Suché a slunečné počasí svědčí pozorování oblohy. Večer lze vidět Venuši ve fázi jako by to byl Měsíc v první čtvrti. Samotný Měsíc už dorůstá do úplňku, ale na rozhraní světla a tmy na něm je vidět netušené detaily. Nám se třeba povedlo spatřit brázdy protínající valy kráteru Gassendi. Přiložené fotografie ani zdaleka nezachycují krásu, kterou nám pozorování přineslo, ale jsou alespoň ohlédnutím za hezkým večerem 30. května 2023 a další snad ještě přibudou.
Venuše 30. 5. 2023 kamerkou QHY-5III224C přes 150mm APO refraktor s powermatem 2x. Ohnisko tedy bylo asi 2,5 metru. Na povrchu se dají vytušit náznaky světlejších a tmavších skvrn, hlavně když se s obrázkem pohybuje po obrazovce.
Kráter Gassendi ukázal zajímavé detaily – všimněte si dvou tmavých proužků ve valu kráteru a světlého tenkého výběžku směrem do temné strany Měsíce.
Vybevení u Aleše na zahradě bylo opravdu ohromující. 150mm APO refraktor doplnil 28cm SCT
Na závěr jsme ještě za světla vyhledali supernovu v M101. Galaxie nebyla vidět vůbec, pouze dvě okolní hvězdy a supernova v rameni galaxie.
Vloženo:
Středa, 31 května, 2023 , 12:50 , kategorie: Měsíc, Planety.
Reakce na článek můžete sledovat pomocí RSS 2.0.
Both comments and pings are currently closed.
31 května, 2023, 14:16
Poslední dny podmínky výborné právě na Měsíc,Venuši a dvojhvězdy. Seeing kolísá mezi 1 – 2 takže Venuše snesla i 500 krát zv. Ze zahrady galaxii M 101 jsem taky vůbec neviděl ale SN tam spolu s několika hvězdami pěkně svítila.Ještě beru zpět ten nadnesený odhad jasnosti z minulého příspěvku-správně bude kolem 10 mag.Jinak na fotce parádní vybavení na pozorování Vesmíru.