Garradd na Jizerce

Původně jsem jen chtěl po delší době vyfotit kometu Garraddovu, ale nakonec se to celé nějak zvrtlo.. místo u Českého Dubu jsem fotil kometu na Jizerce a nelitoval jsem.

C/2009 P1 (Garradd) 21.10.2011, 10,4min, ISO1600, Canon 30D, ED80/600@402mm (Vixen 0,67x), GSO s autoguiderem
C/2009 P1 (Garradd) 21.10.2011, 10x4min, ISO1600, Canon 30D, ED80/600@402mm (Vixen 0,67x), GSO s autoguiderem

Když jsem se rozhodl večer vyrazit za focením, tak jsem si vybral místo na českodubsku. Jakmile jsem minul značku Jablonce a vyjel směr Praha, uviděl jsem před sebou hradbu mraků a vzápětí jsem vjel do tak husté mlhy, že nebylo vidět skoro vůbec. Zpomalit z devadesátky na padesátku trochu pomohlo, ale na nové silnici dosud nenakreslili pruhy, takže to byl i tak odvaz. Nakonec jsem se pokusil co nejdřív odtud zmizet a přes Dobrou Vodu se vrátil do Jablonce. Rozhodnutí padlo pro Jizerku, kde podle družice nízká oblačnost zatím nebyla. Když jsem cestou nahoru znovu vjel do mraků a chuchvalce mlhy se válely ještě kilometr před Jizerkou, moc optimismu to nedodalo, ale parkoviště na Mořině hlásilo zcela čisto a údolí Jizerky se jevilo v mlze. Tak jsem zůstal hned na začátku naproti parkovišti na odbočce do lesa.

Příprava zařízení nějaký čas zabrala a mezitím dorazili k blízkému domku nějací lidé. Zatímco oni vykládali věci z auta a zatápěli, já bojoval s pointační hvězdou a zaostřením. Při zaostřování se chlapík rozhodl přeparkovat a přijel přímo k mé montáži. Naštěstí zhasl a sám se divil, že jsem mu hned nevynadal ať zhasne :)

To byl pozitivní počátek pozdějšího setkání. Jakmile jsem tedy dokončil zaostřování a začal pořizovat ostré expozice komety, rád jsem přijal pozvánku do chatky na čaj. Jak se v chatce ukázalo, na okukování nádherné jizerskohorské oblohy sem byl pořízen lídlskop a ač považován za hračku, po patřičném seřízení ukazoval fantasticky. Stačilo ještě vysvětlit základy použití a už jsme se kochali Jupiterem. Obraz byl fantastický. Zcela klidný a při zvětšení 175x stále skvěle kontrastní. Detaily jako tmavé skvrnky v severním pásu dobře zaznamenal i majitel dalekohledu. Pěkný byl pohled i na Mizar nebo M13. Mezitím se k nám trochu natáhla mlha z údolí. Mně zase došla baterka ve foťáku. Tak jsme to pomalu začli uklízet a já chtěl ještě počkat jestli dorazí Honza nebo Ladin a tak jsem se šel ohřát zase do chatky. Nášupem za seanci u dalekohledu mi byly nabídnuty vynikající klobásky. Opravdu nevšední zážitek jsem si tu noc z Jizerky odvezl.. Hostitelé byli milí a nepochybně jim rádi někdy zase něco na obloze ukážeme.

Nakonec jsem si ještě chvíli vychutnával krásy oblohy, poměrně tmavé – světla z Čech nepochybně tlumila oblaka. Najednou v Býkovi letěla směrem na Bukovec krásná pomalá Taurida. Zřejmě ta ze severní větve. Než jsem se nadál, letěla v témže souhvězdí krásná, dlouhá Orionida. Nejprve její stopa, která pomalu dohasínala, měla pravidelný tvar jako Iridium, posléze na konci letu krásně vybuchla jako jasná hvězdička. Škoda že i když jsem toto místo zrovna fotil, letěla trochu výše.

Na cestě zpět jsem nakonec potkal i Honzu, takže nepochybně to auto, co ani nesvítilo, jak trefně poznamenal majitel chtaky, byl asi on. Už jsem měl ten večer pocit, že zážitků bylo fakt dost a tak jsem se zachoval krajně nekolegiálně a nechal Honzu napospas krásné hvězdné obloze a testům zimní výbavy. Tak Honzo promiň, snad si to nakonec alespoň trochu užil..

předchozí foto v negativním provedení.
Předchozí foto v negativním provedení. Lépe vynikne dlouhý a zpočátku mírně zalomený iontový ohon. Prachový chvost je široce rozvinutý a na snímku je vlevo a nahoru od komy.

Fotky komety se nakonec také povedly. I když to tentokrát bylo téměř na hranici – nešlo mi zaostřit ani najít pointační hvězdu. V triedru 15×70 vypadala kometa pěkně – určitě byl vidět i krátký ohon asi tak 10′ daleko a zdál se být slabě ještě tak dvojnásobný. Podle fotografie jsem viděl prachový. Zato iontový ohon je bez filtrů nejspíš slabý a pouze na fotce je vidět, že má délku něco přes jeden stupeň. Kometa je to ale nádherná, viďte? A to nejlepší nabízí nový rok, kdy v lednu a únoru bude kometa opět vysoko na nebi a bude krátce po přísluní. Doufejme, že se ohon ještě více zvýrazní a že jasnost dosáhne dnes odhadovaných 5,8 mag, což je v Jizerkách již pohodlně dostupný objekt i pouhým okem.

Martin Gembec

Komentáře byly uzavřeny.