Opět zvýšená aktivita Slunce
Očekávané aktivní oblasti, které se nacházely na odvrácené polokouli Slunce, se konečně vrátily a my tak můžeme zkontrolovat, jak to zde vypadá se skvrnami a aktivitou. A Slunce nezklamalo. Objevily se tři větší skvrny ve dvou aktivních oblastech a už jsme se dočkali i silné erupce. Snad ne poslední. Mezitím majitelé h-alfa dalekohledů mohou sledovat množství protuberancí prakticky po celém obvodu slunečního kotouče.
Několik dokumentačních snímků přes 10cm refraktor s Baader fólií a 6cm Lunt h-alfa.
Překrásné snímky a hlavně aktivní výtrysky u oblasti se skvrnami zachytil kolem 12. hodiny Pavel Prokop v Praze: https://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?t=18986&start=2254
—-
Právě vylézající aktivní oblast již byla zdrojem silných erupcí od konce března 2022. Vyprodukovala tehdy několik erupcí kategorie M a rozloučila se erupcí X 1,5. Další erupce následovaly, jak zaznamenaly koronografy i v době, kdy nebyla vidět. Nejzajímavější vzpomínku mi zanechala na 28. březen, kdy po poledni došlo k erupci M4, kterou jsem měl možnost vidět v přímém přenosu od jejího úplného počátku (náznaku nástupu), přes maximum, až po následný pomalý pokles.
Dalekohledy na pozorování Slunce zůstaly na terase iQLANDIE po dopoledním programu, kdy jsme jej pozorovali se školní skupinou. Rozhodl jsem se občas zkusit, zda bude vhodné udělat nějaké snímky. V záznamu erupční aktivity GOES 16 bylo zrovna vidět už třetí zvýšení aktivity asi na úrovni C3, tak jsem cestou na WC zkusil zkontrolovat, jak to vypadá. V aktivní oblasti nebylo podle očekávání nic zvláštního, jen mě zaujala jedna malá jasná skvrnka a slabounké jasnější vlákenko, asi z oné slabší erupce. Po návratu do kanceláře jsem se zmínil kolegyni a ta se konečně zmínila, že se tedy také půjde podívat, když už to tam stojí. Jaký byl můj šok a naše překvapení, když jsme v okuláru spatřili dvě výrazná vlákna bílé barvy vedle sebe. Okamžitě jsem zkontrolovat záznam na GOES 16, kde v tu chvíli bylo vidět, že probíhá erupce nejméně kategorie M3. Bylo asi 13:23 SELČ. Pořídil jsem ve 13:24 snímek mobilem za okulárem a okamžitě se rozhodl změnit plány a nejít se konečně najíst a místo toho přinést počítač a CCD kamerku. Zaznamenával jsem poté situaci každých 5 minut – pro nedostatek místa na disku jen krátké záznamy 200 až 500 snímků ve dvou různých expozičních úrovních. V přiložené kompozici jsou snímky delší expoziční dobou, kde je aktivní oblast mírně přeexponovaná. Vzhledem k chvění obrazu ale není v přeexponovaných místech ve snímcích kratší expozicí o mnoho více vidět. Byl to mimořádný okamžik. O podobném záznamu erupce jsem snil od 1. 10. 2011, kdy se mi podobnou náhodou podařilo pozorovat erupci M1 také od jejího maxima až po následný pokles. Věřím, že to nebylo naposledy a doufá, že u nějaké extrémní to někdy vyjde i na pokus spatřit něco v bílém světle.
Kompozice všech snímků ukazující vývoj erupce:
—-
Aktivita pokračuje a dokonce je prý za okrajem slunečního disku schovaná další aktivní oblast. Zde mírně hasnoucí erupce M4 z pondělního dopoledne 18. 4. 2022 v 10:07 a 10:19 SELČ. Opět jenom rychle z okna Lunt 60T a kamerka QHY5III-224C. Škoda, že nemám po ruce barlow.
Další erupce kategorie M1 nastala po poledni. Zde jsem zkusil snímat za okulárem. Podržel jsem za ním kameru a postrkoval dalekohled na stativu. Přes okno byl obraz většinou rozmazaný, ale z okamžiků krátkého uklidnění obrazu vybral Autostakkert to nejlepší, co mohl (60 obr z 1200) a tady jsou výsledky po zostření (čas snímání 18. 4. 2022, 12:34 SELČ):
A ještě záznam erupční aktivity, kde jsou vidět obě zjasnění v rentgenovém oboru na záznamu družice GOES-16.
Martin Gembec