Kometární okénko – leden 2024
Je to možné? Je to pravda? Ano! Před lednovým novem se udělá jasno! Předpověď je neúprosná: tři noci bez mráčku! Zní to jako sen. Bude to bohužel vykoupeno arktickými teplotami, že by se možná mohli znovu po letech objevit na Jizerce tučňáci, ale po dlouhém období vlády úhlavních nepřátel v podobě dešťů, mraků a úplňků se můžeme opět těšit na krásnou tmavou zimní oblohu. Na takové vzácné chvíle je potřeba se dobře připravit. Přinášíme proto s předstihem tradiční přehled, co je nyní v našich končinách vidět na kometárním nebi.
Obloze vládnou tři krátkoperiodické královny. Nejvýraznější je stále 62P/Tsuchinshan na ranní obloze na hranici Lva a Panny. Nemusíte si kvůli ní dávat budíka na šestou, stačí vydržet do půlnoci, kdy už je rozumně vysoko. Ale ranní ptáčata mají zajisté výhodu. Je na svém vrcholu, má kolem 8 mag a od teď už bude zas jen slábnout. Máme proto nejvyšší čas si ji vychutnat v plné kráse. Postačí obyčejný triedr, ale jako vždy doporučím to největší, co doma najdete. A i kometární filtr se může hodit.
Dvojkou, která zanedlouho ale začne dominovat, je stále překvapující 12P/Pons-Brooks. Ta se nyní promítá do bohaté oblasti Mléčné dráhy v Labuti, což dojem přeci jen trochu kazí. Jinak je viditelná jak zvečera hned po setmění, tak i pak nad ránem. S napětím očekávám, co v dalších dnech zase předvede. Do jara by měla zjasnit až k viditelnosti pouhým okem, pak to bude teprve pecka!
A na třetí příčku nám po průběžném rychlém zjasňování poskočila 144P/Kushida. Tato kometka má zatím kolem 10 mag, ale do konce měsíce snad ještě o dvě příčky zkrásní, než nastolí zas obrácený trend. Hledejte zvečera difúzní flíček na rozhraní Berana a Býka.
Zatímco první tři vlasatice jsou vidět i v triedru, na další už potřebujete alespoň trpasličí dalekohlídek o průměru zrcadla 250 mm. Zajímavou oblastí Orionova pásu v těchto dnech prochází stará známá C/2017 K2 (PanSTARRS). Slábne ze stávajících 12,5 mag jen pomalu, tak tu s námi ještě chvíli pobude.
Kdo se ale rychle loučí, je podzimní kráska 103P/Hartley. Je navíc dosti difúzní, tudíž zdaleka ne tak snadná. Kulminuje po jedné ranní jen asi 25 stupňů vysoko v souhvězdí Hydry. Pokud jste jí ještě neviděli, o čemž velice pochybuji, tak teď už to nedoženete. Budete si muset počkat na další návrat za šest let.
Raději zkuste pozvolna zesilující C/2022 E2 (ATLAS) o něco výše v Raku. Jeví se zatím jako flíček o jasnosti 13 mag, dál ale už moc nepokročí, tak proč ji nezkusit třeba právě teď. Vydrží však s námi celý rok, proto když neuspějete hned, nevěšte hlavu. Šancí bude ještě mnoho.
Když už budete v tom Raku, určitě namiřte i na otevřenou hvězdokupu Jesličky, respektive kousek vpravo nad ní. Tam se totiž nachází nevyzpytatelná 29P/Schwassmann-Wachmann. Třeba zrovna budete svědkem dalšího jejího náhlého zjasnění, kterými nás obdařuje každou chvíli. Ve čtyřstovce je ale viditelná i nyní, i když není zrovna moc aktivní.
Pro majitele větších apertur tu mám také nějaké lahůdky. Zvečera to je určitě periodická 32P/Comas Sola v Beranu, naopak nad ránem vřele doporučuji už lovit ve Vahách naději letošního roku C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Obě mají kolem 14 mag, což by neměl být problém ani pro neplnoleté roury.
