Kometa 12P/Pons-Brooks na konci ledna 2024
Kometa Pons-Brooks nakonec prodělala menší zjasnění také v lednu. Pečliví amatérští astronomové zaznamenali zjasnění 18. ledna 2024 asi o dvě magnitudy. Skutečně, vzápětí se ve vnitřní oblasti komy objevil nový světlý oblak prachu a později zjasnila také vnější slabá obálka zelené barvy, svítící uvolněnými plyny. Díky tomu je kometa na konci ledna vidět opět i triedrem, byť to není žádná hitparáda a mnohem lepší zážitek dá až větší dalekohled.
Kometu jsem se pokusil snímat na hvězdárně v Turnově přes Orion CT8 (newton 200/900), ale bohužel dalekohled byl nějaké divně seřízený, ale ne rozkolimovaný. Nicméně kometa se zobrazila hezky s ohonem.
O týden později jsem dalekoled zkusil znovu povolit a seřídit a naštěstí už zase kreslí dobře. Tentokrát bylo velmi těžké zaostřit, níže u obzoru byly hvězdy jak větší knedlíky. Každopádně kometu doporučuji sledovat, konečně se začne vzdalovat nejhustším oblastem Mléčné dráhy a i výška nad obzorem není večer tak moc nízká, jak jsem se při pohledu do mapy obával. Zatím je pohodlně vysoko k serióznímu pozorování.
Na Košovech 28. ledna jsem vybalil i tracker s Canonem 6D a Samyangem 135 mm, ale obloha už byla proti. Vlastně jsem měl kliku, že pruh vysoké oblačnosti nebyl přímo na kometě. Visel na stejném místě, houstl a zvětšoval se a kometa do něj postupně vlezla. Nicméně ještě se stihly trochu zachytit Řasy dole a kometa a Amerika s Pelikánem ještě na celkem čisté obloze. Je to škoda, večer bylo opravdu dokonale průzračno. Snad měli východně položení pozorovatelé taky chuť to vyfotit, kdy na rozdíl ode mě měli oblohu jasnou.
Martin G.
29 ledna, 2024, 13:25
Krasne srovnani – fotili jsme kometu presne ve stejnou dobu. Ja z mesta SCT 280/2800 (viz snimek v predchozim clanku) a ty za mestem 200/1000. Ja dokumentacne 20 sec. expozici na ISO 6400 Canonem R10, ty 13 min. kamerkou. To delsi ohnisko ji mozna slusi vice, jen me nebavi delat deitky expozic a nasledne zpracovani…
29 ledna, 2024, 14:10
Jo, ale skládání pomohlo vytáhnout velkou vnější komu a slabý ohon. Tady už to bez skládání neokecáš a je jedno, zda obyčejným R10 nebo kamerkou. Otázka je, jak dopadne minutová expozice kamerkou. U tvého Canon R10 jsem si při testu všiml, že od ISO6400 je poměrně hůře použitelný než Canon 6D. Hodně stoupá šum a elektronika doslova vyhlazuje snímek a zanáší artefakty. Možná kdybys fotil na 1600 a vzal to na jednu minutu, budeš se divit, jak vroste dynamika a kvalita. Pokud by to ustála montáž.