Archív: Květen 2014

Večerní Merkur a Frýdštejn

Pondělí 19. května 2014

Když jsem v pondělí 19. 5. 2014 navečer hledal vhodnou alternativu k fotografování Merkuru a objektů u obzoru, upozornil mě Vic, že u něj na Malé Skále teď Merkur zapadá za Frýdštejnem. Po simulaci na mapy.cz a Alpenpanoramen jsem vybral místo pár desítek metrů nad jeho domkem ve Vranovém. Legrace nastala poté, co jsme došli na místo a zjistili, že je velmi těžké určit správné místo odkud fotografovat. A tak jsme pobíhali v rozmezí asi 50 metrů po louce a nakonec určili nějaké místo, kde to vypadalo podle našich představ nadějně. Dodatečně mě ještě napadlo využít faktu, že jsem dalekohled umístil na paralaktickou montáž. Ustavil jsem ji narychlo na Polárku a poté jel v hodinovém úhlu od Merkuru k hradu Frýdštejn. Světe div se, Vic se spletl v určení vhodného místa o méně jak deset metrů. A jak se ukázalo, stačilo být o 10 metrů dál a Merkur zapadal o šíři věže hradu jinde. Ale nechme už povídání a zde je první fotografie. Další se objeví někdy v úterý…

Merkur a hrad Frýdštejn z Malé Skály 19. 5. 2014

(Pokračování textu…)

Rodinná neděle na hvězdárně v Turnově

Pondělí 19. května 2014

Následující řádky berte jako ohlédnutí za poněkud zvláštní nedělí, kdy se sešly postupně snad stovky lidí na hvězdárně v Turnově na akci, kterou jsme nakonec plánovali zrušit. Předpovědi slibovaly trvalý i když slábnoucí déšť a navíc vybavení zmoklo na akci v sobotu. Vyhlásili jsme tedy na poslední chvíli raději přesun akce na jiný termín s tím, že na hvězdárnu alespoň dorazíme a omluvíme se těm několika lidem, kteří by případně přišli. A tady byl kámen úrazu, neboť cestou nahoru jsme potkali procesí rodin s dětmi a nahoře u parkoviště už čekal špalír lidí, takže jsme spíše začali řešit co teď.

(Pokračování textu…)

Astronomický den na Jizerce – ohlédnutí

Pondělí 12. května 2014

10. květen 2014 patřil dalšímu z pravidelných setkání astronomů a veřejnosti na Jizerce. Jako obvykle se pozorovalo Slunce ve viditelném světle i čáře h-alfa. Na programu byla také řada přednášek například o Krtkovi ve vesmíru nebo o počasí od Aleny Zárybnické z ČT. Příjemné setkání bohužel předčasně ukončilo počasí, které znemožnilo večerní pozorování. (Pokračování textu…)

Odpoledne se Sluncem

Čtvrtek 8. května 2014

Sváteční 8. květen jsem se převážně válel v posteli, sledujíce historické dokumenty o osvobození v televizi. Když se po obědě těžké olověné mraky začaly protrhávat, vylezl jsem na zahradu s Luntem a lehkým fotostativem. Již letmý pohled do zoom okuláru při malém zvětšení dával tušit zajímavou podívanou. Pěkné velké skvrny a aktivní oblasti s filamenty na sluneční desce a řada protuberancí kol celého disku včetně obrovského oblaku chladného plazmatu, sahajícího minimálně do 1/10 průměru Slunce. Nakonec mne nejvíce zaujala aktivní oblast nedaleko okraje disku cca na 2. hodině, kde právě probíhala drobná, leč krásná a jasná erupce (na fotce označena šipkou).

sluneční protuberance 8. 5. 2014, SDO (Pokračování textu…)

Merkur a Ještěd 5. 5. 2014

Pondělí 5. května 2014

Aleš nás upozornil, že jasný Merkur už je vidět a ba co víc, zapadá dnes jižně od Jablonce za Ještědem. Našli jsme si tedy vhodné stanoviště a kochali se naším oblíbeným úkazem :-) Zde je malá ochutnávka z dalekohledu 80/600 v ohnisku 400 mm.

Merkur a Ještěd 5. 5. 2014 Martin Gembec

Merkur těsně u hotelu s vysílačem na Ještědu. Martin Gembec 5. 5. 2014 Pozorujeme Merkur. Aleš Majer, 5. 5. 2014 Merkur a Ještěd, Aleš Majer, 5. 5. 2014 Merkur a Ještěd, Aleš Majer, 5. 5. 2014

Snímky 1, 2 Martin Gembec; 3 až 5 Aleš Majer

Komety E2 Jacques a K1 PanSTARRS

Neděle 4. května 2014

V sobotu se stihla obloha včas vyjasnit, takže jsem si mohl udělat radost a nasnímat konečně trochu pořádně obě komety. Kluci mě vytáhli na Kopaninu a s ohledem na rozmístění oblačnosti to byla dobrá volba. Obloha byla opět dobrá, radost mi kalilo jen rosení optiky, což byla varianta, na kterou jsem úplně zapomněl. Komety byly viditelné v binaru 125 mm obě, Jacques jen slabě, PanSTARRS i s ohonem.

2014 E2 Jacques

2012 K1 PanSTARRS

Martin Gembec

Obloha v květnu

Čtvrtek 1. května 2014

Hezký sváteční den všem příznivcům astronomie. Máme tu další mapku na měsíc květen v PDF. Na obloze budou k vidění především planety. Loučíme se pomalu s Jupiterem, v ideální pozici je Mars a postupně už také Saturn. K tomu se zhruba od půlky května přidá Merkur.
Dobrou polohu k pozorování má také kometa C/2012 K1 (PanSTARRS), kterou najdeme v Honících psech a Velké Medvědici, jednodušeji pod Velkým vozem.
6. května vrcholí roj éta Aquarid, částic Halleyovy komety, a na konec května nás možná čeká nový roj s radiantem poblíž Polárky v Žirafě. Částice komety 209P/LINEAR se ale mají nejhustěji vyskytovat u Země, až když u nás bude den. Doporučujeme pozorovat kolem 23./24. května.
Květen patří také Astronomickým dnům. Na Jizerce se uvidíme 10. května a na hvězdárně v Turnově 18. května.

mapka na květen 2014, Aleš Majer