Nepřeberné bohatsví se ale nabízí až majitelům poctivých půlmetrů a větších strojů. Mezi 15 a 16 mag je na obloze celá plejáda hezkých kousků. Bohužel jsem je ještě nestihl kvůli nepřejícímu počasí zkontrolovat. Ale jasné noci před námi to jistě změní, tak informace o nich kdyžtak doplním do komentářů.
Stejně tak vy se můžete dole pod článkem pochlubit s vašimi čerstvými úlovky.
Jasné obloze a kometám zdar!
Vic KaL ◊!
8 ledna, 2024, 14:00
Tak už se těším, na mráz vůbec nemyslím,příprava probíhá-největší nepřítel je zarosení optiky a možná i velký vítr.
8 ledna, 2024, 15:15
U nás bylo jasno už v noci na dnešek. Pozoroval jsem jen z domova s 22″ a 10″ ty největší vypalovačky (12P, 62P, 144P, …). Vítr trochu foukal, takže pocitová teplota byla určitě nižší než těch −8, co ukazoval teploměr. Rosit se nic nebude, je na naše poměry nezvykle nízká vlhkost a rosný bod je hluboko pod teplotou vzduchu.
Tak lovu zdar!
9 ledna, 2024, 08:39
Včera večer v tom poměrně silném větru a mrazu se mi vůbec nechtělo ven. Tak jsem si alespoň dneska ráno trochu přivstal a omrknul hlavní pecky tohoto měsíce. Podmínky průměrné, SQM-L 20,53, seeing nic moc, hvězdy jak brambory. Teplota -10°C. 62P je fakt pěkně velká a jasná, 12P je menší, ale velmi slušně jasná. Na obě jsem poprvé vyzkoušel nový kometární filtr Lumicon. A opravdu funguje přesně tak jak jsme u filtrů zvyklí. Pěkně ztmaví pozadí a „vytáhne“ kometu. Dnes už snad vítr utichne, mám v plánu jet do OH a konečně zalogovat i nějaké ty novinky…
9 ledna, 2024, 12:00
Obloha je teď sice jasná, ale průzračnost dosti bídná a seeing také není žádný zázrak. Hodnoty SQM jen kolem 20,8 MSA tomu ostatně odpovídají. Zkouknul jsem v noci sedm nejasnějších kusů, na ty slabší podmínky nyní bohužel nejsou.
Jestli jste ještě nezkoušeli C/2022 E2 (ATLAS), tak si ji určitě zařaďte do svých plánů. Je moc hezká.
9 ledna, 2024, 17:39
Včera večer hodinka na zahradě s SCT 11″ – klasicky 12P a 144P (ta byla na městské obloze docela duchařina při 140x). U 12P jsem viděl v zorném poli při 90x kousek nad kometou další menší difuzní flíček, tak mi hned na paměti vytanul rozpad komety Biela, ale po dovytemperování optiky jsem ho rozlišil jako trojici hvězd 12-13 mag. Na závěr Jupiter u kterého jsem po dlouhé době zkusil modrý filtr. Seeing nebyl špatný. Jinak potvrzuji mizernou průzračnost.
10 ledna, 2024, 11:46
Včerejší výjezd do Orlických hor na Mezivrší se podařil. Sice špatná průzračnost i tady (SQL-L max v zenitu 20,83). Ale ten klid, bezvětří, třpytivý prašan okolo…paráda. Nejprve jsem kouknul, jak se posunula 12P od ranního pozorování. Pak už první letošní zářez v podobě 144P/Kushida. Je poměrně velká a difůzní, takže na první pohled ji lze přehlédnout. Zvětšení netřeba přehánět, mně stačilo cca 75x. Zkusil jsem na ni i filtr a pomohl. Pak jsem se snažil docela dlouho rozlousknout 32P. Ale přestože je pěkně vysoko, nedokázal jsem to. Pouze vedlejší hvězdičku cca 14,5 mag. Když Orion trochu vystoupal, omrknul jsem starou známou C/2017 K2 PanS. Pak jsem přešel na východ, zkusil 29P, ale obloha tam nějak příliš světlá. Nevím, jestli tam víc svítí Poláci v Miedzylesie nebo až sjezdovky v Dolní Moravě. Každopádně jsem ji neviděl a pak už se k ní nevracel. Později, když Rak vystoupal výš, jsem se vrhnul na C/2022 E2 (ATLAS). Po krátkém boji se ukázala (zv. cca 200x), ale žádná sláva v 16″ dobsonu. Přeci jen ta obloha nebyla moc dobrá. První dvě nové komety letošního roku uloveny. Hurá!
