Úspěšný začátek roku
Ačkoliv kalendář ukazuje teprve 4. 1. 2023, v mém letošním pozorovacím deníku je již pět záznamů. Dlouho nepamatuji takto úspěšný začátek roku, obzvlášť po prosincovém půstu díky špatnému počasí.
První dva záznamy z 1. a 2. ledna se týkají denního pozorování Slunce. Zajímavé to začíná být 3. 1. ráno. Budík zvoní v 6.00 a pohled z okna je překvapivý – velká díra v mracích přímo nad SV. Rychle na sebe hodím kalhoty a bundu, popadnu triedr 15x70ED a na boso v pantoflích běžím na zahradu. Ani jsem se nepodíval do mapky na aktuální polohu komety C/2022 E3, ale není to vůbec potřeba. Po hrubém namíření triedru do severní části souhvězdí Severní Koruny a lehkém zametení se v zorném poli objeví krásný jasný mlhavá obláček. Vzhledem připomíná nedalekou kulovou hvězdokupu M13 jen je o něco málo slabší. No to je pořádný pokrok, naposledy jsem kometu viděl na večerní obloze v listopadu jako objekt 10 mag. Nynějších 7 mag a vysoká poloha na obloze jí sluší daleko více, a to bude ještě zjasňovat! Asi pět minut se kochám pohledem do většího binokuláru 15×70, pak sáhnu ještě po starém triedru 10×50 a stačím kometu zahlédnout na pár sekund, než oblačnost opět pozře celou oblohu. Další příležitost k pozorování se kupodivu naskytne hned večer a následujícího rána. V pozdním odpoledni sleduji pěknou konjunkci Měsíce s Marsem, dokonce ještě na denní obloze mezi mraky.
Měsíc a Mars na denní obloze – foceno z ruky telefonem okulárovou projekcí za triedrem 10×50 z Lidlu. Později večer byl Mars k Měsíci ještě výrazně blíž.
Večer jsou podmínky průměrné, ale něco je vidět i na Marsu (C11 na EQ6, bino 233x). Měsíc v zorném poli „plave“ výrazně více a když se vynadívám vizuálně, nahradím okulár malou 2 Mpx kamerkou SVBONY SV105, kterou jsem objednal za pár korun z Číny. Jako elektronický okulár funguje docela pěkně, natočím i krátké video, ze kterého jsem složil 500 framů oblasti kolem Gassendi – na hračku za 50 USD to není zase tak špatné…
Měsíc kamerkou SV105 v cassegrainově ohnisku C11. Snímáno za velmi špatného seeingu.
Nakonec jsem zkusil C11 otočit ještě na C/2020 V2 a překvapivě je při zvětšení 90x snadno viditelná i na městské obloze a při fázi Měsíce před úplňkem. Zvětšení 140x jí slušelo ještě více. Ve 21.30 balím a jdu spát. Budík zvoní v 5.00 a na obloze stále svítí hvězdy. Po obloze plují cáry nízké oblačnosti, ale rychle se oblékám a na zahradu vytahuji starý dobrý Somet 25×100. I přes lehké cirry je kometa C/2022 E3 famózní. Neváhejte proto ani při nastávajícím úplňku kometu zkusit pozorovat, je natolik jasná, že Měsíc není překážkou. Samozřejmě vzhled bude lepší na bezměsíčné obloze a mimo město poslední lednovou dekádu, ale kdo ví, jaké bude počasí. Proto využijte každé příležitosti.
Pro vyhledání komety jsem připravil orientační celooblohovou mapku a dvě podrobnější v PDF, které se hodí i k tisku.
Podrobnější mapka pro období 4. – 15. 1. (PDF generováno z aplikace CZSKY): comet_czsky_1
Mapka pro období 15. 1. – 5. 2. (PDF generováno z aplikace CZSKY): comet_czsky_2
AM
Pozorování vyšlo i dalším. Daniel K. pozoroval a fotil v Liberci. Já a David Š jsme se vydali na Frýdlantsko ráno 4. ledna za nejlepšími Kvadrantidami (v obou případech nej v životě).
Zde jsou pro zajímavost nějaké snímky komety C/2022 E3 (ZTF) a Kvadrantid. Další snímky komet snad někdy později.
Martin G.
4 ledna, 2023, 22:44
Tak to já mám zatím jen 4 pozorování, ale žádné Slunce, Měsíc ani planety, jen komety, a dnes ráno k tomu ještě Kvadrantidy (35 kousků za hodinu).
Musím potvrdit tu E-trojku. To je pecka! Když jsem po Novém roce po bezmála měsíčním půstu, co jsem ji neviděl, do míst, kde měla zhruba být, namířil čtyřstovku, dostal jsem okamžitě facku, jak byla výrazná a jasná. V menších dalekohledech je sice také dobře vidět, ale čím větší průměr, tím lepší! Vypadá to s ní velice nadějně. Tak už jen to lepší počasí v době maximálního jasu za měsíc!