Kometa C/2022 E3 (ZTF) prolomila hranici viditelnosti okem
… a v dalekohledu je dechberoucí kráskou. Tedy pokud počasí dovolí. A protože nám na severu Čech bylo přáno, jsme tu s naším reportem a fotografiemi. Obecně o kometě a vyhledávací mapka je zde.
Tak tedy Kozákov 23. 1. To byla štace první. Přijeli velmi milí lidé, kteří dorazili na pozvánku Hvězdárny Turnov, protože v údolí jsme se obávali horší viditelnosti. Aleš vybalil skvělý 30cm SCT a kometa ukázala to nejlepší. Dokonce i slabou část prachového ohonu. Zpočátku přecházela vysoká oblačnost a kometa byla níže, ale s blížící se půlnocí se obloha vyčistila a nad kopcem, kde mimochodem vůbec nefoukalo, se odehrávalo to pravé zimní divadlo.
Kometa byla vidět slabě pouhým okem. Potřeba bylo spíše boční vidění. Napřímo spíš problikla. Kromě SCTčka byla krásná v 10cm čočkovém dalekohledu v malém, 25násobném zvětšení a v binaru 20×80. Dokonce se dal tušit i slabý protichvost. Jasnost jsme odhadli na 5,5 magnitudy, koma měla rozměr asi 15 úhlových minut a ohon se slabě táhl na vzdálenost asi jednoho stupně.
Na přiložených fotografiích si můžete připomenout naše společné zážitky a podívat se na kometu v širokoúhém podání i v detailu.
Ostrov nad inverzí
Druhé setkání s opravdu krásnou oblohou a kometou jsme si s Alešem schovali na noc z úterý na středu 24./25. 1. 2023. Dvakrát jsme se rozhodli jet pozorovat na Jizerku a třikrát do Krkonoš a nakonec asi nemůžeme litovat návštěvy Vrbatova návrší s mohylou Vrbaty a Hanče. Výstup sem je velmi náročný i z Horních Míseček, kam ještě je možnost vyjet autem (4 km chůze po sněhu s převýšením 400 metrů).
Pokud někdy zaváháte, zda se za inverze zkusit vydat na vrcholky Krkonoš nebo nikoli, za sebe mohu říci, nebudete litovat. Jak se blížíte k vrcholu, končí les a mezi jednotlivými stromy se vynoří oceán oblak s barevnými skvrnami světel měst. Pak dorazíte do oblasti naprostého klidu a kromě nádherných výhledů pod vámi se vám nad hlavou otevře neskutečný pohled do vesmíru.
Kometu jsme spatřili okem po desáté večer už bez problémů. Pomohlo i to, že byla dál od jasnějších hvězd. Prostě tam byla. Přímým pohledem. Spíše jako mlhavý flíček než rozmazaná hvězda. Ano, stále je velmi slabá a její viditelnost je blízko té hraniční, ale s jasnsotí 5,5 mag už na takto pěkné obloze nebyl problém ji pozorovat. Pohled velkým APO triedrem 15×70 byl výstavní. Troufnu si tvrdit, že byl vidět i protichvost a poměrně značná část ohonu, asi dva stupně.
Ten binokulár byl vůbec skvělý. Zdálo se mi, že ukazuje srovnatelně s TS 20×80, pokud mám odhadnout jeho kvalitu. Viděli jsme třeba Rosettu, kde především vrchní část mlhoviny byla vidět snadno, prostě byla tam. Líbil se mi i Plamínek u pásu Oriona rozdělený na dvě části tou temnou trhlinou, to se triedrem obvykle nevídá.
Vyzdvihl bych ještě pohledy přes „ježkovy voči„, přes které vidíte zhruba celé souhvězdí Oriona s trochu větším zvětšením, než při pohledu pouhým okem. Jsou s tím nevšední pohledy na oblohu, asi jako kdybyste byli pod nejtmavší oblohou na světě. Vynoří se neskutečné množství velmi slabých hvězd, vidíte slabé mlhavé objekty. Vyzdvihl bych třeba náznak viditelnosti mlhoviny Kalifornie v Perseu. Myslím, že kromě triedru 15×70 jsem ji nikdy ničím menším nevytušil (neviděl asi přeci jen není úplně fér výraz).
