Archív: Říjen 2013

Obloha v listopadu

Čtvrtek 31. října 2013

Pravidelný příspěvek od Aleše je tu, stahujte v PDF. A co že nás vlastně čeká? Bude to nejspíš měsíc komet. Ráno vrcholí pěkná viditelnost komety Lovejoy a zjasňovat bude výrazně i kometa ISON, která je 28. listopadu těsně nad povrchem Slunce. Uvidíme denní kometu? Rozpadne se? Zajímavé je, že ranní oblohu zdobí také periodická kometa Enckeova a kdoví, co dalšího nám komety ještě připraví.

Z planet je večer vidět Venuše, potom i Neptun a Uran. V druhé polovině noci potom Mars a především Jupiter. V druhé polovině listopadu bude ráno vidět také Merkur.

mapka listopad 2013

Čtyři ranní komety

Čtvrtek 31. října 2013

Konečně bylo ráno moc pěkně jasno a ani srpek Měsíce už nevadil pozorování komet, naopak pěkně dotvářel ranní mrazivou atmosféru. Vydal jsem se s kolegy na Kopaninu, kde jsme úspěšně odpozorovali 4 komety, které jsou nyní dostupné malými až středními dalekohledy. Jednoznačně všemu vévodila nyní nejjasnější a vysoko ležící kometa R1 Lovejoy, ale ani očekávaná kometa ISON už se nenechala zahanbit. Kometa Encke byla jako obvykle také pěkná a kondenzovaná a poprvé jsme si opravdu vychutnali také nedávno vybuchlou (zjasnělou) kometu X1 LINEAR.

C/2013 R1 (Lovejoy) 31.10.2013, foto MaG
Nádherná a jasná je kometa C/2013 R1 (Lovejoy) (Pokračování textu…)

Pěkný večer s Venuší, ale bez komety

Pondělí 28. října 2013

Velice pěkná dohlednost, silnější vítr a nezvykle vysoká teplota. Takový večer sliboval sváteční 28. říjen 2013. Ačkoli v Praze bylo ještě kolem 17. hodiny přes 22 °C, ani nad Rychnovem nebylo vůbec špatně. Teplota kolem 15 °C a nádherný výhled. Nad jihozápadem překrásná Večernice a směrem k ještědskému hřbetu pěkná oblaka. Smůla byla jen ta, že zrovna zde jsme chtěli pozorovat právě „vybuchlou“ a nečekaně jasnou kometu C/2012 X1 (LINEAR).

28.10.2013 Venuše, oblaka a Ještěd

Kometa se tedy nekonala, ale západ Venuše, slábnoucí nova v Delfínu a další objekty zpestřily i tak velmi příjemný říjnový večer.

Martin Gembec

LINEÁRní večer

Úterý 22. října 2013

Podzimní sychravé počasí mnoho příležitostí k pozorování nenabízí. Proto dnešní relativně teplý slunečný den skýtal šanci na alespoň krátkou večerní pozorovací seanci. Krátkou ani ne kvůli blížící se oblačnosti, ale spíše kvůli brzo vycházejícímu Měsíci.

(Pokračování textu…)

Úspěšné kometární ráno

Pondělí 14. října 2013

Když jsem byl na večerní procházce se psem, rozprostíralo se kolem Měsíce rozsáhlé halo způsobené vysokou oblačností, skrze kterou prosvítalo jen pomálu hvězd. Přesto jsem nařídil budík na neúprosných 3.30 hod. a po jeho zazvonění se šoural k oknu s nadějí v duši, že se zatáhlo definitivně. Opak byl bohužel pravdou. Již letmý pohled z okna naznačoval ideální podmínky pro lov komet, což byl jediný účel tohoto časného vstávání… (vzpomíná Aleš Majer)
Nutno poznamenat, že já se naprosto nečekaně vzbudil sám od sebe ve 4 ráno a to se mi nestává a bojoval jsem s tím, zda tedy vstát, nebo to dospat. Probudil mě pohled ven i na satelit, který potvrdil, že bych vážně asi měl jet… (vzpomíná MaG)

kometa ISON ráno 14. října

(Pokračování textu…)

Východy Slunce za Černou Studnicí

Pátek 11. října 2013

Letos na jaře jsem fotografoval východ Slunce za Černou Studnicí a teď na podzim jsem si fotku zopakoval. Náhodou jsem 8. 10. ráno kolem 7.35 SELČ z okna obývacího pokoje pozoroval sluneční kotouč vycházející za masivem Černé Studnice a klouzající po úbočí hory až se dostal na vrchol, kde vytvořil krásnou siluetu s rozhlednou a vysílačem. Bohužel na fotku bylo již pozdě, ale řekl jsem si že pokud bude ráno jasno i následující den, pokusím se úkaz vyfotografovat.

východ Slunce za Černou Studnicí na podzim (Aleš Majer) (Pokračování textu…)

Astronomie a kosmonautika na internetu

Úterý 8. října 2013

Nabízím doprovodný materiál k besedě, která proběhla dnes v Městské knihovně v Jablonci nad Nisou. Komentář k nabízeným odkazům vám sice neposkytnu, ale můžete si alespoň jednotlivé odkazy proklikat.

odkazy

Martin Gembec

Extragalaktické kulovky II

Středa 2. října 2013

Podzimní noci s Andromedou vysoko nad hlavou lákají k pozorování kulových hvězdokup v galaxii M31. Sejdou-li se podmínky, jako panovaly včera, je možno jich shlédout i v malých přístrojích (tj. do 20″) hned několik desítek.

(Pokračování textu…)