Archív: Říjen 2024

Tip na pozorování – přechody stínu Titanu

Čtvrtek 31. října 2024

Dne 23. března 2025 dojde u Saturnu k přechodu roviny prstenců, a přestože to nebude zrovna vhodné období pro jeho pozorování, budeme moci sledovat poměrně zvláštní a vzácné interakce mezi planetou a jejími většími měsíci, včetně Titanu. Hlavní Saturnovy měsíce obíhají víceméně rovnoměrně, což znamená, že se v tomto období jejich dráhy jeví jako velmi úzké elipsy nebo v místě průsečíku roviny prstence jako přímka. To umožňuje měsícům přecházet přes Saturnův disk a také otevírá vzácnou možnost pozorovat přechody měsíčních stínů, které jsou výraznější. (Pokračování textu…)

Kometární okénko – listopad 2024

Čtvrtek 31. října 2024

Myslím, že říjen se vcelku vydařil. Kometa Tsuchinshan-ATLAS rozhodně nezklamala, i když fáze Měsíce a počasí trochu dojem kazily. Listopad ale už klepe na dveře a zdá se, že nabídne i nějakou tu jasnou noc. Tak hurá na komety! Nov je hned prvního, proto publikujeme okénko znovu s předstihem.

(Pokračování textu…)

Obloha v listopadu 2024

Čtvrtek 31. října 2024

Po parádním představení ve druhé polovině října (viz články níže) je stále atraktivním objektem večerní oblohy kometa C/2023 A3 viditelná pohodlně triedrem i s charakteristickým ohonem. Pomalu také vrcholí sezóna pozorovatelů planet: jako Večernice po západu Slunce září Krasopaní (Venuše), celou noc můžeme sledovat majestátní Kralomoc (Jupiter) a nad ránem už ukazuje své nejvýraznější albedové útvary Smrtonoš (Mars). No a Hladolet (Saturn), který pomalu schovává svůj prstenec, nám nabídne další zajímavou podívanou – začíná série přechodů stínu měsíce Titanu přes disk planety, ale více v samostatném článku…

(Pokračování textu…)

Jak jsme naposledy pozorovali očima kometu A3

Neděle 27. října 2024

Od chvíle co jsme poprvé viděli kometu C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) uběhly už skoro dva týdny, ona od té doby vcelku hodně zeslábla, a my měli také pořádně špatné počasí. Včera večer mělo být hezky, ovšem jen na pár místech v celé republice. Shodou náhod u nás byly tyhle místa dvě, jedno na Frýdlantsku (to byla ta horší volba) a nebo poté skoro celé Krkonoše, jelikož přišla inverzní oblačnost. S ohledem na Turów jsme se nakonec shodli že večer vyjedeme do Krkonoš. Rozhodovali jsme se mezi dvěma místy, a to mezi Vrbatkou nebo chata Dvoračky a poté pokračovat až na Lysou. U mě doma jsme se rozhodli pro druhou variantu, jel jsem já, Martin, Aleš a Dan.

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) zapadající nad inverzní oblačností v České kotlině

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) zapadající nad inverzní oblačností v České kotlině, panorama 8 snímků po 13s, f2.8, 4000 ISO, Canon 6D & Sigma 24mm f/1.4,  autor: Jakub Kuřák

(Pokračování textu…)

Jasná kometa C/2023 A3 nad obzorem

Čtvrtek 17. října 2024

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) se vyhoupla na severní oblohu a momentálně zdobí večerní nebe. V prvních dnech bohužel příliš nepřálo počasí, kometu se nám poprvé poštěstilo pozorovat až v úterý 15. října. Kometu jsme pozorovali na Dalešickém vrchu u Dalešic na Jablonecku. Ze začátku nás zlobila oblačnost, ale naštěstí se později rozplynula a mohli jsme kometu spatřit. Ohon byl vizuálně detekovatelný minimálně do vzdálenosti 10° od hlavy komety. A to i za ne zcela ideálních podmínek, kdy oblohu výrazně osvětloval předúplňkvý Měsíc. Takže lze o této kometě prohlásit, že spadá do kategorie „velká kometa“.

Snímek komety z Dalešického vrchu, 18 mm ohnisko Canon 1000D, expozice 15 s, Foto: Martin Mašek

(Pokračování textu…)