Z fotovýbavy se mi nahoru podařilo dostat Canon 6D na ministativu a Canon 30D, který jsem osadil celooblohovkou Sigma 4,5 mm a ten byl na stativu s minimontáží Vixen Polarie. V galerii jsou tedy mnohé momentky z okolí 6Dčkem a pohledy na velmi pěknou oblohu. Tyto snímky nejlépe vyniknou až v planetáriu. Pokud tedy dorazíte na Večery pod hvězdami v iQLandii, nebo nějaký pořad, zřejmě tam nějaký podobný snímek uvidíte.
Na astro.cz jsme dali článek Zkuste spatřit kometu C/2022 E3 (ZTF) pouhým okem! Rozhodli jsme se tím vyjádřit, že kometa je velmi slabá a nikoli velmi jasná, jak se občas směrem k veřejnosti objevuje. Okem vidět je a je radost, že předpovědi vyšly. Líbí se mi geometrie průletu komety, která ji zavedla do oblasti poblíž severního nebeského pólu oblohy, což nám umožnilo ji dobře vidět i uprostřed noci. A líbí se mi vývoj jejích ohonů, kde se velmi rychle z vějíře prachu oddělil i protichvost a vyvinul poměrně dynamický byť slabší iontový ohon. Kometa je zřejmě poměrně malá, odhaduji kolem kilometru, každopádně ale bude patřit k těm, které si budeme pamatovat delší dobu.
Martin Gembec
26 ledna, 2023, 00:31
Kometa je dobře vidět i na snímku rybím okem – je to trochu náročnější hledání, ale je tam… A ještě bych doplnil, že zajímavé bylo prohlížet jižní partie zimní oblohy, které od nás nebývají moc dobře vidět, ale obsahují spoustu krásných DSO – Holubici, Lodní záď a Kompas.
26 ledna, 2023, 01:39
Nádherné snímky. Bohužel jsem utemován dekou na Mělnicku a nemám možnost se úplně dostat nad inverzi. Čekám na tu kometu už hezkých pár dní a zatím se mi ji podařilo vidět pořádně jen jednou z rána.
Díky za upozoenění na tenhle článek na Seeingu.
P.S. Vypadá to jako výprava na Severní pól, kde už byli snědeni psi :-)
26 ledna, 2023, 16:11
Michale, škoda že nejste víc mobilní, ty hory mají své kouzlo. Když jsem vylezl nahoru, nejradši bych nějaké psy snědl, bylo to fyzicky tak akorát. Možná jsem nebyl úplně zdráv, ale horský vzduch a zážitky mě z toho úplně vyléčily.
26 ledna, 2023, 19:26
Velké zklamání-třikrát jsem se pokoušel v Beskydech dostat nad inverzní vrstvu a třikrát mi to nevyšlo.Jednou mi chybělo jen sto metrů.Chtěl jsem hlavně vidět tu nádhernou noční oblohu.Tak snad někdy příště.Kometu snad ještě uvidím
26 ledna, 2023, 22:04
No jo Petře, ale my když jedeme, tak se díváme na webkamery a družici a podle toho nevidím, že by vůbec něco čouhalo v Beskydech nad inverzi? Nebo snad koukal aspoň vrchol Lysé? To mě mrzí, že to nevyšlo. Bohužel vrstva se podle modelů měla zdvihat a to se i stalo. Už koukaly jen hřebeny Krkonoš, což musí být ještě větší nirvana, ale už nemám sílu zase vyjet.
26 ledna, 2023, 23:03
No teď se to již převalilo i přes Lysou horu ale toho 25. byla hranice mraků cca v 1000 m a tak silnice na Bumbálce v 800m plus dalších100 m pěšky bylo málo. Jinak na webkamerách jsem pořád. Ovšem obdivuji Vás kam jste se „vydrápali“ vy a kolikrát.Díky za pěkné a zajímavé fotografie.