Kometární okénko – prosinec 2024

Ani se nechce věřit, že by se na prosincový nov mělo udělat jasno, ale vše tomu skutečně nasvědčuje, tak se na to musíme náležitě připravit. Kometární nabídka na poslední měsíc tohoto roku je dost podobná té listopadové. Nejjasnější kometa se nemění, máme tu ale nové želízko v ohni.

Pokud bychom neměli v živé paměti, jak se kometka C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) před pár týdny vyparádila, považovali bychom ji nyní za perlu noční oblohy. Při současné jasnosti kolem 9 mag a s krátký ohůnkem je stále hezkým objektem na pozorování i v triedrech, avšak co si budeme povídat, je to už jen velmi slabý odvar toho, co jsme mohli vidět v polovině října. Lepší už to ale nebude, proto miřte hned po setmění do souhvězdí Orla a užívejte si ji, dokud je tu s námi.

O slovo se ale hlásí jiní! Tak například nevyzpytatelná 29P/Schwassmann-Wachmann předvádí nečekané outbursty vzápětí poté, co o ni napíši v Kometárním okénku. Tak schválně, co předvede nyní. Vždy po krátkém období, kdy se jeví jako hvězdička, se začne rozptylovat, až se úplně ztratí. Pak musíme znovu čekat na další výbuch. Teď jsme ve fázi postupného difúznatění, je vidět nad ránem jako malá mlžinka 12,5 mag pod Regulem v souhvězdí Lva.

V úvodu zmíněným želízkem jsem myslel prudce zjasňující krátkoperiodickou kometu s hezkým číslem 333P/LINEAR. Nesmíte ovšem otálet! Po dosažení ostrého maxima začne opět rychle slábnout. Pokud ji tedy neulovíte teď v prosinci, nová šance bude až při dalším návratu za necelých devět let. Viditelná je až v druhé polovině noci v Honicích psech. Nyní nabírá na síle z dvanácté hvězdné velikosti k desítce, takže je v dosahu i trpasličích dalekohlídků.

Malé kukátko stačí i na pěkně kondenzovanou C/2022 E2 (ATLAS) vysoko v Žirafě. Nyní má kolem 13 mag. Více slábnout začne už po novém roce, tak máme poslední chvíle si ji ještě užívat v období vysokého lesku.

Jednu z posledních šancí na spatření máme v prosinci i u C/2024 B1 (Lemmon). Zjasnila více, než se původně čekalo, ale nyní už to s ní půjde rychle z kopce. Pozorovatelná je v Severní koruně buď hned zkraje večera, nebo pak těsně před svítáním. Jeví se jako difúzní flíček bez kondenzace také asi 13. slabosti, není ale tak snadná, i když pro běžnou čtyřstovku to je pořád lehký cíl.

V dosahu 16″ zrcadel je nyní už i rychle pádící C/2024 M1 (ATLAS). Sviští si to Orionem dále na sever do Býka a postupně zjasňuje ze současných 15 mag až na 13,5 ke konci roku. Ani tuhle mršku si tedy nenechte rozhodně ujít! Ideální čas na pozorování je kolem půlnoci, kdy kulminuje vysoko nad jihem.

Kometek s jasností kolem 15 mag je na obloze ale mnohem víc. Zvečera to jsou „stálice“ v podání postupně zesilující C/2022 N2 (PanSTARRS) ve Vodnáři, zuby nehty se stále držící C/2021 S3 (PanSTARRS) v Labuti a pak ještě novinka s označením C/2024 J2 (Wierzchos), kterou najdeme nyní v Herkulu. Ta by měla ještě o magnitudu poskočit, ale bude se pořád topit zvečera jen nízko nad severozápadem.

Půlnoční obloha nabízí také trojici patnáctimagnitudovek. Jsou to hezky kondenzovaná a tudíž nečekaně snadná 487P/Siding Spring vysoko v Perseu, nehynoucí C/2017 K2 (PanSTARRS) v kyji Oriona a nenápadná, ale také relativně snadná C/2022 QE78 (ATLAS) v Jednorožci. Situaci jen trochu komplikuje poloha v hustých oblastech Mléčné dráhy. V Jednorožci se nachází i 472P/NEAT-LINEAR, ale ta je o magnitudu slabší, tedy spíše už pro poctivý půlmetr. Později se vyhoupne nad obzor ještě další podobně jasná amatérskou technikou snadno dostupná kometka – bezejmenná P/2023 S1 v Raku.

