Kometární okénko – listopad 2019
Je tu konec listopadu, další novoluní, ale i klasické inverzní počasí. Při pohledu z okna to nevypadá, že by se dalo na nebi kromě nízké oblačnosti něco pozorovat, ale zkušený KaLista dobře ví, že za těchto podmínek se musí za jasnou oblohou cestovat. Z minulých nocích strávených na Šumavě, Frýdlantsku a vrcholcích Krkonoš tu máme tradiční kometární souhrn.
Oproti říjnovému novu se toho zas tak moc nestalo. Na obloze nám stále září tři relativně jasné vlasatice viditelné i v obřích binarech a ty doplňuje několik vesměs slaboučkých kousků, na které je potřeba co největší apertura.
Nejjasnější je nyní C/2017 T2 (PanSTARRS). Nachází se vysoko v souhvězdí Vozky poblíž Capelly. V malých kukátkách se jeví jako kondenzovaná kruhová mlžinka sahající už na 10. magnitudu, větší přístroj ukáže i slabý chvostík.
Podobně vzhlíží i C/2018 N2 (ASASSN), jen ohon, co má na fotkách, vidět okem není. Drží se kolem 11,5 mag a najdete ji v Andromedě. Na rozdíl od předešlé ale už víc nezjasní.
Ve stejném souhvězdí zvečera vysoko nad hlavou můžeme pozorovat slábnoucí 260P/McNaught. Půjde to s ní ale teď už rychle z kopce. Dva dny zpátky jsem ji odhadl ještě na slušných 13 mag.
O poznání slabší je nedaleká 114P/Wiseman-Skiff. Tu jsem zatím v 16″ dobsonu tipnul na 15 mag, ale ještě asi magnitudu by mohla během zimy stáhnout. Najdete ji v těchto dnech, jak prchá na jih od Alamaku (γ And).
Zvečera je potřeba si pospíšit, pokud chcete ještě stihnout ulovit kometku 68P/Klemola v Kozorohu. Jasnost kolem 14 mag a nízká výška nad obzorem z ní nedělají zrovna snadný cíl. A lepší to s ní už nebude, jak pomalu slábne.
Tím jsme se nenápadně přesunuli do oddělení duchařin. Dalších kometek s jasností kolem 15 mag je totiž k dispozici hned několik. Zvečera zkuste 29P/Schwassmann-Wachmann v Rybách, 101P/Chernykh ve Vodnáři nebo C/2018 DO4 (Lemmon) v sousední Velrybě nedaleko hvězdy Mira. Nad ránem pak namiřte do Lva poblíž Regula, tam narazíte na 155P/Shoemaker. Kromě velkého průměru zrcadla bude samozřejmě na všechny potřeba i kvalitní obloha.
A kdo ještě neviděl interstelární kometu 2I/Borisov, má poslední šanci. Sice pomalu zjasňuje (15,5 mag), ale zároveň i rychle klesá, takže období pozorovatelnosti už brzo skončí. S ničím menším než poctivým půlmetrem na ni ale nechoďte!
Vic KaL ◊!
8 prosince, 2019, 22:25
Na 2I/Borisov lze jít i s „dvacítkou“, ale s kamerou :) Pak lze udělat i z Dolního Bousova takovouto animačku z celkem cca 1.5h snímání:
http://astro.ladislavcervinka.cz/video/30-11-2019_borisov_001cal.gif