Obloha v březnu

Vítejte v prvním jarním měsíci s novou mapkou. Stahovat můžete jako obvykle v PDF. Hlavním objektem zájmu měsíce března bude poměrně jasná kometa C/2011 L4 (PanSTARRS). Je škoda, že tato opravdu jasná kometa bude většinu času trávit úhlově nedaleko Slunce, protože jinak by šlo o pěkný objekt viditelný perfektně pouhým okem. Její jasnost se totiž může pohybovat mezi 2 a 3 mag v polovině března a to je srovnatelná jasnost, jakou mají například hvězdy Velkého vozu. Na druhé straně nemusíme být zklamáni, pokud se patřičně vybavíme triedrem. Poté uvidíme krásnou kometku s ohonem. K vyhledání polohy komety můžete využít druhou stranu mapky. Boj se soumrakem a vyhledávání komety poblíž srpku Měsíce začne někdy 12. nebo 13. března.

Mapka na březen 2013, Aleš Majer, strana 1
Mapka na březen 2013, Aleš Majer, strana 2

Z dalších objektů nesmíme zapomenout na planetu Jupiter, která je stále výborně viditelná večer. Ranní ptáčta jistě ocení také Saturn.

jaro začíná 20. března. Všimněte si, že je to o den dříve, než je v učebnicích, ale v 21. století jaro už prostě 21. března nezačíná. Nezapomeňte na konci března na změnu času. Připadá na neděli 31. 3. ve 2 h ráno, kdy se skočí rovnou na trojku.

Komentáře byly uzavřeny.