Jak na tom jsou další, slabší kusy, musím nejprve zjistit. Přeci jenom obloha na konci listopadu nebyla tady u nás na severu Čech úplně nejlepší na lovení nějakých duchařin. Informace o nich doplním třeba později, jestli bude šance je na vlastní oko prověřit.

Kometární menu na závěr roku je i tak celkem bohaté, teď jen aby počasí přálo a aspoň pár hezkých nocí se udělalo. Když vám to klapne, tak se pak nezapomeňte podělit s vašimi úlovky dole v komentářích!

Kometám zdar!

Vic KaL ◊!

5 komentářů k “Kometární okénko – prosinec 2024”

  1. Spaca4y

    Díky za bezva přehled! Včera ráno jsem sledoval oblohu, ale jasno se udělalo až těsně před svítáním. Tak spěch a povedla se 333P. Ještěže byla v nadhlavníku, na východě už obloha světlala. Snad bude ještě jasno, rád zkusím další kousky. ;-)

  2. Vic

    Já jsem využil inverzního počasí a vyrazil na víkendové pozorování do rakouských Alp. Cílem bylo ještě při tomto návratu stihnout ulovit v článku záměrně opomenutou 37P/Forbes nedávno se těsně míjející s minule již spatřenou C/2023 C2 (ATLAS), což se nakonec bez obtíží v 20″ dobsonku podařilo. Od nás bych ji nízko nad obzorem zvečera v typickém českém sajrajtu rozhodně nedal. Za noc se dalo zvládnout hezkých 18 komet. Škoda že seeing nebyl z nejlepších, takže nešlo pozorovat objekty slabší než 16 mag, ale i tak jsem zvládnul zalogovat nově třeba C/2023 H5 (Lemmon) ve Vlasech Bereniky (Vic# 344), což bude asi pro letošek poslední přírůstek do mé kometární hitparády, pokud se teda nestane do Silvestra nějaký zázrak.

  3. saffroin

    Dnes nad ranem (sqm – l 21.21 ) jsme ve velke vlhkosti a pozdeji i namraze na Valassku pozorovali s Pekahou v 16″ mimo jine 333p, 29p a e2. Pri baleni jsem zjistil , ze primar je oroseny , tak se ani nedivim neuspesnem zalogovani b1 a m1. Gratuluju (Vic# 344). Je to uctyhodne cislo. Nejspis bude muset Morava taky nekdy zajet do Alp a trosku polepsit score :).

  4. Petr Kahánek

    Ahoj,taktéž dík za skvělé k. okénka které napomáhají pozorovaní.Jsem rád že jsem se zase pohnul po delší pauze kupředu a díky pozorování se Saffroinem ulovil další dvě nové komety – 333 P a E2.Jak jsem se přesvedčil Jirka ma sice na zahradě skvělou oblohu ( přes 21 MSA) ale kotlina je mlhám zaslíbena. I na kopci bylo té vlhkosti až,až.Pozorovali jsme až od 2 00 při mírném větříku a seeingu II – III A.st. Nejtěžší to bylo v Corona Borealis s okulárem u země a kometou v „českém sajrajtu“,tak tu jsme nenašli.Byla to moje druhá noc po sobě takže i zkouška odolnosti.Doufám že ještě nějaká pořádná obloha do silvestra bude.

  5. Vic

    Dobrá práce! Gratuluju všem.
    Alpy jsou jiná liga. Možná by ale stačila i Šumava nebo Novohradky, tam je to blíž.
    Zkrátka chce to vyjet co nejvýš, kam až se dá. V Rakousku bylo krásně sucho, bezvětří, prostě příjemně, i když teploměr ukazoval nad ránem −6 ° C.
    Na tu B1 chce počkat až úplně na konec noci, až vyleze výš. Ideálně začít tak v 5 ráno. Je celkem difúzní, tak se to nedá moc přeprat velkým zvětšením. 200× je tak akorát.
    A M1 byla teď v sobotu akorát těsně u Bellatrix a to byl docela oříšek. Snad ale není všem jasným nocem konec…

Odpověď