Archív: Září 2012

Astronomický den: Stog Izerski

Středa 26. září 2012

Blíží se další pravidelně pořádaná akce v Jizerské oblasti tmavé oblohy. Astronomický den na Stogu Izerskim. Akci pořádají Poláci a Klub astronomů Liberecka – pobočka České astronomické společnosti poskytne dalekohledy a zajistí výklad k pozorovaným objektům.  Koná se v sobotu 6. října 2012 od 15 hodin do 22 hodin. Astronomy najdete na horní stanici lanovky ze Swieradowa Zdroje.


Na programu bude v případě jasného počasí pozorování Slunce, pohledy astronomickými dalekohledy do krajiny a večer i na oblohu. Samozřejmostí budou přednášky. Aleš z KaLu připraví povídání o aktuálních objektech na večerním nebi.

Informační leták ke stažení.

Extragalaktické kulovky

Čtvrtek 20. září 2012

Když se včera večer o půl jedenácté po přechodu studené fronty znenadání vyjasnilo, neměl jsem připravený žádný pozorovací plán. Po minulých nocích věnovaných například galaxiím v Pegasu, supernově v Pastýři či současným šesti nejjasnějším kometám to chtělo něco neokoukaného. (Pokračování textu…)

Nedělní Slunce

Úterý 11. září 2012

Nedělní ranní sluníčko mě navzdory půlnočnímu návratu z Jizerky, vytáhlo z postele už asi v 8 hodin, tak jsem si došel pro čerstvé pečivo a bohatě posnídal. Zbytek rodiny ještě spokojeně spal, tudíž jsem si do obývacího pokoje natahal kufry s technikou, otevřel okno a na stativ našrouboval 70mm ED refraktor s herschelovým hranolem. Pár skupin drobných skvrnek bylo vše, co mi pohled na fotosféru nabídl. Doufal jsem, že v protuberančním dalekohledu to bude zajímavější. A také bylo. Po obvodu plálo několik pěkných protuberancí, které se rychle vyvíjely. V dalekohledu Lunt 60 se mi dobře osvědčil nový zoom okulár WO 7,5-22,5 mm. Nakonec jsem zkusil pořídit i fotografii. K tomu jsem použil rovněž nedávný přírůstek do výbavy – barlow set Baader 2,25x, který lze snadno připojit na T-ring a zrcadlovku. Překvapilo mne celkem vysoké ISO a dlouhý čas, který jsem musel použít k zachycení protuberancí, ale vzhledem k výsledné světelnosti systému se není čemu divit. Přiložená fotografie je výsledkem jednoho snímku narychlo upraveného v Adobe Camera Raw, ale při složení více záběrů a náročnější úpravě by výsledek mohl být celkem zajímavý.

Slunce v h-alfě, Aleš Majer

Aleš Majer

Obloha v září

Pondělí 3. září 2012

Aleš Majer připravil další mapku na září 2012. Stahovat v PDF můžete zde.

A co že nás v září čeká? Měsíc se nejprve potká s Jupiterem a Venuší na ranní obloze. Večerní planety Mars a Saturn už jsou jen velmi obtížně viditelné. Zkusit můžete konjunkci Měsíce s nimi kolem 19. září. Planety Neptun a Uran jsou dostupné prakticky celou noc. Aleš na druhé straně mapky doporučuje k vyhledání také planetky Ceres a Vesta. Tedy dva cíle sondy DAWN, která od Vesty právě odlétá a k Ceres dorazí v únoru 2015. 22. září začíná astronomický podzim.

mapka oblohy v září, Aleš Majer

Klub astronomů Liberecka pořádá 10. září Astronomické setkání v Klubu na Rampě v Jablonci nad Nisou, kde se budou prezentovat novinky a zajímavosti z astronomie a kosmonautiky. A hned 11. září proběhne přednáška v Městské knihovně v Jablonci nad Nisou z pravidelného cyklu Astronomické okénko, tentokrát na téma sond Voyager, od jejichž startu právě uplynulo 35 let. Koncem září bychom se mohli vyskytnout na Jizerce (29.9. večer pokud bude jasno) a blíží se také polský astronomický den na Stogu. Z astronomických setkání nelze vynechat zmínku o HTT ve dnech 13.-16. 9. které se koná v Německu. Pokud bude hezky (zatím bylo vždy) pláujeme se tam minimálně na jednu noc vydat.