Perseidy 2020
Přestože tentokrát svítil Měsíc kolem poslední čtvrti již od půlnoci, pozorování Perseid to úplně nebránilo. Trochu nás potrápila oblačnost a i počty spatřených meteorů byly subjektivně nižší, než v jiných letech, ale pořád stálo za to si jen tak lehnout a kochat se.
Z noci 11. / 12. srpna je výše uvedený výřez snímku meteoru ve Velkém vozu. Šlo o takový ten okamžik, kdy celou noc nemůžete zachytit žádný meteor a když už si ke konci pozorování řeknete „Nebudu mířit jen do oblohy, ale zaberu i tu krásnou krajinu a Velký vůz“, tak vám to tam zrovna spadne. Díky i za tuto malinkou mršku. A při prohlížení snímků přes teleobjektiv 135 mm, který snímal komety (nebo spíše nasouvající se mraky), jsem objevil jednu neskutečně šťastnou Perseidu, která začíná a končí prakticky na okrajích tohoto nevelkého pole. Tomu se říká klika.
Naprosto skvělé divadlo přišlo až 12. srpna večer, kdy hned od setmění kolem 22:30 létaly poměrně často a poměrně jasné kusy. Často se jednalo o dva, tři za minutu, ale byly chvíle, kdy to bylo ještě lepší. Krásná sprška se zachytila na čipu fotoaparátu v období od 22:37 do 23:46, kdy jich zde v okolí Velkého vozu padlo hned pět, z toho dva byly i vizuálně velmi pěkným zážitkem. Přidal jsem do komponovaného snímku ještě šestý kousek z 23:58. Divadlo ještě pokračovalo a po půlnoci přišel nádherný jasný meteor v okolí zenitu. A zatímco pro mě to byla symbolická tečka za pozorováním, jiní ještě pokračovali v pozorování. A tento jasný meteor zde můžete vidět taky, protože se zachytil na čipu Romanova fotoaparátu.
Martin Gembec
Fotografii jedné Perseidy se podařilo pořídit i Tondovi Vřešťálovi z Turnova, který navštěvuje tamní astronomický kroužek. Na snímku jsou vidět „startrail“, tedy stopy hvězd zdánlivě se točících kolem pólu. Vlevo dole jsou stopy hvězd Persea a také meteor, který padl nedaleko radiantu.