Archív: Červenec 2010

Na Slunci je velká skvrna

Sobota 31. července 2010

Zatímco skupinka mnoha malých skvrnek právě dnes dopoledne zapadá, na druhé straně je již viditelná další pěkná skvrna. Tentokrát se jedná o velký exemplář přibližně kulatého tvaru. Ve chvílích uklidnění připomíná slunečnici díky paprskům viditelným uvnitř šedé oblasti – penumbry.

Martin Gembec

Slunce 31.10.2010 z observatoře-družice SDO a vpravo můj pokus o detail - jeden snímek z videa přes ED80/600 a okulár 5 mm.

Slunce 31.7.2010 z observatoře-družice SDO a vpravo můj pokus o detail
– jeden snímek z videa přes ED80/600 a okulár 5 mm.

Hvězdičková noc 21.8.2010

Pondělí 26. července 2010

Český svaz ochránců přírody Jizerka – Muzeum Jizerských hor a Klub astronomů Liberecka Vás zvou na „Hvězdičkovou noc“, která se uskuteční 21. srpna 2010 od 19:30 v Muzeu Jizerských hor v osadě Jizerka, obec Kořenov.
Na programu bude tradiční povídání o hvězdách a k dispozici budou dalekohledy na pozorování noční oblohy.

Pozvánka ke stažení.

Noc v lomu 9.-10.7.2010

Úterý 13. července 2010

Obvykle nepíšu zápisy z pozorování, ale poslední noc se toho stalo tolik, že to prostě nejde nechat jen tak. I když ono se to přeci má prožít a to je nejdůležitější.

Skupinovka v lomu 10.7.2010

(Pokračování textu…)

Obloha v červenci

Čtvrtek 8. července 2010

Aleš připravil pěknou mapku s přehledem úkazů. Předpokládáme, že ji zde naleznete vždy na následující měsíc. Mapku lze stahnout v PDF.

mapka - obloha v červenci 2010

Planety a Měsíc v červenci

Středa 7. července 2010

Viditelnost planet je v létě výborná. Večerní obloze dominuje jasná Venuše nad severozápadem, k ní se postupně přibližuje Mars a Saturn. V polovině července se k nim přidá dorůstající Měsíc a v druhé polovině noci je vidět také Jupiter. Nedaleko Jupiteru je i Uran, takže i tuto planetu můžeme o něco snáze vyhledat pomocí triedru. Uvnitř mapky. (Pokračování textu…)

NLC nečekaně i 3.7.

Neděle 4. července 2010

Přestože jsem oblohu sledoval, Byl to až Aleš Majer, který má lepší výhled k severu, kdo mně vzburcoval na noční svítící oblaka. Upřímně jsem nečekal tak pěkný zážitek. Oblak byl sice nevysoko, jen do 15° a rozkládal se především kolem severního a SZ horizontu, ale struktury a jejich změny stály za to. (Pokračování textu…)

Výhodné přelety ISS

Čtvrtek 1. července 2010

V současné době můžeme pozorovat až třikrát za noc přelet Mezinárodní vesmírné stanice ISS. To je poměrně mimořádné a je to dáno tím, že Slunce je nehluboko pod obzorem. ISS vypadá jako jasná hvězda, pomalu letící oblohou, podobně jako jiné družice. Přelet celé oblohy jí trvá asi 5 minut. Pro porovnání jasnosti ISS si vemte pohled na Venuši nízko nad západním obzorem, která má asi -4 mag. Podobně jasná nebo ještě jasnější bude i stanice vysoko na obloze.

Aleš Majer vyjel tabulku přeletů ISS pro Jablonec n.N. z Calsky.com, ta samozřejmě platí i pro celé Liberecko.