…
Čtvrtý pokus jsem podnikl v pátek 27. 5. opět na Košovech, kde jsem se kolem 22 hod sešel s Ladinem. Vybaven SCT C11 na AZ montáži jsem celkem záhy nalezl skupinku hvězd, podle nichž se dala určit pozice komety v zorném poli (zv. 90x). Kolem 22.35 SELČ jsem bočním pohledem začal detekovat problikávající mlhavý flíček a o pět minut později jsem si byl jistý, že tam něco je. To jsem v okolí viděl hvězdy 10,5 mag. Ve 22.44 SELČ kometa zapadla do pásu mraků nad Ještědem. Byla to „duchařina“ ale úspěšná. Pozitivnímu pozorování napomohl podvečerní déšť, který vyčistil vzduch a byla tím pádem výtečná průzračnost, jak jsme se s Ladinem záhy přesvědčili pohledem na vybrané DSO (např. M 51 v 10″ dobsonu vypadala jako za průměrné noci na Jizerce v 16″ – krásně prokreslená spirální ramena, M 97 ukázala obě „očička“ a pohled na kulové hvězdokupy M 5 a M 13 byl při zv. 340x fascinující). Ačkoliv byla předpověď silného jetstreamu a tudíž mizerného seeingu, opak byl pravdou a hvězdy byly krásně bodové i při velkých zvětšeních. Foukal ale velmi čerstvý vítr, který již tak nízkou teplotu 7 °C pocitově snižoval někam k nule, tak jsme vydrželi pouze do půlnoci a jeli se domů ohřát.
Úspěšný lov na kometu 45P, která se nacházela kousek nad Ještědem. Nad tubusem lze rozeznat Castor a Pollux.
29 května, 2022, 19:32
Parádní práce hoši. Bylo tedy odporně větrno, ale kdo se nedá odradit, slaví úspěch :-)
30 května, 2022, 00:22
Pěkně nám zjasňuje také C/2017 K2 (PANSTARRS). Zatímco před pár dny jsem na ni na zahradě ještě musel vytáhnout 6″ se zvětšením alespoň 50x, tak právě teď na ni koukám z okna triedrem 15×70 ED z ruky a je krásně vidět…
30 května, 2022, 00:39
Tak mi to nedalo a zkusil jsem i menší aperturu a je vidět v triedru APM 12×50 ED. Je fakt, že obloha je zase slušně průzračná a na místní poměry (okraj města) i tmavá…
31 května, 2022, 00:09
Dnes obloha o poznání horší než včera, na K2 jsem musel na zahradě vytáhnout větší binar APM 24×100 ED – v něm byla dobře viditelná. Také jsem někdy po 23. hod zahlédl slabší meteor (3 mag) v Šípu s severní částo Orla. Protažená trajektorie sice směřovala asi někam pod Arctura, ale tak pomalý meteor jsem ještě neviděl. Tak si říkam, že to mohla být tau Herkulida.…