Archív: Leden 2013

Obloha v únoru

Čtvrtek 31. ledna 2013

Přichází nejkratší měsíc v roce, ale z astronomického hlediska bude celkem zajímavý, jen aby nezlobilo počasí. Mapku si můžete opět stáhnout a vytisknout z PDF.

mapka oblohy únor 2013, Aleš Majer

Hlavní cíl našich večerních pozorování bude opět Jupiter. K přechodům GRS a poloze měsíčků se věnuje druhá strana mapky. Na večerní obloze se bude hlavně v polovině února vyskytovat také planeta Merkur. Za dobrého počasí by měla být snadno viditelná asi 30 – 60 minut po západu slunce téměř nad západním obzorem.  11. února bude poblíž něho srpek Měsíce. 15. 2. se také protáhne kolem Země asteroid 2012 DA14, který rychle projde několika souhvězdími, neboť bude mnohem blíže Zemi než Měsíc. Pro vyhledání s pomocí triedru je však třeba si vyjet aktuální efemeridu. Níže vidíte, co by tam mělo být např. nastaveno.

nastavení Horizons efemeridy

 

Jupiter stále ve formě

Neděle 27. ledna 2013

Páteční počasí bylo v průběhu dne slunečné, dokonce ještě při cestě do volební místnosti při druhém kole volby presidenta republiky jsem sledoval krásně do ruda zbarvený sluneční kotouč. Byl poměrně vysoko nad obzorem (asi 10 st.), ale bylo možné se do něj přímo dívat bez použití filtru, což byl pravděpodobně důsledek neutěšené smogové situace posledních dní – připomnělo mi to ovzduší v mnohamilionové Káhiře, kde byl takovýto přímý pohled do Slunce na denním pořádku. Po setmění se však zatáhlo a tak jsem jel udělat pár fotek na koncert Jiřího Schmitzera do Klubu Na Rampě. Po návratu domů mne čekala jasná obloha, které vévodil Měsíc krátce před úplňkem a Jupiter.

Jupiter 25. ledna 2013, kreba: Aleš Majer

Pozorovací půst byl již poměrně dlouhý, tak mne neodradil ani teploměr ukazující minus 12 stupňů celsia. Vytáhnul jsem tedy na zahradu pětipalcový refraktor a po krátké temperaci jej namířil na Jupiter. Díky chytrému telefonu jsem stačil zjistit, že je krátce po průchodu GRS centrálním poledníkem a již první letmý pohled do okuláru při 90 násobném zvětšení nasvědčoval slušným podmínkám. Seeing umožnil následně použít zvětšení až 170x. GRS byla opravdu výrazná, zvláště mne zaujal jasný světlý lem, který ji obklopoval. Tradičně zajímavá byla oblast za GRS čítající několik menších světlých skvrn. Ačkoliv teplota byla minus 12, panovalo absolutní bezvětří, což bylo velmi příjemné a umožňovalo pobyt venku bez rukavic. Tak mohla vzniknout i přiložená kresba.

-AM-

Nedělní Slunce 13. ledna

Neděle 13. ledna 2013

Počasí příjemně překvapilo a tak jsme si v Jablonci užívali krásnou zimní idylu včetně celodenního slunečního svitu. Na povrchu Slunce jsou aktuálně největší skvrny za více než půl roku. Jsou viditelné přes filtr i pouhým okem. Níže je snímek přes 8 cm ED dalekohled.

Slunce 13. 1. 2013, Martin Gembec


Martin Gembec

Obloha v lednu

Úterý 1. ledna 2013

Leden 2013 přináší hned od začátku zajímavé úkazy. Jednak to je každoroční roj Kvadrantid, které by měly vyvrcholit v noci na 4. ledna, ale pak jsou to také zajímavá seskupení Měsíce a planet na ranní obloze. 5. až 7. ledna se Měsíc potká se Spikou a Saturnem v souhvězdí Panny. Poté 10. ledna s Venuší ve Štíru.

5.-7.1.2013.jpg

10.1.2013

Mapky se zajímavými událostmi a informacemi pro amatérské pozorovatele opět připravil Aleš Majer. Stahujte v PDF.

mapka 01-2013a
mapka 01-2013b

PF 2013

Úterý 1. ledna 2013

Skvělé zážitky pod oblohou vám rád zprostředkuje Klub astronomů Liberecka. Těšíme se na našich akcích v roce 2013 na viděnou.

PF 2013