Na Slunci opět skvrny
V úterý odpoledne jsme ukazovali Slunce mezi mraky návštěvníkům na boleslavském Majálesu – krásné skvrny i protuberance. Sváteční ráno 8. května přineslo jasnou oblohu, tak jsem využil volna k opětovné obhlídce Slunce. Po otočce se nám na přivrácenou stranu slunečního disku totiž vrátila velká skvrna, která zde přežívá již několik týdnů a na níž jsme již upozorňovali v článku Velká skvrna se světelným mostem. Tentokrát je následována další pěknou skvrnou, která se před pár dny vyloupla zpoza okraje disku.
Dopoledne byl velmi dobrý seeing, a tak jsem na pozorování fotosféry využil SCT CPC 1100 s Baader filtrem ASTF (folie pro vizuální pozorování). Při zvětšení 100× se obraz ani nehnul, tak jsem samozřejmě „nakládal“ více a více. Skončil jsem u kombinace 13mm Ethos a Powermate 2× (zvětšení cca 430×), kdy byl obraz stále slušně kontrastní. Takhle detailně jsem snad ještě sluneční skvrnu neviděl. Obraz v dalekohledu připomínal snímky skvrn z velkých věžových slunečních teleskopů – krásné struktury umbry i penumbry, úžasná granulace a fakulová pole. Byl by hřích nepokusit se tuto scénu vyfotografovat, tak jsem do ohniska SCT našrouboval zrcadlovku a udělal pás „singleshotů“. Mít kamerku a zpracovat video, byl by výsledek samozřejmě mnohem lepší… Uchvácen pohledem v continuu jsem vytáhl i 60mm Lunt a Slunce prohlédl v Hα. Kolem obou skvrn jsou nádherné aktivní oblasti a okraj disku nabídl i několik menších protuberancí. Nakonec jsem se pokusil spatřit skvrny i neozbrojeným okem, ale tentokrát jsem na bílém disku nic nevykoukal, nicméně stačilo staré divadelní kukátko s trojnásobným zvětšením a obě skvrnky byly nepřehlédnutelné. Pokud tedy vlastníte alespoň malý dalekohled, samozřejmě opatřený vhodným bezpečným filtrem, určitě neváhejte v následujících dnech Slunce a vývoj velkých skvrn sledovat.
[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“3″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“240″ thumbnail_height=“160″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“20″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“1″ slideshow_link_text=“[Ukázat prezentaci]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]
A. M.
O kousek dál na Vrkoslavicích pozoroval a fotil také Roman H.:
12 května, 2019, 08:23
Sobotního rána nabídla jasná obloha další příležitost ke sledování obou skvrn, resp. skupin skvrn. Vzhledem k blížící se frontální oblačnosti, jsem CPC 1100 na zahradě ustavil již před osmou hodinou a tentokrát použil binohlavu s dvojicí 20mm a 10mm okulárů (zvětšení cca 140x a 280x). Seeing byl snad ještě lepší než ve středu, možná i díky slabé vysoké oblačnosti, která se pomalu natahovala po celé obloze. Vydržel jsem fascinovaně čučet do okulárů dlouhé desítky minut a přejížděl z jedné skvrny na druhou. Ta starší se začala rozpadat a pravděpodobně zanikne, než doputuje k okraji disku. Pozici primabaleríny na sluneční scéně převzala druhá skvrna, která ji následuje. Detaily viděné během pozorování byly opravdu famózní a obsah zorného pole mi připomínal pohled na úžasné kresby skvrn od E. L. Trouvelota z konce 19. století. Bohužel se začalo rychle zatahovat střední oblačností, což mi znemožnilo opětovný pokus o fotografické zachycení této scenérie. Tak jsem alespoň využil funkce go-to a ještě přejel dalekohledem na Venuši. Po sejmutí slunečního filtru zářila v zorném poli krásná, nepravidelná (fáze cca 90 %) kulička s úhlovým průměrem asi 11“. To už, ale bylo definitivní finále, protože obloha se záhy zatáhla úplně.
14 května, 2019, 07:49
Po zatažené neděli se mi další příležitost ke sledování Slunce naskytla až v pondělí večer, kdy jsem fotosféru pozoroval malým refraktorem 90/500 mm s 2″ Baader Herschel hranolem a filtrem Continuum. Užívaje zvětšení asi 110x jsem shledal, že z původní velké skvrny již mnoho nezůstalo (jak jsem ostatně predikoval), ale nová „velká“ skvrna pěkně „žije“. Včera mi na první pohled připomínala známou mlhovinu Trifid, neboť umbra byla obdobným způsobem rozpolcená na tři části. Výrazným dělícím prvkem byl opět jasně zářící „světelný most“, který je pěkně zachycen např. na této fotografii: http://spaceweathergallery.com/indiv_upload.php?upload_id=153569