10 ledna, 2024, 12:00
Obloha byla i tuhle noc vskutku bídná, proto jsem na to šel hrubou silou co největšího průměru a odlovil v 22″ Bestii ze zahrady 12 nejjasnějších kometek. Mezi dosud nezmíněnými bych rád představil čtyři krátkoperiodické s jasnostmi kolem 15,5 mag: 226P/Pigott-LINEAR-Kowalski a 207P/NEAT ve Velrybě, P/2001 Q6 (NEAT) o něco výše v Rybách a pak i dychtivě očekávanou 13P/Olbers v Eridanu… Yes!
Na C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) nad ránem jsem musel vzít zavděk 16″ Almarou, neboť ve výhledu vadil strom a motorová pila nebyla k dispozici (a beztak by v tom mrazu −14 °C ani nechytla).
Protože jsem 226P viděl už v roce 2016, tak mi zatím přibyly do seznamu jen nové tři kousky a jsem tím pádem na čísle 320.
10 ledna, 2024, 18:51
Včera večer jsem viděl v binokuláru 20×80 kometu 12P/Pons-Brooks a po půlnoci 62P/Tsuchinshan. Obě byly vidět bez větších problémů. Teplota byla nízká, po půlnoci už i pod -10 °C. Dnes je už o něco tepleji, ale pořád dost mrzne, aktuálně -4,9 °C a rychle to klesá, každopádně pozorování si zopakuji. Kometu 144P/Kushida si nechám až na později, tam bych byl na (pří)městské obloze vzhledem k tomu, jak je difúzní, zatím bez šance. V příští lunaci už by ale měla být pro mě pozorovatelná ona a možná už i C/2021 S3 (PanSTARRS).
11 ledna, 2024, 12:00
Noc na dnešek byla asi nejlepší (SQM-L 20.96 MSA). Zřejmě i kvůli výběru pozorovacího stanoviště na Jizerce na parkovišti na Mořině, kde bylo kupodivu i docela teplo (jen −12 °C). I tak jsem tam viděl jednoho tučňáka jizerského. Shlížel na mě ze sněhových mantinelů a oslovoval mě jménem, což bylo dosti podezřelé. Ukázalo se, že to byl Ladin, jež lehce podcenil horské klima.
Žádné nové kometky jsem ale už nepřidal, jen jsem projel znovu ty v článku a komentářích uvedené.
Tu C/2021 S3 (PanSTARRS) už dlouho netrpělivě vyhlížím, až se konečně vyhoupne dostatečně nad obzor. Jsem na ni opravdu zvědavý.
11 ledna, 2024, 12:56
No jo, uz ani tucnaci nevydrzi to co drive, tomuhle jsem dokonce pujcoval rukavice, aby mu neomrzly ploutvicky…
11 ledna, 2024, 14:43
Předevčírem jsem ze zahrady v 12″ při -15°C SQM-L 19.78 hledal 144P ,ale bez úspěchu.Důvodem byl celodenní opar(kouřmo,inverze).Včera jsem z kraje noci vyjel na kopec teplota -12 °C SQM-L 20.43 .Vesnice v údolí byla opět ponořená v mlžem oparu,který v průběhu pozorování dorazil až ke mě.12P je krásně viditelná a nejde přehlédnout.Za to 144P je rozplizla a nevýrazná.Ještě jsem dal i C 2017 K2 , kterou jsem pozoroval naposled v červenci 2022.Bohužel se mi sekundár pokryl jinovatkou a pozorování jsem musel ukončit.Jinak ale s lovem jasných kometek velká spokojenost.Momentálně nejvýraznější 62P jsem brzo ráno dvakrát pozoroval trierem.
