Archív: Listopad 2012

Oslava výročí KaL v Mařenicích

Středa 28. listopadu 2012

I když jsem měl být původně 19. 11. 2012 na výročním posezení KaL, tak jsem na základě předpovědi počasí hodinu před plánovaným odjezdem do Jablonce n. N. přehodnotil priority a odjel s kolegou Mrklasem do Mařenic. Na dlouhou dobu poslední slušné počasí nám mělo dopřát otestování nového motorizovaného dobsona 400/1800, kterého je Standa šťastným majitelem. A to se také stalo. Nemá cenu zde popisovat naše nadšení, kdo měl možnost s podobným přístrojem pozorovat, tak ví, co to je mít k dispozici takové dělo!

Jupiter 19.11.2012, Jiří Kapras

Přidávám obrázek Jupiteru, který vznikl po zpracování krátkého videa v Registaxu. Snímáno přes okulár 9 mm Canonem 550D. S pozorováním naživo se to však nedá srovnat!

Takže věřím, že kolegové toto přijmou jako omluvenku za neúčast na posezení v Jablonci nad Nisou a uznají mi to jako jinou formu slavení!

JK

Nádherný popis a skvělý snímek jsou více než dostatečnou omluvenkou :-) Díky moc a gratuluji. Těším se na nějaké společné pokoukání mimo jiné s novým dobsonem. MaG

Jupiter vévodí obloze

Pondělí 26. listopadu 2012

Další vydařené pozorování Jupiteru jsem absolvoval krátce po půlnoci z neděle na pondělí. Po shlédnutí sci-fi filmu 2012 v televizi jsem při venčení psů zjistil, že obloha je bez mráčku, a tak jsem se odhodlal vytáhnout na zahradu dalekohled. Tentokrát jsem se rozhodl pro pětipalcový refraktor na montáži EQ5. K eliminaci zbytkové barevné vady jsem na zenitové zrcátko našrouboval dvoupalcový filtr Baader Fringe Killer. Bezprostředně po namíření na Jupiter bylo jasné, že podmínky mi opět přejí. Seeing byl v první polovině pozorování téměř ideální – obraz se ani nehnul, později se začal chvílemi lehce rozostřovat. Používal jsem zvětšení od 170-240x. Na okraji kotoučku zrovna vystupovala GRS a tak jsem zkusil zase něco kreslit.

Jupiter 26.11.2012, Aleš Majer

-am-

Zatmění Slunce on-line a Jupiter

Pátek 16. listopadu 2012

I když nás od místa zatmění dělí tisíce kilometrů, díky moderním technologiím a internetu můžeme tyto úkazy „pozorovat“ alespoň v přímém přenosu. Já osobně sledoval na třech PC tři různé on-line streamy a k tomu povídání na TV Noe. Potěšilo mě, že úkaz byl nakonec z většiny lokalit viditelný a úspěšné pozorování potvrdil i náš kolega Vic přímo z Austrálie – o to více se těším na jeho povídání o zatmění a jižní obloze již příští týden na Astronomickém setkání 19. 11. v Klubu Na Rampě.

sledování zatmění online

Následujícího večera jsem využil tlakové výše nad střední Evropou a tím pádem jasného počasí a vyrazil pozorovat Jupiter. Jelikož jsem právě v domácí rekonvalescenci po chirurgickém zákroku, byl jsem rád, že se mi podařilo dostat 12palcový Dobson na zahradu za dům. Již letmý pohled do okuláru po krátké temperaci přístroje, nasvědčoval dobrým podmínkám. U dalekohledu namířeného na Jupiter jsem strávil asi hodinu – pozoroval jsem průchod GRS a zvlášť zajímavá je oblast v SEB, která za ní následuje. Naopak NEB je výrazně dvojitý s jemnou strukturou. Seeing byl velmi dobrý na úrovni Antoniadi II a dovolil bez problémů používat zvětšení až 300x. Nejlepší pohled byl s binokulární hlavicí při zv. 170x a 215x.

kresba Jupiteru ze 13. 11. 2012 Aleš Majer

V průběhu pozorování jsem pořídil kresbu a zkusil i fotografii v primárním ohnisku prodlouženém barlowým členem na f11. Na přiložené fotografii se jedná o jeden snímek exp. 1/50 sec. při ISO 400.

