Archív: Duben 2011

Slunce – skvrny – Ještěd – letadlo aj.

Neděle 24. dubna 2011

Nevěřil bych, že mě může ještě něco překvapit při pozorování západu Slunce za hotelem Ještěd, ale opět se něco našlo. Tentokrát jsem na poslední chvíli bastlil ztmavovadlo, abych neměl moc přeexponované fotky. A nakonec to vlastně stálo za to. V jednu chvíli se na sebe poskládaly tři objekty.

Slunce za Ještědem a přelet letadla mezi skvrnami

Slunce vstupuje pomyslně za hotel na Ještědu a mezi skvrnami na jeho povrchu prolétá letadlo. Druhá skvrnka se téměř dotýká hotelu. Pořízeno Canonem 30D v ohnisku ED80/600 mm. Cloněno krytkou s otvorem o průměru 40 mm. ISO 100, 1/8000 sekundy.

Odsud z dalešické vyhlídky (jižně od Jablonce nad Nisou) to tak nevypadá, ale ten pan Hubáček musel asi v Liberci mít krásný výhled na Ještěd, když ho napadlo navrhnout tak odvážnou a jedinečnou stavbu, která nám denodenně dělá tolik radosti. Z Liberce se hotel jeví, jakoby plynule navazoval na kuželovitý vrcholek hory. Pozorování západů Slunce za hotelem a vysílačem v jednom je neskutečně adrenalinový zážitek a zanechává ve mně pomalu závislost vyjíždět znovu a znovu. A tak jsem ho dnes pozoroval už poosmé v řadě… se mnou se na Slunce podívali i přátelé z Klubu astronomů Liberecka, jmenovitě Vic s rodinou a Meggie. Jsem šťasten, že jsme se o ten pocit mohli vzájemně podělit.

Slunce za hotelem Ještěd 24.4.2011

Ještěd po západu Slunce (HDR)

Snímek po západu Slunce vznikl jako HDR a s využitím skládání snímků, díky tomu je opravdu povedeně ostrý, až se sám divím na ohnisko 600 mm a vzdálenost 15 km.

 Za KaL Martin Gembec

Překrásný západ Slunce

Sobota 23. dubna 2011

Potkal jsem se s Vicem a jeho blízkými a ještě nějakým nám neznámým týpkem v Meďourovi na vyhlídce nad Dalešicemi. Společně jsme sledovali, jak Slunce klouže po svahu Ještědu a cestou si povídá s kupovitými oblaky. Bylo to vizuální požitek, který doplňovaly skvrny na slunečním disku. Níže jsou snímky z videa, jeho 6x zrychlenou variantu mám na Youtube.

Slunce a Ještěd 23.4.2011

Slunce a Ještěd 23.4.2011

Ještěd a zapadající Slunce 23.4.2011

Pozorování Saturnu a dalších objektů

Sobota 23. dubna 2011

Předběžná domluva z pondělka na páteční pozorování se stala realitou. Pozorování Saturnu a ISS pro veřejnost proběhlo na Petříně v Jablonci nad Nisou. Po ISS a Saturnu došlo i na další deep-sky objekty (hvězdokupy, dvojhvězdy..) a pozemní cíle (televizi, okna, komíny). Závěrem jsme se chvíli podívali z větší tmy dole v Kokoníně na pár deep-sky objektů.

Saturn 20.4.2011, Martin Gembec

Fotografie Saturnu byla pořízena 20. dubna 2011 z Kokonína. Byl výjimečně dobrý seeing, kdy se planeta v okuláru prakticky nepohla. Trochu horší, ale stále velmi dobrý obraz se nabídl návštěvníkům pozorování o dva dny později. Technické údaje k fotografii jsou na astrofotky.cz.

Pozorování na Petříně 1  Pozorování na Petříně 2

M. Gembec, A. Majer, V. Trnka

Slunce za Ještědem 22. 4. 2011

Sobota 23. dubna 2011

Další z řady pozorování. Opět jen kousek od domova. Vzduch byl paradoxně příliš průzračný. I přes snahu kotouč ztmavit to vyšlo jen tak napůl. Ke konci videa je už patrné, jak skvrny škrtají stromy na svahu vpravo od hotelu. Video 25 snímků/s a 5 snímků/s jsem umístil na Youtube.

