Jupiter 2015
Sobota 31. ledna 2015Jupiter se nezadržitelně blíží do své letošní opozice se Sluncem, jeho úhlový průměr přesahuje 45″ a tak by stálo za to se na něj podívat.
Ale popořadě. (Pokračování textu…)
Jupiter se nezadržitelně blíží do své letošní opozice se Sluncem, jeho úhlový průměr přesahuje 45″ a tak by stálo za to se na něj podívat.
Ale popořadě. (Pokračování textu…)
Nejen kometami živ je člověk. Na obloze jsou i jiné zajímavosti. A některé i docela vzácné. K takovým výjimečným událostem například patří trojitý přechod stínu přes Jupiterův kotouč. A právě takový úkaz nastal dnešního rána.
Pozice měsíčků a jejich stínů 24. 1. 2015 v 6.40 UT
Uběhl týden a já řešil samé úžasné věci, jako za koho budu v práci dříve zaskakovat, čí jaké známky mi chybí, co udělat s mým zdravím, abych se cítil lépe, nebo jak zvládnout co nejlépe školení. Zkrátka je pátek a já jsem šťasten, že mohu sedět v klidu nad snímky, které jsem pořídit v neděli večer. A je to radost pohledět. Prostě teprve 23. ledna, asi měsíc po prvních marných pokusech vyfotit pěknou kometu, zde sedím nad snímky, které patří do toho nejlepšího, co jsem si přál pořídit, když jsem se o zjasnění této komety dověděl. Postupně zde nahraji vše, co bude mít smysl publikovat, a nemohu začít jinak než detailem přes dalekohled.
Verze ve velikosti 50 % originálu na kliknutí ke stažení. (Pokračování textu…)
Zatímco kometa 15P/Finlay je vidět večer hned po setmění na jihozápadě, kometa Lovejoy je skvěle pozorovatelná více než polovinu noci. Jenom nestačí sedět doma, protože jako obvykle bylo zataženo. Proto jsme se 18. ledna vydali směr severozápad a skutečně komety spatřili. Report od Jitravy jistě dodají kolegové, já vkládám náhledy fotek, které byly pořízeny na Rozdroże Izerskie a bude je třeba dále zpracovat. Konečně jsem mohl v klidu bez stresu snímat jak ohniskem 50 mm, tak dalekohledem 80/402 mm. Ukázalo se totiž, že obě ohniska jsou ideální volba.
Náhled 10x120s, ISO 1600, Canon 30Dmod + ED80 f402 mm
V dnešních dnech je na obloze pěkně viditelná kometa C/2014 Q2 (Lovejoy), která dosahuje 4. hvězdné velikosti. V úterý 13. 1. 2015 bylo hezké počasí. Kdo mohl, tak jel pozorovat někam, kde je tmavší obloha. Jelikož není můj zdravotní stav v nejlepší kondici, tak jsem zůstal doma v Liberci. Ale že byla relativně průzračná obloha a teplo, tak jsem si alespoň připravil fototechniku u nás na balkoně paneláku. Byla by škoda si nevyfotit tak pěknou kometu. Sice jsem měl o dost horší oblohu, než jakou měl třeba MaG na Jizerce, ale aspoň jsem si trošku pomohl fotografickým CLS filtrem, který blokuje rozptýlené světlo ze sodíkových a rtuťových výbojek. (Pokračování textu…)
Jasná Venuše (−4 mag) se nyní zdánlivě přiblížila s planetou Merkur (cca −0,5 mag). Obě planety byly díky vysokému jasu bez obtíží viditelné pouhým okem asi stupeň od sebe v úterý 13. ledna. První fotky od Aleše Majera jsou níže, další od MaGa ještě přibudou v průběhu večera.
Merkur, Venuše a hejno ptáků. Foto: Aleš Majer (Pokračování textu…)
Věříme, že jste si pozorování komety také užili. Je to opravdu nádherná mrška.
objektiv 5 mm/f4, 3 min, ISO 400
(Pokračování textu…)
Konečně jsme viděli kometu 2014 Q2 Lovejoy pouhým okem a to tak snadno, až nás to překvapilo, zvláště po těch letech čekání na podobnou kometu. Nepotřebuji být za městem, nepotřebuji noc bez Měsíce, nepotřebuji brýle. Prostě tam je. Nádherná kometka 4. hvězdné velikosti. V triedru ještě na obloze nepřesvícené Měsícem jako jasná kulová hvězdokupa se slabým ohonem délky kolem jednoho stupně.