11 ledna, 2024, 17:03
Tentokrat jsem vyrazil do tmavých Beskyd na ty dvě jasné noci.chalupa leží cca 700 m n. m. takže vzduch čisty.První noc obloha i seeing nic moc ale druhá noc o hodně lepší=měsíčky Jupitera ostre kuličky.Z komet jsem pozoroval několikrát 62 P , kushidu přes veškerou snahu jsem nenašel.Zdalo se mi ,že je nějaká světlá obloha,že by to bylo novou sněhovou pokrývkou? Hodně jsem se věnoval DSO – to mě hodně baví nebo lovení štěněte Síria.No zkrátka byly to dvě úžasné noci cca 12 hod pozorování(ani jeden meteor ale těch družic).Obloha nebyla tak průzračná jak jsem čekal ale i tak díky za ni po té dvojměsiční pauze.Teploměr ani měřák tmavosti obl. jsem neměl k dispozici.Odhad-kolem -10 a MSA 21,00
14 ledna, 2024, 01:45
Konečně pár snímků z noci 8/9. ledna s newtonem 200 mm. Ještě mám pár slabších už neskládaných, přidám asi v neděli.
17 ledna, 2024, 01:09
Přidány konečně i 4 slabší mršky. Ve sbírce mi tedy chybí jen 12P, protože večerní přednášky neumožnily ji fotit a 2023 A3 má přeci jen ještě čas..
17 ledna, 2024, 05:00
Díky za fotodokumentaci! Člověk má hned lepší představu, co může čekat. 12P tu máme čerstvou třeba od MilANa a C/2023 A3 opravdu klidně ještě počká, té si snad dosytosti užijeme na podzim.
Dnes byla obloha opět velice bídná, že to nemělo cenu ani vytahovat větší dalekohled. Ještě že tu máme aspoň tu krásně jasnou 62P, co je vidět za každých podmínek pohodlně jen triedrem.
17 ledna, 2024, 07:59
Taky jsem ráno ve čtyři hledal na hodně zakalené obloze 62 P triedrem. Něco tam bylo ale moc jistý jsem si nebyl.Tak jsem ještě vytáhl výborný newton SW 150 P a ten již kometku ukázal. Chtěl jsem se ještě podívat na oblíbené dvojhvězdy ale moc jsem toho neviděl,seeing byl špatný,sotva jsem rozlišil Castora.Ovšem v pátek a sobotu snad má být lepší obloha takže uvidíme…
30 ledna, 2024, 08:02
ahoj,tak jsem využil stoprocentního počasí a ulovil letos svoji první kometu-144 P Kushída.Výjezd na hory-Beskydy,Morávka se vydařil obloha perfektní ,tak -5 st. C,slabý větřík.Jupiter mi krátil čekání na tmu a potom kolem šesti už jsem ji uviděl jako difuzní flek kolem 6′ a 10mag. Vracel jsem se k ní několikrát abych jí výše na obloze viděl i triedrem 20 kr. 80. Dalekohled 12″ na takové obloze je velké plus. O den dřív jsem kometku hledal na přesvětlené zahradě 6″ a to bylo bez šance ale aspoň jsem se seznámil s hvězdným okolím.Avizovaná vysoká naštěstí dorazila až později ale to už mě Měsíc a zima vyhnala domů. Za zmínku stojí i naročná jízda ve vyšších polohách-byl to sam led a dole „jaro“.Parádní 6 h výlet.
2 února, 2024, 12:00
Gratuluju k ulovení 144P! Nyní už ale čekají další výzvy! Více o nich ale v únorovém okénku…