Slunce za Ještědem 22.4.2011

A jak to celé vzniklo? Foťák Canon 30D byl připevněn k dalekohledu Celestron ED80/600 s redukovaným ohniskem na 402 mm. V cestě byl jeden ztmavovací filtr, i když ani ten nestačil. Snímky byly pořizovány při ISO 100 a 1/8000 sekundy v intervalu zhruba 5 sekund.

Snímek před začátkem snímání..

Slunce a Ještěd 22.4.2011

Snímek po západu Slunce (opět jako pozadí 1920×1080).

Ještěd přes dalekohled po západu Slunce

Martin Gembec

Aktivita Slunce roste

Pátek 22. dubna 2011

Od začátku roku je patrný nárůst sluneční aktivity. Relativní číslo počtu slunečních skvrn má plynule vzestupnou tendenci a počínaje 22. dubnem se zvýšila i aktivita a síla erupcí. Velké skvrny z aktivních oblastí č. 11 193 a 11 195 jsou zachyceny níže. Při použití patřičného filtru jsou na hranici viditelnosti okem. Nádherné jsou však v dalekohledu při zvětšení vyšším než 100x (pokud to atmosféra dovolí – především dopoledne). Aktuální snímek Slunce z SDO.

skvrna v oblasti 11193 22.4.2011

skvrny v AR11195 22.4.2011

Procházka za západem Slunce

Čtvrtek 21. dubna 2011

Situace se západy Slunce za Ještědem je tak příznivá, že mi opět stačilo si udělat jen malou procházku do nejbližšího okolí obce a po pár minutách jsem byl na místě, kde bylo vidět už popáté to samé a přesto zase tak jiné než dřív. Jsem doma sám s holkama, tak jsem jim zpestřil večer – aspoň už v klidu spí. Západ Slunce je bohužel nezajímal a Eliška byla vyloženě znuděná, jen v okamžiku, kdy bylo Slunce přesně za hotelem, tak ji to trochu zarazilo ta přesnost… Inu co.

Západ Slunce 21.4.2011 za ještědským hřebenem.

Západ Slunce za ještědským hřebenem 21. dubna 2011.

(Pokračování textu…)

Další večery se Sluncem za Ještědem

Středa 20. dubna 2011

Máme za sebou další povedené večery, kdy Slunce zapadalo za Ještědem. Jeden následoval 18. dubna hned po Astronomickém setkání v Klubu na Rampě a vidělo ho i poměrně dost lidí z řad veřejnosti a druhé pozorování 19. dubna jsme si udělali soukromě sami opět v Kokoníně. 20. dubna jsme pozorovali mezi Maršovicemi a Jistebskem. Z vyhlídky nad Dalešicemi bude nejlepší západ 24. dubna.

Slunce za Ještědem 20.4. Aleš Majer

Výše uvedený záběr je z našeho dalšího pozorování, již čtvrtého v řadě. Tentokrát jsme byli na pomezí Maršovic směrem na Železný Brod. Bohužel zrovna tento večer bylo průzračno a tak je obraz Slunce mírně přeexponovaný. Zato chvění vzduchu bylo velmi malé. Přes velký dalekohled jsou proto patrné detaily na hotelu Ještěd i skvrny na Slunci. (Pokračování textu…)

Další minimum – AZ Vir

Středa 20. dubna 2011

Venku je hezky a tak se „bojuje“ na dvou frontách. My koukáme na západy Slunce za Ještědem a Martin Mašek navíc snímá proměnky. Další v řadě byla zákrytová hvězda AZ Vir. Tato hvězdička v Panně je už slabá na digitální zrcadlovku, takže křivka byla získána CCD kamerou Meade DSI za dalekohledem 70/700 zvaným „lídlskop“. Výsledek je velmi dobrý, odchylky malé..

křivka AZ Vir, Martin Mašek

Detaily záznamu na webu SPHE.