Jupiter jednotlivý záběr

Natočil jsem také krátké video, které jsem ke zpracování zaslal raději MaGovi, protože Registax není můj oblíbený software… Tak třeba z toho ještě něco vytáhne.

AM

Zatmění aktivního Slunce

Úterý 13. listopadu 2012

Na dnešní den, tj. 13. 11. 2012 připadá zajímavý astronomický úkaz – úplné zatmění Slunce. To nastává po téměř dvou a půl letech od předchozího úkazu a je viditelné v severovýchodní Austrálii a jižním Pacifiku.  Z našeho území bohužel není pozorovatelné ani jako částečné. Nicméně díky několika expedicím, které se v oblasti pásu totality nacházejí, budeme mít možnost sledovat tento úkaz v přímém přenosu v televizi na stanici TV NOE dnes od 21 hod. a dále on-line na internetu (zatmění proběhne v čase 21.38-21.40 SEČ). Zde je několik užitečných odkazů:

http://live.gloria-project.eu/

http://www.facebook.com/PanasonicEclipseLiveBySolarPower

http://www.ustream.tv/channel/total-solar-eclipse-nov-2012

http://www.eclipsecairns.com/

Sluneční fotosféra 13.11.2012 Aleš Majer

Klub astronomů Liberecka má přímo na místě svého člena, takže se těšíme na jeho vyprávění a reportáž z cesty i zatmění. Závěrem snad ještě dodat, že Slunce je poslední dobou opravdu aktivní a vyplatí se na něj podívat i od nás, ačkoliv žádné zatmění neuvidíme. V chromosféře jsou neustále velké protuberance a i ve viditelném oboru můžeme na povrchu spatřit řadu skupin skvrn se zajímavou strukturou. Fotografie fotosféry pořízena dnes ráno ze Žižkova vrchu v Jablonci. Ztmavení v pravé a pravé horní části slunečního kotouče je způsobeno větvemi stromu, za kterým Slunce právě procházelo.

AM

Ocenění RNDr. Ivana Šolce CSc. Libereckým krajem

Úterý 6. listopadu 2012

Dr. Ivan Šolc je stále známou osobností mezi vědeckými odborníky v oblasti optiky. Založil v Turnově podnik Monokrystaly a později Optickou dílnu patřící pod Astronomický ústav Akademie věd v Ondřejově. Mezi nejznámější se řadí jeho patentovaný interferenční sluneční filtr, který je známý pod označením „Šolcův filtr“.

Na počátku šedesátých let dvacátého století stál u myšlenky postavení hvězdárny v Turnově na Výšince, který pomohl realizovat.

Ivan Šolc je uznávaným fyzikem a matematikem, ale i astronomem. Je autorem knihy vydané k 725. výročí založení města Turnova, kde přiblížil celou řadu zajímavých osobností z tohoto regionu. Je též autorem mnoha odborných statí z optiky a řady dalších publikací.

Osobně jsem poznal Dr. Ivana Šolce na počátku šedesátých let, kdy mne hodně pomohl s broušením menších astronomických zrcadel ze zavařovacích víček OMNIA.

Pavel Vála

Klub astronomů Liberecka se připojuje a přeje docentu Šolcovi hodně zdraví.

Ivan Šolc jako čestný občan Turnova.

Obloha v listopadu

Pátek 2. listopadu 2012

Přinášíme další mapku úkazů a zajímavostí na obloze v listopadu. Stahujte v PDF.

mapka listopad 1

mapka listopad 2

Aleš Majer